Každý z vás se jistě někdy stal dobrovolníkem, a to i přesto že neměl podepsanou žádnou smlouvu, nebyl nikde veden. Řada lidí působí jako dobrovolníci i bez této formální podoby a pomáhají všude tam, kde je to potřebné. Také v Jihočeském kraji je dobrovolnictví na dobré cestě. Funguje zde řada organizací, které s dobrovolníky pracují, využívají je ve svých činnostech. A není to pouze věcí sociálních služeb – dobrovolníci pracují i v nejrůznějších ekologických projektech, sportu, kultuře.

Chcete tyto organizace poznat trochu více? Dozvědět se, co vše se v Jihočeském kraji v oblasti dobrovolnictví děje? Kde všude můžete jako dobrovolníci působit? Nebo máte chuť dát svůj čas a úplně nevíte jak na to? Pak určitě navštivte Dny dobrovolnictví, které jsou tu právě proto, aby přinesly odpovědi na dobro otázky.

V pondělí 11. dubna proběhne neformální setkání lidí, kteří s dobrovolníky pracují – koordinátory. Od 13 h pak můžete v dobrovolnickém centru ADRA (Fráni Šrámka 34) navštívit prezentaci dobrovolnických organizací, kde zazní i řada příkladů dobré praxe.

Hlavní program pak proběhne v úterý 12. dubna od 10 do 18 h v prostorách kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (Branišovská 1645/31A). Zde se můžete těšit na stánky dobrovolnických organizací, jejich prezentace a aktivity, které zároveň můžete podpořit zakoupením jejich výrobků. V průběhu dne nás čeká 5 zajímavých vstupů – k aktuálním tématům dobrovolnictví (COVID, válka na Ukrajině). Součástí programu bude také výstava fotografií – Jaké podoby má dobro v Jihočeském kraji a prezentace příkladů dobré praxe.

Dny dobrovolnictví jsou určeny všem bez rozdílu věku, kdo chtějí zjistit více o dobrovolnictví, najít třeba inspiraci na využití svého času a zapojení se do dobrovolnických výzev. A mnohdy není potřeba mít hodiny a hodiny volného času. Mnohdy i několik minut ve správnou chvíli na správném místě mohou udělat mnoho…

Zdeněk Krejsa