Fiktivní peníze, možnost riskovat, ale pouze na reálných trzích a pomocí skutečné strategie. To jsou podmínky soutěže, která by měla dát odpověď na otázku, zda se při investování do akcií, dluhopisů, nebo finančních derivátů a kryptoměn víc osvědčí zkušenosti, nebo neotřelý přístup studentů. Ti budou soutěžit o to, kdo peníze lépe zhodnotí s jednatelem společnosti Grant Capital a zakladatelem dvou investičních fondů Pavlem Šťastným.

„Chtěl bych říct, že nezáleží na tom, kdo zvítězí, ale to bych trochu lhal. Fandím našim studentům, na rozdíl od dlouholetých profesionálů mají výhodu v tom, že nejsou svázáni zvykem, mohou přijít s úplně novými strategiemi. V každém případě je to ale jeden z příkladů toho, že maximálně propojujeme výuku s praxí a moc děkuji za ochotu druhé strany se této soutěže účastnit,“ vysvětluje rektor Vysoké školy technické a ekonomické Vojtěch Stehel. 

Právě nezávislí odborníci, nebo vysocí manažeři se výuky účastní velmi často. Jak v rámci přednášek, tak také seminářů přenáší do výuky nejen vlastní zkušenosti, ale i nejnovější trendy v oblasti techniky i ekonomiky.

„On-line výuka není jednoduchá pro studenty, ani pro akademické pracovníky. Chybí osobní kontakt, na druhou stranu nás ale posunula dál v oblasti videí, sdílení materiálů. A navíc hodně vyhovuje právě hostům, které nyní zveme do výuky z celé České republiky i zahraničí, což je praxe, kterou budeme dál posilovat,“ doplňuje ředitelka Ústavu znalectví a oceňování Veronika Machová, do jehož působnosti spadá výuka týkající se obchodování na finančních trzích.

Právě díky této praxi, přímo během výuky neobvyklá soutěž vznikla. Soupeř studentů Pavel Šťastný měl původně studentům objasnit zákulisí obchodů s akciemi a finančními deriváty, případně jim pomoci se seminární prací, která se na tuto oblast soustředí.

„Ve skutečnosti tato soutěž nemá favorita. Běžně s klienty investujeme trochu jinak, vždy musíme vyvažovat možný výnos s riziky, navíc měsíc je hodně neobvyklý horizont, ale chápu, že se musíme vejít do jednoho semestru. Každopádně mě samotného hodně zajímá, s čím studenti přijdou, jsou kreativní a věřím, že by to mohlo obohatit i nás,“ vysvětluje dlouholetý obchodník a analytik.

Zatímco on sám se chce soustředit především na některé typy burzovně obchodovaných fondů (ETF) a jen omezené využívání pákových mechanismů, studenti se silně orientují na obchody s Bitcoinem a dalšími kryptoměnami. Kromě znalostí z přednášek mohou plánované finanční operace konzultovat i s vyučujícími, samotná soutěž je i součástí semináře v rámci předmětu Finanční a kapitálové trhy. Soutěž končí 30. dubna.  

Petr Oros