Přes mírný déšť a mrholení bylo v pátek u vánočního stromu v Žimuticích velmi živo. Značný počet automobilů parkujících poblíž naznačoval, že přijeli i lidé ze sousedních obcí. Na program dohlíželi u dřevěného betlémského chlívku s jezulátkem a dvěma živými ovečkami rovněž živí Josef s Marií. Zněly koledy. Pro zahřátí byl k mání čaj, svařené víno i alko a nealko vánoční punč. Vše na účet obce. V Žimuticích před obecním úřadem tak zavládla pravá předvánoční atmosféra.

„Přeji vám všem hodně zdraví, štěstí, pohody a klidné vánoce,“ popřál všem přítomným starosta, který současně poděkovat místním dobrovolným hasičům a školám za přípravu páteční slavnosti i za celoroční spolupráci při přípravě dalších obecních akcí. Nezapomněl přitom ani na temelínskou elektrárnu, která je, mimo jiné v rámci programu Oranžového roku ve svém okolí, stabilní partnerem celé řady sportovních, kulturních a společenských událostí v obci

Oba stromy, zhruba šestimetrové smrky, pochází obecních letů. Jejich poražení, dopravu, vztyčení a vyzdobení zajistili dobrovolní hasiči.

Žimutice se nachází zhruba osm kilometrů jihovýchodně od Týna nad Vltavou v okrese České Budějovice. V obci, která se skládá z osmi místních částí na sedmi katastrálních územích, žije celkem více než 600 obyvatel. Kuriozitou je roztříštěnost území obce, způsobená osamostatněním některých dříve začleněných částí, Bečic, Dobšic, Horních Kněžeklad, Modré Hůrky a Štipoklas. Obec tak v současnosti sestává ze tří nesouvislých území: Smilovice na severu, Krakovčice, Hrušov, Žimutice a Sobětice na východě, Třtim, Pořežany a Tuchonice na jihozápadě.

Zdeněk Šálený