„Čekánek je takzvaný nebeský rybník, tedy bez přítoku a své jméno získal právě podle toho, že čeká na vodu,“ uvedl starosta Nákří Miloslav Jodl.

Nákeřské rybářské klání má svá originální pevná pravidla. ČEZ ryba je speciální cenou, kterou získá ten, kdo uloví první exemplář o minimální délce 15 centimetrů. Tato cena je vypsána společně jak pro kategorii dětí do 15 let, tak pro dospělé. „Hlavní cenu, putovní pohár starosty Nákeřského kapra, pak získá rybář, který uloví nejdelší rybu. V obou kategoriích se následně hodnotí nejvíce nachytaných ryb dle součtu jejich délky,“ poznamenal Jodl.

Sedmatřicet rybářů a rybářek, z toho 15 dětí, obsadilo v sobotu 11. května břehy návesního rybníku Čekánek v Nákří na Českobudějovicku.Sedmatřicet rybářů a rybářek, z toho 15 dětí, obsadilo v sobotu 11. května břehy návesního rybníku Čekánek v Nákří na Českobudějovicku.Zdroj: Petr Pokorný

Roli startéra a časomíry svěřili pořadatelé hodinám a zvonům na věži zdejšího kostela Petra a Pavla. První návnady šplouchly o hladinu Čekánku společně s údery zvonů oznamujících osmou hodinu ranní. Během tří minut byl znám i nový držitel ČEZ kapra. „Soutěž o Nákeřského kapra a ČEZ kapra, kterou pořádáme už od počátku s podporovou temelínské elektrárny, rozhodně patří k nejoblíbenějším akcím obce. Příspěvek od elektrárny nám navíc umožňuje vítězům věnovat kromě medailí a pohárů také slušné věcné odměny v podobě prutů, podběráků a dalších rybářských potřeb a náčiní,“ dodal starosta.

První návnady šplouchly o hladinu Čekánku společně s údery zvonů na farním kostele Sv. Petra a Pavla, oznamujících osmou hodinu ranní. Po zhruba osmi minutách už byl znám nový držitel titulu ČEZ ryba. Cenu určenou pro kategorii dětí získal za prvního chycenou rybu, kapra dlouhého 41 centimetrů, devítiletý Matyáš Pfeffer. „Tato akce je klasickým příkladem toho, jak se dá díky dlouhodobému partnerství s elektrárnou vytvořit nová oblíbená tradice. Soutěž o ČEZ kapra má dnes stejně velký ohlas jako třeba masopust,“ doplnil starosta. Na nedalekém ohništi se pekly kapří řízky, rozlévaly nápoje. Soutěži přihlížela asi padesátka diváků.

Sedmatřicet rybářů a rybářek, z toho 15 dětí, obsadilo v sobotu 11. května břehy návesního rybníku Čekánek v Nákří na Českobudějovicku.Sedmatřicet rybářů a rybářek, z toho 15 dětí, obsadilo v sobotu 11. května břehy návesního rybníku Čekánek v Nákří na Českobudějovicku.Zdroj: Petr Pokorný

O druhou nejcennější trofej, putovního Nákeřského kapra, se bojovalo do posledního okamžiku. Poledne přineslo rozuzlení. Štítky se jmény vítězů jednotlivých ročníku poháru tak rozšíří další s datem 11. 5. 2024 jméno Radek Bouda s úlovkem 122 centimetrů. Za ním se umístili Lukáš Dvořák (86 cm) Milan Dvořák (58 cm). V kategorii dětí nejvíce nachytal třináctiletý Lukáš Vaněk, 60 centimetrů. Druhé místo obsadil čtrnáctiletý Tomáš Buchtela (48 cm) a třetí devítiletý Radek Bouda (41 cm).

Petr Pokorný