Lesní Jakubov je malá obec, kde žije asi stovka obyvatel. Autem se sem dostanete po jediné silnici z Rapotic, dál už všechny sjízdnější cesty končí a do okolí vedou jen cyklotrasy. Na cyklisty i pěší turisty tu připraveni jsou – upravená obec má pěkné turistické zázemí s odpočívkami.

Cestující s respirátory. Ilustrační snímek
Rakouský model v Česku? Ke zpřísnění by byl nutný nouzový stav, míní právníci

Přesto se tato víska v poslední době dostala do povědomí těch, kdo jízdě na kole ani pěším túrám příliš neholdují. Dokonce ji znají i lidé mimo třebíčský okres či Kraj Vysočina. A to díky zdravotnickým statistikám, které hlásí, že proti covidu se tu nechalo naočkovat sto procent obyvatel. „Jste asi padesátý, kdo se mě na to ptá, ale není to pravda. Jedná se o zkreslený údaj,“ tvrdí starosta obce Martin Bochníček.

Vše podle něj ovlivňuje nedaleká věznice ležící v katastru obce. „Když si vezmete, kolik je tam naočkovaných vězňů a kolik my máme obyvatel, tak to logicky dá sto procent a víc,“ vysvětluje starosta.

Zkreslené informace? 

Stejně hovoří i místní. Například Vladimír Chatrný se domnívá, že se tato chybovost netýká jen proočkovanosti. „Informace jsou dost zkreslované i třeba při volbách. Tam se taky sumarizuje obec spolu s věznicí,“ říká Chatrný.

Čísla mu dávají za pravdu, protože tento rok v Lesním Jakubově zamířilo k volbám do Poslanecké sněmovny přes tři sta lidí. Tedy třikrát více, než má obec obyvatel – a to včetně dětí. K volbám zkrátka přišlo i velké množství vězňů.

Na Základní škole dr. Miroslava Tyrše v Hlučíně testovali  8. listopadu 2021 školáky na koronavirus
Testování ve školách odhalilo přes tři tisíce případů. Nejvíce na ZŠ

„Myslím, že v případě proočkovanosti to tak zkreslené nebude, ale znám minimálně čtyři zdejší lidi, kteří očkovaní určitě nejsou. Mezi nimi i jednu devadesátiletou paní. Ale podle mě je neočkovaných lidí u nás ještě víc, nejen tihle čtyři. Statistika tedy neodpovídá skutečnosti. Vezměte si, že u nás žije sto dva obyvatel a těch vězňů je několik set. Takže je to opravdu zkreslené,“ zamýšlí se obyvatel Lesního Jakubova.

O neočkovaných sousedech ví i další obyvatel Lesního Jakubova. „Proočkovanost tady stoprocentně není sto procent,“ glosuje Karel Pinkas. „Nebudu nikoho jmenovat, ale o místních lidech, kteří se nešli naočkovat, vím.“

Ve Věznici Rapotice v současné době pobývá asi šest set padesát vězňů. „Z toho zhruba osmdesát procent z nich je už naočkovaných,“ potvrzuje mluvčí věznice Roman Čech. Jedná se tedy o více než pět set osob.

Dušek: Nemůžeme dojíždět do každé obce

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek o zkreslení dat z Lesního Jakubova zatím nic neví. „Pokud se ale vedení obce domnívá, že proočkovanost obce neodpovídá tomu, co je publikováno, mělo by se nám ozvat a žádat nápravu. My nemůžeme do každé obce dojíždět,“ radí Dušek.

Testování na covid-19. Ilustrační foto.
Vláda se neshodla na nových opatřeních. Ve hře je i rakouský model

„Když někdo podá podnět, že má obec nesprávně vedené statistiky proočkovanosti, já jej předám Integrovanému centrálnímu řídícímu týmu, ať to ověří. Může to totiž být i jinak, údaje třeba nemusejí být zkreslené jen tou věznicí. Může být chyba v přenosu dat nebo třeba v bydlištích. Nemohu to ale říct konkrétně, protože tento případ neznám,“ podotýká Dušek.

Podle něj dochází ke zkreslování dat i v jiných případech. „Velmi často se tak děje zejména v malých obcích kolem Prahy. V nich mívá spousta lidí nahlášeno trvalé bydliště, ale ve skutečnosti tam vůbec nežijí,“ uzavírá šéf ÚZIS.