Gramatické vakuum: Protože Neue Stimme nezní příliš poeticky, sáhly zakládající členky po zvukomalebnější latinské variantě. Nicméně zběhlým latiníkům neunikne, že sbor by se gramaticky správně měl jmenovat Vox Nova, ale skromná sbormistryně nechtěla příliš zdůrazňovat své příjmení.

Sbor oficiálně vznikl v září 2012, ale svou premiéru si odbyl už v létě téhož roku na mezinárodním sborovém festivalu v makedonském Ohridu. Zpěvačky, které původně pouze doplňovaly místa v autobuse se pod pracovním názvem Komorní sbor Canzonetty rozhodly získat v silné konkurenci čtyřiceti sborů krásné stříbrné pásmo. Svým tenorem notně přispěl také bývalý člen Canzonetty Lukáš Randák. Společná radost z úspěchu po pouhých dvou měsících zkoušení všechny přesvědčila, že sbor musí pokračovat. Pod vedením Petry Nové a za doprovodu zpívající klavíristky Liliji Červené se tak uskupení, nyní již ryze ženské a pod názvem Vox Novus, vydalo na společnou uměleckou dráhu.

Již krátce po svém vzniku zaznamenal Vox první úspěch na domácí scéně, zlaté pásmo na festivalu Pražské Vánoce.

V říjnu 2013 vyjel soubor do italské Riva del Garda. Nejel pouze obdivovat krásy jezera, ale uspět na festivalu In…Canto sul Garda, a to rovnou ve dvou kategoriích. Za folklorní a duchovní skladby jsme si odvezly dvě zlatá pásma.

Červen roku 2014 zastihl Vox Novus v polském Krakově na Mezinárodním sborovém festivalu Cracovia Cantans. I přesto, že se některé členky intenzivně a hlasitě pohádaly na chodbách hotelu kvůli problémům s repertoárem, na celkovém výkonu se to evidentně neprojevilo a sbor si domů odvezl zlaté pásmo. Plodný rok završil v prosinci dalším oceněním, zlatým pásmem na Mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena.

Rok 2015 byl ve znamení mnoha sborových aktivit. V červnu si Vox vyzpíval stříbrné pásmo na 58. ročníku Festivalu sborového umění v Jihlavě a připravoval se na zájezd do Prevezy v Řecku. Zatímco Řeckem cloumala ekonomická krize, Vox Novus opět zazářil a získal zlatou medaili a stal se absolutním vítězem kategorie komorních sborů. Na podzim spojily síly rovnou tři sbory pracující pod hlavičkou ZŠ a ZUŠ Bezdrevská 3, Da Capo, DPS Canzonetta a Vox Novus, aby nahrály společné CD. Na jeho vydání se svým nemalým finančním darem podílela společnost EGE z Českých Budějovic. V listopadu se Vox zúčastnil nesoutěžního Mezinárodního sborového festivalu hudebního romantismu Vlachovo Březí. Bývalý sbormistr, hudební pedagog a nynější kritik J. Fuchs o nás napsal: „Sbor získal od poroty poměrně jednoznačně Cenu za výbornou interpretaci skladby Jiřího Churáčka Odešlý milý, kde byl jednak technicky dokonalý, předvedl pěknou plynulost kultivovaných hudebních frází a dobré odlišení tempických kontrastů.“

close Přijměte pozvání na koncert k desátým narozeninám ženského pěveckého sboru Vox Novus. info Zdroj: archiv Vox Novus zoom_in

Vox Novus nepolevil v úspěšné práci ani v roce následujícím. Nejprve změřil síly s konkurencí v Praze na Canti veris Praga a stal se vítězem kategorie ženských sborů a vlastně celého festivalu, protože obdržel ocenění Grand Prix. Následně zamířil opět do Itálie, tentokrát na Mezinárodní festival Musica Eterna Roma. Odvezl si dvě zlatá pásma, za ženské sbory a duchovní hudbu. Zářijový víkend strávil Vox na Moravě. Cílem nebyly jen mikulovské vinné sklepy, ale Mezinárodní festival pěveckých sborů CAMPANILA. V rámci festivalu potěšil Vox publikum vlastním recitálem. Rok vyvrcholil spoluprací s Jihočeskou filharmonií. Spolu s ní a s Canzonettou jsme uvedly českou premiéru Missy Brevis slovinského skladatele Ambrože Čopiho.

S Jihočeskou filharmonií jsme si znovu zazpívaly již na jaře dalšího roku, a opět při mimořádné příležitosti. Tentokrát zazněla Suita z baletu Odysseus a symfonická suita Jan Hus z pera Michaela Kocába, a to za osobní účasti autora. Také v tomto roce jsme účinkovaly v zahraničí, netradičně jsme však Itálii vyměnily za Belgii. V neskutečně silné konkurenci jsme si na Mezinárodním sborovém festivalu v Maasmechelenu vyzpívaly třetí příčku z celkového počtu dvanácti sborů.

Také v roce 2018 jsme s radostí pokračovaly s Jihočeskou filharmonií. Sbory Vox Novus, DPS Canzonetta i SS Canzona se podílely na realizaci české premiéry environmentální symfonie One Home, díla britského skladatele Charlese Mauleverera. V tomto roce se na vedení sboru i na korepetici začal podílet Salvador Sinitsyn. Zbytek roku se nesl spíše v duchu společných koncertů.

Hlasy sboru Vox Novus zněly Evropou i v následujícím roce. V červenci jsme se představily ve francouzské Provence cyklem koncertů v rámci nesoutěžního mezinárodního festivalu. V říjnu jsme opět zavítaly do Vlachova Březí na Mezinárodní sborový festival hudebního romantismu. Odvezly jsme si Cenu Jindřicha Bošky za provedení skladby na romantický námět skladby Zahučaly chladné vetry od Ivana Hrušovského a jakožto absolutní vítěz festivalu i Hlavní cenu prof. Václava Matouška a naše sbormistryně k tomu přidala Cenu Dr. Jaroslavy Modrochové za vynikající sbormistrovskou práci.

K Vánocům jsme si nadělily zlaté pásmo a nominaci do Grand Prix na Mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby s Cenou Petra Ebena. Petra Nová rovněž obdržela Zvláštní cenu za dirigentský výkon.

Rok 2020 jsme zahájily pilnou přípravou Pergolesiho Stabat Mater, se kterou jsme hodlaly vystoupit na řadě koncertů po celých jižních Čechách. Koronavirová pandemie naše plány ale zhatila. Koncertovat jsme nemohly, ale díky internetu jsme zkoušely online. Za přísných hygienických opatření se přeci jen podařilo jeden koncert realizovat. V rámci Noci kostelů jsme na půdě Českobratrské církve evangelické v ČB uvedly zmiňovanou Stabat Mater pod taktovkou Salvadora Sinitsyna. Sbor doprovodil soubor studentů a studentek českobudějovické Konzervatoře, za klavír usedla Magdalena Nová, která v korepetici sboru pokračuje dodnes.

Po vynucené covidové pauze jsme se v listopadu roku 2021 zúčastnily pražského festivalu Musica Orbis GLORIA. Sbor ocenila porota zlatým pásmem a pro Petru Novou přidala cenu za dramaturgii soutěžního vystoupení.

Počátkem roku 2022 Evropu šokovala ruská agrese vůči Ukrajině a Vox Novus nemohl zůstat stranou. Rozhodl se pomoci rovnou dvěma benefičními koncerty ve prospěch ukrajinských uprchlíků. Na druhém z koncertů nás doprovodil orchestr složený z ukrajinských hudebníků a hudebnic.

Na podzim jsme se vrátily na místo činu, do Itálie. Na gradském festivalu Isola del Sole. Pečlivá příprava se vyplatila, získaly jsme dvě zlaté medaile, v kategorii ženských sborů a duchovní hudby.

Zasoutěžily jsme si i na domácí půdě: na 1. ročníku Mezinárodního festivalu Choralia Mikulov jsme si vyzpívaly absolutní vítězství. Pokračovaly jsme v osvědčené spolupráci s Jihočeskou filharmonií, na vánočních koncertech tentokrát zazněla Česká mše vánoční J. J. Ryby, nemalý podíl na úspěchu měl i SS Canzona.

Přesuňme se do současnosti. Na jaře jsme „otvíraly studánky“ Bohuslava Martinů za doprovodu koncertního mistra Jihočeské filharmonie Martina Týmla. Posledním vystoupením před výročním koncertem byla benefice na podporu Společnosti pro ranou péči, spolu s Canzonou jsme tak pomohly předčasně narozeným dětem.

Vedle festivalů, soutěží a dalších velkých sborových klání má za sebou Vox nespočet koncertů. Vedou samozřejmě ty na domácí půdě v Českých Budějovicích, ale v historii nechybí ani koncerty na dalších krásných místech naší země. O koncertech ve spolupráci s Jihočeskou filharmonií nebo o těch benefičních už víte. Každoročně, a to od samého počátku, Vám vánočními koncerty zpříjemňujeme dobu adventní a pravidelně vystupujeme také v rámci celorepublikové Noci kostelů.

Petra Nová – rodačka z Tábora, která na Jihočeské univerzitě vystudovala germanistiku a hudební výchovu. Zároveň na budějovické konzervatoři absolvovala obor zpěv. Svou pedagogickou kariéru započala na Gymnáziu J. V. Jirsíka, kde se mimo jiné angažovala ve vedení pěveckého sboru Mendík. Od roku 2006 rovněž působí na Konzervatoři v Českých Budějovicích, tam vyučuje řadu oborů (Intonace, sluchová analýza, Sborový zpěv, Hudební nauka, Ansámblový zpěv a Metodika hlavního oboru). Na ZŠ a ZUŠ Bezdrevská 3 začala jako sbormistryně DPS Canzonetta, v roce 2012 založila ženský pěvecký sbor Vox Novus a loni nově pod svá sbormistrovská křídla vzala i smíšený sbor Canzona. Téměř 25 let zpívala také jako externí členka ve sboru opery Jihočeského divadla.

Magdalena Nová – za klavír poprvé usedla již v sedmi letech a od té doby na něj nezanevřela. Byla žačkou Mgr. Dinary Suleymanové na SZUŠ Zavadilka v Českých Budějovicích, pod jejímž vedením dosáhla řady úspěchů jak v sólové, tak komorní hře. V dětství zpívala v DPS Canzonetta, odkud přešla do Vox Novus, tam kromě zpěvu zastává funkci korepetitorky.

Zuzana Hochová