Od nedělního rána hoří před domem obětí svíčky a lidé přinášejí ke plotu i andělíčky. Dům je obehnaný páskami a policie objekt nadále střeží.

Děsivý pohled k sousedům

V pátek odpoledne sice místní slyšeli střelbu, ale protože je doba honů a obec obklopena lesy, nikdo tomu nepřikládal větší význam. Muže ze sousedství znepokojil až pláč kojence, který se soustavně ozýval od pátku do soboty z vedlejšího domu. Když se na sedmatřicetiletou matku nedovolal a nedobouchal, nakouknul k sousedům přes zídku.

Pohled to byl děsivý. Na dvoře v tratolišti krve leželi tři mrtví. Jak potvrdila policejní mluvčí Markéta Johnová již v sobotu večer, na místo okamžitě vyjela zásahovka. Už se stmívalo a okolí místa činu halila hustá mlha, nikdo tak z počátku netušil, kdo je vrah a zda se třeba ještě neukrývá v domě.

Z domu se ozýval stále jen dětský pláč, který ale posléze ustal. Policie proto následně vtrhla dovnitř. Nalezla zde pouze měsíčního chlapečka, vysíleného, dehydrovaného, podchlazeného a pokáleného. Bylo jasné, že v domě bylo dítě bez tekutin nejméně od pátku. „Kojenec je od soboty v péči lékařů a je mimo ohrožení života,“ potvrdila mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Starší dcera zřejmě unikla jen náhodou

Starší dcera byla v tu dobu u svého biologického otce a rodinné tragédii tak unikla. Ohledáním místa činu policisté následně zjistili, že partnerku zastřelil pravděpodobně její druh, stejně jako její matku. Vražednou zbraň střelec nakonec obrátil proti sobě.

„Případ si v neděli převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ sdělila včera mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Podrobnosti o vyšetřování nebude podle ní GIBS zatím sdělovat. Jak se podařilo v Líském od přátel zavražděné sedmatřicetileté matky dvou dětí zjistit, žena si v obci zakoupila dům před čtyřmi lety a žila zde se svojí dvanáctiletou dcerou. Pravidelně ji navštěvovali přítel, se kterým měla měsíční miminko, i její matka. Muž pracoval u Vězeňské služby ČR ve Věznici Vinařice u Kladna.

„Kristýna si dům koupila sama a Jirka ji zatím jen navštěvoval, ale měl se sem stěhovat. Je to strašná tragédie, stále tomu nemůžeme uvěřit. A vůbec netuším, co bude s tím chlapečkem. Jirka byl sám, maminka mu na jaře zemřela, takže chlapeček už nemá nikoho,“ řekla kamarádka zavražděné ženy. Stejně jako další oslovení lidé ze vsi, hovoří také starosta o zavražděných jako o spořádané rodině. „Jsme malá obec, žije zde stovka obyvatel. Známe se navzájem. S tou rodinou jsem se mnohokrát viděl a hovořil s nimi. Tohle jsem opravdu nečekal,“ svěřil se krátce po tragédii starosta Líského Štěpán Hon.

Vražda ze žárlivosti?

Pár ale asi nějaké partnerské neshody řešil. Další známí mladé ženy hovoří o tom, že se s Jiřím chtěla Kristýna prý rozejít. Zřejmě se tedy jednalo o vraždu ze žárlivosti. „Už s ním asi nechtěla být. Ale více k tomu nevím. Pro mě byla Kristýna perfektní, měli jsme ji tu rádi. Zapadla mezi nás. Děti si hrály společně. Měla navíc hrozně ráda kočky, dělávala i na veterině. U jejího domu se scházelo i sedmnáct kočiček, o které se starala. Naposledy pracovala ve slánském Linetu, ale teď už byla na mateřské. Je jí velká škoda. Byla to hodná máma, milovnice zvířat i velká sportovkyně,“ shodují se další tři ženy z Líského, kterými rodinná tragédie otřásla.