Brzy tomu bude 44 let, kdy kosmonaut Vladimír Remek vyletěl do vesmíru a stal se 87. kosmonautem světa a zároveň prvním, který nepocházel ze Sovětského svazu či USA. Let se konal ve čtvrtek 2. března 1978. Dvoučlenná posádka kosmické lodi Sojuz 28 s Vladimírem Remkem a Alexejem Gubarevem odstartovala z Kazachstánu. Cílem byla vesmírná stanice Saljut 6, k níž se připojili v pátek 3. března. Tam se věnovali šesti experimentům. Na Zemi se posádka vrátila 10. března. Vladimír Remek strávil ve vesmíru 7 dní 22 hodin a 17 minut. Je dosud naším jediným a posledním kosmonautem, který se do vesmíru podíval.
Zdroj: wikipedie a kniha Vladimír Remek: Sojuz 28 -> Saljut 6 se souhlasem autora Jiřího Duška

Na České Budějovice zpomíná Vladimír Remek rád. "Je to část mé historie, v Českých Budějovicích jsem začal vnímat svět, byl tu můj domov," říká kosmonaut. krajskou metropoli má Vladimír Remek spojenou s dětskými lumpárnami. "Naučil jsem se tam plavat ve Vltavě a koupali jsme se v Malši. Bylo nám míň než deset let a bez dovolení jsme šli na výlet na Kleť. Taky jsme blbli na ledě, když se na jaře zvedaly vody Vltavy. Zažil jsem tam své první jízdy autem," vzpomíná Vladimír Remek na dětsví a klukovská léta. Po celý život se do krajského města vracel. "Často jsme sem jezdili na prázdniny k babičce a dědovi, měl jsem tady kamarády a rodinu. Bydlela tu moje matka a žije tu stále moje sestra," vypráví Vladimír Remek. V Českých Budějovicích jsou navíc pohřbeni oba rodiče Vladimíra Remka, a tak přijede vždycky na dušičky. "Pokaždé si projdu část Rožnova kolem školy či ulici blízko pivovaru, kde bydlela matka," vypráví Vladimír Remek. Má radost, že v pospolitost letiště funguje a bývalí letci se stále schází. "Nezpřetrhal jsem kontakty a do Českých Budějovic jezdím pořád," nechal se slyšet kosmonaut. 


Za rok oslaví Vladimír Remek 45. výročí své cesty do vesmíru. K tomuto jubileu má vzniknout kniha. Setkali jste se s Vladimírem Remkem v jeho dětství v Českých Budějovicích? Máte z tohoto období fotky? Jestli ano, pošlete nám, je rádi je zveřejníme. Zároveň takové fotky shání rodina Vladimíra Remka do připravované knihy. S vaším souhlasem fotky předáme rodině.


Děkujeme Janě Tiché, Kláře Anderlové, Jiřímu Duškovi, Radkovi Gálisovi, Jiří Zábranskému, Ladislavu Ondřichovi, Zdeňku Oudovi, Jihočeskému kraji, Pavlu Šmidrkalovi a Janě Remkové za poskytnuté snímky.