Divadelní léto má za sebou deset „prohraných“ let. Trocha rekapitulace. První odehraná hra bylo již legendární Psí hovno v roce 2012, ale této komunální satiře předcházel rok 2011. Byl jsem pár měsíců starostou a zjistil, že na připomenutí 750. výročí první zmínky o obci není nic připraveno, a tak mne napadlo sehrát scénku na plácku před kostelem, kde bychom si připomněli hlavní aktéry – Rožmberky a pány z Boršova, kteří byli u toho, když se poprvé slůvko Borschow objevilo v psané podobě. Scéna se živými zvířaty se líbila a o rok později přišlo Psí hovno.

Psí hovno - 2012. Na jaře jsem stál v bance a volal mi soused, že mu pes kálí do písku před domem, abych s tím okamžitě něco udělal. Abych celou věc oddálil, požádal jsem stěžovatele, aby psa vyfotil. Druhého dne mi přistálo na stole několik fotek s kálejícím psem. Uvědomil jsem si, že hromada písku je na obecním pozemku, a tak jsme stěžovateli vyměřili nájem. Pak se ještě zjistilo, že s tím pískem z blízké pískovny to také není úplně košer a zápletka byla na světě. Ve hře si zahrálo živé divoké prase. Od samého začátku jsme se drželi bodů, které z našeho divadla dělají těžko napodobitelný originál:

1. Jeviště je celá náves

2. Diváci se přesunují za herci na jednotlivé scény

3. Vedle herců hrají živá zvířata a dopravní prostředky

4. Kulturní zážitek je spojen s klasickým letním večerním občerstvením

Zabili jsme Heydricha – 2013. Odvážné téma, které jsme si troufli zahrát na návsi. Herci předvádějí, jak se nejvýznamnější událost československých dějin 2. světové války mohla asi odehrát.

Traktor - 2014. Má oblíbená hra se skvělou scénou, kdy český emigrant píše u australských břehů dopis v angličtině rodičům do Čech. Ve hře si zahrály i dva traktory – Zetor 30 a fasttractor JCB za 5 milionů.

Dovolená za každou cenu - 2015. V Evropě startuje imigrační vlna a Češi jedou do Maroka. Ve hře si zahrály i schody z letiště, které se v průběhu hry proměnily na minaret s vyvolávajícím muezínem.

Vampír ze Zahorčic - 2016. Peníze se musí umět vydělat, a tak proč nevymyslet legendu o upírech a vydělávat na turistech.

Král Šumavy - 2017. Parodie na slavný český černobílý film. Ve hře si poprvé zahrál autobus.

Honzíkova cesta - 2018. 50. výročí sovětské okupace se vším všudy s motivy Říhovy knihy.

Přistání na Měsíci – 2019. Pacifik, Moře klidu na Měsíci, Kreml, JFK, Brežněv, Nixon a velký krok pro lidstvo.

Covid - 2020

Mrazík - 2021. Kasovní trhák. Na čtyři představení přišlo přes tisíc diváků.

Čertovská republika – 2022. Hra na motivy čertovských pohádek v mlze dneška.

Je to docela slušná porce. Stovky a tisíce hodin nacvičování, zkoušení, vymýšlení rekvizit… Vše ve volném čase. Na jevišti se pohybuje okolo 25 herců a celé představení včetně občerstvení a hudby zajišťuje dalších 25 lidí.

Všem patří ohromné díky, a také vám, kteří na nás chodíte a pak nám zatleskáte. Chceme rozdávat radost a přinášet originální zážitky, které se dotýkají všech smyslů.

Z vydělaných peněz na ledacos přispíváme. Opravili jsme sochu sv. Jana Nepomuckého u Žitného mlýna a letos jistě ještě před nacvičováním nové hry Vesničko má… umístíme k návesnímu rybníčku vodníka od pardubického sochaře Františka Bednáře.

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou

Děkujeme za příspěvek.