Pod vedením sbormistryně a oblíbené učitelky Olgy Thámové, která zpěváky vychovávala během jejich studií na nejstarším jihočeském gymnáziu, absolventi neusnuli na vavřínech studentského sboru Mendík a rozhodli se pokračovat v jeho odkazu i v dospělosti. Smíšený sbor Pramendík vznikl v roce 2021 a již ve druhém roce svého působení sbírá úspěchy v severské destinaci, kam se hromadně letecky vydal 22. června na kulturní festival pořádaný v památníku obětem 2. světové války Roseslottet nedaleko norského hlavního města a lyžařského střediska Holmenkollen. Na festival byl sbor pozván velvyslancem české ambasády v Oslo Davidem Červenkou a jeho pozvání s radostí a bez otálení přijal.

Po celou dobu pobytu se o sbor starala paní konzulka Zuzana Otčenášková. Řadou folklorních i populárních písní si skupina získala mnoho nadšených diváků. Zpěváci již tradičně do svého repertoáru zasadili i píseň z prostředí, kde vystupují, a tak se poprali s tradiční písní Norge i rødt hvitt og blått, čímž si zasloužili obdiv nejen norských diváků. Nutno ale dodat, že jejich výslovnost byla ohodnocena na sedm z deseti bodů, jejich nadšení ale nedostatek znalosti jazyka vykompenzovalo. Sbor dokonce posunul svou uměleckou laťku na novou úroveň a secvičil i tři taneční choreografie s pomocí nadějné folklorní tanečnice Veroniky Valachové ze souboru Rokytí. Vystoupení se neobešlo bez tradičních jihočeských krojů zapůjčených souborem Malý furiant.

Smíšený pěvecký sbor Pramendík tvoří absolventi budějovického Gymnázia J. V. Jirsíka, kteří prošli v době svých gymnaziálních studií školním sborem Mendík. Jelikož se jim po zpívání ve sboru neustále stýskalo a sbormistryni Olze Thámové se zase stýskalo po nich, založili v roce 2021 společně tento pěvecký ansámbl. Po několika vystoupeních v rámci Jihočeského kraje přijali na konci června pozvání Velvyslanectví ČR v Oslo, kde zazpívali v rámci kulturního festivalu v památníku obětem 2. světové války Roseslottet nedaleko norského hlavního města. Radim Havlíček, člen PS Pramendík

Během návštěvy skandinávské země nemohlo chybět poznávání okolí. Jednou ze zajímavostí bylo, že Norové zde využívají lodí jako hromadné dopravy. A tak stačilo zakoupit běžnou jízdenku na „městskou“ a o vyfoukaný účes větrem způsobený rychlou jízdou lodí mezi fjordy bylo vystaráno. Vlny ale zpěváky nerozházely a na palubě se proto opět rozezněly tóny písní jako Mezi horami či Loch Lomond. Nechybělo ani taneční vystoupení, i když při závěrečné „zvedačce“ málem skončily tanečnice v moři. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Vystoupení však absolventskému uskupení nestačila, a tak si ještě před svým odjezdem zpěváci střihli rekapitulaci koncertu na střeše proslulé osloské opery a spontánně tak rozveselili den náhodným kolemjdoucím, kteří se přišli zvědavě podívat.

V budoucnu by se smíšený sbor Pramendík rád podíval dál, třeba i za velkou louži, aby českým folklórem potěšil nejen krajany žijící v zahraničí. Výjezd sboru finančně podpořila českobudějovická automobilová firma, za což jim jsou zpěváci, většinou ještě studenti, velmi vděčni.

Michala Brodská, členka absolventského sboru Pramendík