„Za touto iniciativou stojí místní Spolek přátel staré techniky, který celou akci připravil a organizačně zajistil. Díky skvělému počasí je sázení stromků současně velmi příjemné setkání se sousedy a přáteli,“ uvedl starosta Temelína Josef Váca.

Bezmála čtyřem desítkám účastníků, z nichž téměř polovinu tvořily děti, trvalo sázení přibližně dvě hodiny. Mladé švestky dostaly drátěnou ochranu před zvěří z okolních lesů a každá také cedulku se jménem svých patronů. Na okraji Kališť tak už nyní vyrůstá strom rodiny Sládků z Temelína, Kroutilů, Hábů či Matochů z Kališť, Tomků ze Shonu a deseti dalších rodin.

„Snažili jsme se skloubit hned několik věcí dohromady. Udělat něco pro životní prostředí a místo, kde žijeme. Vzdát poctu jednomu z našich nejvýznamnějších rodáků, svým sousedům dát možnost zapsat se svým dílem do společné krajiny a navíc strávit příjemné odpoledne na čerstvém vzduchu. To se nám myslím povedlo, nehledě k tomu, že v situaci nové koronavirové vlny, je sázení stromů jednou z nejbezpečnějších společenských akcí, jaké lze zorganizovat,“ poznamenal předseda Spolku přátel staré techniky Radim Král.

Obec Temelín, v jejímž katastrálním území je umístěna stejnojmenná jaderná elektrárna, se nachází přibližně šest kilometrů jihozápadně od Týna nad Vltavou a žije zde více než 840 obyvatel. Temelín se skládá formálně z jedenácti částí na deseti katastrálních územích, z nichž některé jsou pouze zaniklými sídly. K obci patří Temelín (Kaliště), patří také Březí u Týna nad Vltavou, Knín, Kočín, Křtěnov, Lhota pod Horami, Litoradlice, Podhájí, Sedlec, Temelínec a Zvěrkovice (Záluží). 

Josef Váca