Zaměstnanci společnosti se na úklid svého okolí vydali už posedmé. První hromadný úklid se konal v roce 2015. A od té doby pravidelně uklízeli až do roku 2019, kdy jejich snahu na dva roky omezily restrikce spojené s pandemií a nemožnost účastnit se hromadných akcí. V předchozích šesti ročnících se akce Ukliďme Česko zúčastnilo přes 550 zaměstnanců, kteří dokázali z přírody sebrat a odnést přibližně 25 tun odpadu.

„Letos byl zájem zaměstnanců obrovský. Celkem jsme vytypovali deset lokalit, které se prakticky okamžitě od vypsání zaplnily dobrovolníky. V Brně jsme dokonce kapacity kvůli velikému zájmu museli také navyšovat,“ doplňuje Vladimíra Gláserová z marketingového oddělení společnosti E.ON.

Velikonoční trh v Českých Budějovicích
Placky, škvarky, smetáky, ale i kraslice a pomlázky. To je trh v Budějcích

V Brně tak přes 100 zaměstnanců uklízelo v ulici Terrerova, v zahrádkách u Kníničské a u golfového hřiště a ve třech lokalitách ve čtvrti Královo pole. V Českých Budějovicích osm desítek lidí zbavovalo odpadu místa v okolí cyklostezky směrem na Hlubokou nad Vltavou a okolí Kamenného rybníka ve čtvrti Nové Vráto. V Praze se necelá dvacítka zaměstnanců zaměřila na prostor kolem Bucharovy ulice na Vidouli a v Otrokovicích pak tradičně okolo deseti dobrovolníků uklízelo okolí rozvodny distribuční společnosti EG.D, která je členem skupiny E.ON. Dohromady ve všech lokalitách naplnili více než 750 pytlů s odpadem. Nejvíce v Brně, kde to bylo přes 5090 pytlů, v Českých Budějovicích pak 180 pytlů. Pomyslné třetí místo obsadila Praha s 50 plnými pytli a více než 20 pytlů přidaly i Otrokovice.

Kromě už „běžného“ odpadu jako plastu, plechovek od piva nebo pneumatik objevili dobrovolníci i řadu raritních kousků. V pytlích nechyběl například kufr na kolečkách, několik kabelek, boty, dopravní značení, matrace, celé počítačové sestavy nebo klíče od auta společně s malým technickým průkazem i sdílená koloběžka. Jen v Budějovicích ve speciálních sběrných kyblících skončilo 20 použitých injekčních stříkaček.

Historicky první závod Českého poháru v zimním plavání na území kraje pořádal budějovický spolek zimních plavců Promrzlé pyjavice.
Promrzlé pyjavice pořádaly na soutoku Malše a Vltavy soutěž v zimním plavání

„Ukazuje se, že Ukliďme Česko není jen o samotním úklidu, ale může sloužit také jako podnět pro další opatření v městských lokalitách a chování lidí. V Brně náš úklid a jeho výsledky vyburcoval novou snahu o větší dohled nad pořádkem v oblasti Židenických zahrad nebo Králova Pole. V Budějovicích zase naše přítomnost na místě odradila jednoho přijíždějícího, aby vyhodil odpad na místě, kde byl asi zvyklý. Když nás viděl, jak tam uklízíme, naložil věci zase zpátky a doufám, že je odvezl do sběrného dvora, kam patří. Věřím, že akce Ukliďme Česko bude mít takový efekt i do budoucna ještě ve větším měřítku,“ doplňuje Vladimíra Gláserová.

Roman Šperňák