Žáci základních škol se mohou podrobně seznámit s širokou nabídkou středních škol a učňovských oborů nejen Jihočeského kraje, středoškoláci s nabídkou oborů Jihočeské univerzity, České zemědělské univerzity, Univerzity obrany a Vysoké školy technické a ekonomické.

Cílem výstavy je nabídnout žákům, studentům i rodičům atraktivní formou maximální množství informací, potřebných při rozhodování o budoucí profesi nebo studiu. Při pódiových prezentacích v Národním pavilonu Z se představí řada škol, jejíž studenti předvedou například kadeřnickou nebo kuchařskou show, módní přehlídku, techniky sebeobrany, a mnoho dalšího.

Výstaviště zaplnilo Vzdělání a řemeslo.Z minulých ročníků výstavy. Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

„Výstavy se pravidelně účastní také největší zaměstnavatelé z regionu, kteří se prezentují buď samostatně, nebo ve společných expozicích se školami. Firmy se školami spolupracují a nabízejí jejich učňům a studentům stipendia, praxe i pracovní uplatnění. Letošní rok klademe důraz i na tradiční klasická řemesla a školy se zemědělskými obory,“ říká předseda představenstva Výstaviště České Budějovice Mojmír Severin.

Součástí výstavy jsou celostátní soutěže

Tradiční součástí výstavy Vzdělání a řemeslo je řada celostátních soutěží, např. v oboru gastronomie, elektrosoutěže v pavilonu T1, truhlář roku v pavilonu R1, AR Junior v pavilonu B4 a tradiční Veletrh fiktivních firem v pavilonu T2, jehož cílem je pomoci rozvoji podnikatelských dovedností žáků, kteří si vyzkoušejí simulaci reálného podnikatelského prostředí v podmínkách tržního hospodářství.

Doprovodný program

Čtvrtečním hostem Univerzity obrany je špičkový pilot Peter SMIK, který sloužil v armádě jako pilot a velitel letky, účastnil se i řady misí, k té poslední patřil Afghánistán, kde cvičil tamní piloty na vrtulnících Mi-17. Mezi jeho předky patří Otto Smik, letecké eso, pilot RAF v 2. světové válce. Rodina Smiků má tak v armádě dlouholetou tradici. Syn Peter je vrchní praporčík AČR. V současné době je Peter Smik pilotem letecké záchranné služby Jihočeského kraje. V pátek přijal pozvání Martin Šonka - český akrobatický a bývalý bojový pilot vzdušných sil AČR, vicemistr světa, mistr Evropy a České republiky v akrobatickém létání, mistr světa elitní letecké série Red Bull Air Race, člen reprezentace České republiky v letecké akrobacii kategorie unlimited.

Podrobnější program ZDE

Michaela Čeňková, Výstaviště České Budějovice