Jedná se o neformální akci pro radost a zábavu pro dospělé i pro děti. Týnští organizátoři ji naplánovali na víkend, kdy se ve městě koná zároveň i pouť. Trasa začíná v hospodě Na Pavláčce, vede přes historický železný most, náměstí Míru a končí v oblíbeném Art café baru na nábřeží 5. května.

Švihlí chodci v převlecích i bez zdolávají cestu jakýmkoliv neotřelým způsobem, jen ne obyčejným krokem. Do pochodu se každoročně zapojují desítky účastníků všech věkových kategorií, rodiny, skupiny přátel, dokonce i vozíčkáři. Pořadatelé zvou slovy: „Jedná se o naprosto bezdůvodně švihlou akci. Ať si jde každý po svém.Tak pojďte s námi!“

Art centrum Záhoří pořádá během léta ještě několik podobných akcí s uvolněnou atmosférou. 20. července to bude Závod zrezlých šlapek, jízda na více či méně historických kolech, a několik promítání u Vltavy ze staré, leč stále funkční klasické filmové promítačky.

Tradice „švihlých pochodů“ začala před lety v Brně a postupně se rozšířila na různá místa po celých Čechách. Kromě zábavy jsou tyto pochody i zdraví prospěšné. Ministerstvo švihlé chůze totiž varuje: „Nedostatek švihlosti způsobuje předčasné stárnutí!“.

Vendula Mikolášková