V minulém týdnu se v Moravskoslezském kraji uskutečnilo Policejní mistrovství České republiky zásahových jednotek s mezinárodní účastí. Dva náročné dny, čtyři disciplíny, dvanáct pětičlenných týmů a extrémní počasí, ve kterém policisté prověřili svou fyzickou, taktickou a střeleckou dovednost. O tom všem bylo uplynulé, z pohledu Jihočechů, perfektně připravené mistrovství, které vyhrál tým policistů z Útvaru rychlého nasazení, druhé místo patří policistům ze Zásahové jednotky Ústeckého kraje a třetí místo letos obsadili policisté ze Zásahové jednotky Jihočeského kraje.

Mistrovství se zúčastnily týmy policistů Zásahových jednotek krajských ředitelství, Speciálních jednotek Temelín a Dukovany, Útvaru rychlého nasazení a týmy policistů ze Slovenska a Polska. Celé závody se odehrály ve Frýdku-Místku a na střelnici ve Staré Bělé. První den mistrovství čekala na policisty silová disciplína, která prověřila jejich fyzickou připravenost. V plné výstroji například museli odtlačit těžkotonážní vozidlo, uběhnout stanovený úsek, střílet z vrhače granátu a transportovat figurínu.

Letos obsadila zásahovka - stejně jako loni - třetí místo.Letos obsadila zásahovka - stejně jako loni - třetí místo.Zdroj: Policie ČR

Druhý den byly pro závodníky připraveny tři disciplíny, které prověřily střelecko-taktické dovednosti, ale policisté pracovali i ve výškách a nad volnou hloubkou. Během disciplín museli závodníci prokázat nejen fyzickou a profesní zdatnost, ale také schopnost týmové spolupráce. Při vyloženě střelecké disciplíně policisté předvedli střeleckou zdatnost hned z několika zbraní, útočné pušky, samopalu, brokovnice a pistole. Svůj úkol zde měl i odstřelovač. Při práci ve výškách a nad volnou hloubkou závodníci překonali trasu pomocí stoupacích prostředků, tzv. jümaru, dále přes provazový i pevný žebřík a balkonové zábradlí, kde dále provedli služební zákrok, jehož základem byla eliminace pachatele a ošetření nezúčastněné osoby (figuríny) a její transport do bezpečí.

Policisté na tomto mistrovství opět uspěli. Letos jim stejně jako loni patří třetí místo. Historicky se však naše jednotka řadí k nejúspěšnějším týmům. V průběhu mnoho let, ve kterých mistrovství zásahových jednotek probíhá, posbírali policisté mnoho medailí a v letošním roce je naprostou raritou našeho týmu fakt, že v něm spolu soutěžili otec a syn, což se v historii závodů odehrálo úplně poprvé.

Potápěči a jeřáb museli do Týna nad Vltavou k vytahování auta, které sjelo z náplavky do Vltavy.
Ve Vltavě v Týně se utopilo auto, sjelo z náplavky, naštěstí bez posádky

Celý pětičlenný tým policistů Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje odvedl vynikající profesionální výkon a za jejich úspěch jim náleží velká gratulace.

Lenka Krausová, mluvčí jihočeské policie