Už tradiční a mimořádně oblíbenou akci uspořádali energetici znovu po dvouleté odmlce způsobené koronavirovou pandemií prostorách temelínského „íčka“ na zámečku Vysoký Hrádek a v přilehlém parku.

„Letošní velikonoční návštěvnost sice nepokořila rekord z roku 2019, ale zájem byl velmi slušný. A to i vzhledem k ochlazení a ukázkovému aprílovému počasí. Po dvouleté covidové odmlce vše naznačuje tomu, že naše infocentrum znovu rychle a naplno ožívá,“ uvedla v pondělí odpoledne vedoucí Infocentra JE Temelín Hana Marečková a doplnila, že na prohlídku infocentra elektrárny a jeho okolí dorazily kromě rodin s dětmi i skupiny lidí tvořené čistě dospělými, od studentů až po seniory i běžné výletníky. „Návštěvníci přijeli z různých částí jižních Čech, ale také například z Prahy či Liberce,“ poznamenala Marečková.

Velikonoce s Joulinkou odstartovaly v zámečku a jeho parku s Ptačí stezkou a Motýlí loukou ve čtvrtek 14. dubna a pokračovaly až do pondělí 18. dubna. Na děti čekala soutěž, procházka parkem a na jejím konci sladká odměna za splněné úkoly. První úkol, vymalovat velikonočního zajíce čekal děti přímo v expozici infocentra, před zámečkem si zaskákaly velikonočního panáka a skákaly přes švihadlo, pak v parku běhaly, přenášely vajíčka na lžičce, hledaly ptáka na rybníčku a počítaly včelí úly. Samozřejmě opatrně a pod rodičovským dozorem.

„Bydlíme kousek odsud. Přijeli jsme hlavně kvůli dcerám. Jinou volbu jsme ani neměli. O Velikonocích s Joulinkou jim řekla maminka, která v elektrárně pracuje,“ usmíval se při procházce parkem Pavel Horák z nedalekých Chrášťan.

Zámeček Vysoký Hrádek patří díky existenci Infocentra Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ dlouhodobě mezi desítku nejnavštěvovanějších památek jižních Čech.  

Pro zájemce o volnou prohlídku a individuální návštěvníky je infocentrum otevřeno každý den, včetně sobot a nedělí od 9 do 16 hodin. Prohlídky s průvodcem se konají od pondělí do pátku dopoledne vždy po předchozí domluvě, odpoledne od 13.30 a od 15 hodin. V sobotu, v neděli a státních svátcích začínají vždy od 9, 10.30, 12, 13.30 a 15 hodin.

Marek Sviták