Žáci ze 4. A Základní školy Máj II v Českých Budějovicích už to ví. A dozvěděli se i mnoho dalších zajímavých informací o velikonočních zvycích a tradicích v zemích Evropské unie.

V pátek 22. března 2024 se na naší škole uskutečnila přednáška na téma Velikonoce v Evropě. Koordinátorka Eurocentra České Budějovice Kateřina Marková si s dětmi povídala nejen o tom, proč se Velikonoce slaví a jak se jejich termín vypočítává. Vysvětlila také, co Velikonocům předchází a jaké velikonoční zvyky dodržujeme v České republice. Pak už se žáci pustili do cestování a odhalování velikonočních tradic ve vybraných zemích Evropské unie.

Žáci 4.A ZŠ Máj II v Českých Budějovicích se dozvěděli mnoho zajímavých informací o velikonočních zvycích a tradicích v zemích Evropské unie.Žáci 4.A ZŠ Máj II v Českých Budějovicích se dozvěděli mnoho zajímavých informací o velikonočních zvycích a tradicích v zemích Evropské unie.Zdroj: Libuše Tuková

Navštívili například severské země Finsko a Švédsko, kde se o Velikonocích děti převlékají za čarodějnice. Objevili zajímavé tradice, které u nás nemáme (dánské posílání škádlivých dopisů, německou hru čokoládový polibek apod.) a povídali si o velikonočních hrách s vajíčky. Dozvěděli se také, jaké pokrmy a sladkosti se objevují na stolech Evropanů o Velikonocích. Pro žáky byly kromě informací připraveny i kvízy a úkoly, při kterých si zábavnou formou mohli ověřit, co nového se naučili.

Přednášku zajistilo Eurocentrum České Budějovice, tj. informační kancelář Úřadu vlády ČR o Evropské unii a členství České republiky v EU. Eurocentrum mimo jiné pravidelně pořádá bezplatné akce pro veřejnost a přednášky pro základní i střední školy zaměřené na evropská témata a různé aspekty členství v EU.

Kateřina Marková, Libuše Tuková