„Jsme nejmladší veřejnou vysokou školou, vloni jsme oslavili patnácté výročí a stále rosteme. V září jsme otevřeli základní školu a též o myšlence připojit se k Asociaci univerzit třetího věku jsme uvažovali delší dobu. Zbrzdila nás ale protiepidemická opatření. Jsem proto velice rád, že jsme se opět mohli vrátit ke kontaktní výuce, kterou pro důstojný start nového projektu považujeme za důležitou, a nabídnout seniorům možnost dalšího smysluplného vzdělávání,“ uvedl rektor VŠTE Vojtěch Stehel.

Pátého listopadu zahajuje VŠTE výuku v pilotním projektu Univerzity třetího věku nazvaném Ochrana seniora jako spotřebitele. „Starší spoluobčané jsou hlavním cílem nekalých obchodních praktik a podvodů. Hůře se orientují při uzavírání smluv, podléhají klamavé reklamě, mají nedostatky v oblasti finanční gramotnosti. Proto jim v průběhu zimního semestru chceme ve spolupráci s kolegy z České obchodní inspekce poskytnout své zkušenosti, aby získali kompetence a dovednosti lépe se bránit. To přeci dává veliký smysl a musím říci, že se na výuku velmi těším,“ říká jeden z autorů projektu František Kotrba.

„Nápady a náměty, které pro studenty U3V máme, chceme zúročit i v dalších projektech. Připravujeme pro další semestry například kurzy práce s počítačem či angličtinu pro seniory, základy finanční gramotnosti a díky našemu technickému zázemí i trénink mozku. Bližší informace k aktuálnímu projektu ochrany spotřebitele, kam je možné se ještě přihlásit, naleznou zájemci na webu naší školy nebo je rádi zodpovíme osobně,“ dodává koordinátorka Univerzity třetího věku VŠTE Pavla Homolková.

Petr Oros