Stánky, dílny a ukázky nejnovější technologie se podruhé vyskytly v prostorech Žižkárny, kde se dění tento rok konalo. Rodiny s dětmi si zde mohly o víkendu 10. až 11. září prohlédnout i vlastnoručně vyzkoušet množství vynálezů. „Poselstvím Maker Faire je předat dětem i starším naše zkušenosti a ukázat lidem, co vše si zvládnou sami doma vyrobit. Festival spojuje komunitu takzvaných makerů,“ tvrdí jedna z hlavních organizátorek Veronika Povišerová.

Za chodem stánků stojí a velkou pomoc tvoří českobudějovičtí studenti, kteří se festivalu jezdí účastnit i do jiných měst. „Baví mě práce s lidmi a rád udělám něco pro Budějovice,“ ohodnotil možnost výpomoci Tomáš Eliášek, jeden z brigádníků, kteří se do akce zapojili také minulý rok.

Letos měli návštěvníci možnost si například ozdobit svoji vlastní brusku a následně s ní závodit na sestrojené bruskodráze. Také Jihočeská univerzita a VŠTE se zapojily se svými stánky. V těch byly k nalezení třeba 3D tiskárny, virtuální realita nebo drony. A nechyběly ani základní fyzikální experimenty. „Akci plánujeme pro příští rok znovu. Rádi bychom pozvali více makerů a ukázali opět něco nového,“ sdělila Povišerová. 

Děkujeme Karolíně Láskové za příspěvek