Vánoční výzdoba na centrálním Masarykově náměstí je provedena a nasvícená na jedničku. Jen veliké ruské kolo se otáčí blikající prázdné, ve zkušebním provozu. Horší je to každopádně s prodejními stánky. V sobotu odpoledne je jich otevřeno na západní polovině šest, na východní to samé.

O královské pití byl "královský" zájem!

Královská medovina; to stojí na budce, která se tady těší zdaleka největšímu zájmu. „Čtvrt hoďky. Počkej, to bylo víc. Dvacet minut,“ dohaduje se pár s plnými kelímky nad časem stráveným ve frontě. Ta se táhne náměstím jako za komunistů. Lidé stojí na různé druhy punčů, žihadel, medovin či svařáků.

Na Prokešově náměstí se rozsvítil vánoční strom a z radnice zazpíval Martin Chodúr.
VIDEO: K rozsvěcení vánočního stromu v Ostravě u radnice zazpíval Chodúr

„Neřešíme,“ říkají majitelé občerstvení na skutečnost, že je v této době celostátní zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti.

Metaři technických služeb se chápavě usmívají nad vozíkem sesbíraných odpadků, převládají v něm právě „královské“ kelímky, nechybí plechovky od piva.

Vánoční trhy na Masarykově náměstí, 28. listopadu v Ostravě.Zdroj: Deník / Vladimír Pryček

Mezi vánočními světélky a stromem vlají české vlajky včetně jedné ušité naopak (kterou pak její majitel s omluvným gestem smotává).

„Protestujeme proti zákazům spojeným s koronavirem a jsme tady už potřetí. Vyrazíme k radnici,“ popisuje Pavel, jenž má na zádech bundy nápis „COVID je fašismus!“.

Krávy si vyšly na procházku do města. Policisté je úspěšně naháněli.
Kravičky si vyšly do města. Zabraly cyklostezku, policisté je naháněli

„Babiš s Blatným nás svolali,“ uvádí nespokojení odkazující právě na předsedu vlády a ministra zdravotnictví coby původce ohrožení jejich práv a svobod.

Syn má wellness, dcera kadeřnictví…

Roušky nemají, nikoho s ochranou dýchacích cest vedle sebe netrpí a stávají se logicky zájmem uniformovaných i neuniformovaných policejních složek.

Jana s Radimem vzpomínají, jak na Masarykově náměstí taktéž v adventním čase před jednatřiceti roky zvonili hranu totalitě. „A teď se musíme ozvat znovu! Syn má wellness a dcera kadeřnictví, ani jeden nemůže podnikat, prakticky je živíme,“ komentují svou účast na demonstraci na vánočních trzích.

Červená Škoda Felicia z místa odjela, na stejném místě se ale zanedlouho objevil VW Golf. Řidič naštěstí pro sebe odjel dříve, než také dostal botičku.
Záhada červené škodovky vyřešena. Z centra Ostravy už zmizela

„Roušky dolů!“ skandují pak protestující táhnoucí k magistrátu. Od výdejních okének dvou otevřených podniků na ně hledí další fronty lidí čekající na většinou tekuté občerstvení. A ze stánku kavárničky zní smutné postesknutí, cože to jsou za trhy, když oni nesmí ani tu kávu nabízet (mají jen rukodělné výrobky).

K TÉMATU: Dočasný odliv zákazníků?

Prodejna Alza, internetový obchod působící v České republice a na Slovensku, 28. listopadu v Ostravě.Zdroj: Deník / Vladimír Pryček

V nákupním centru Futurum v sobotu odpoledne konstatují, že na návštěvnosti mohou mít vánoční trhy na Masarykově náměstí jistý vliv.

„Je tady méně lidí, než minulý týden,“ říkají u stánku s kávou a poukazují hlavně na absenci předlouhé fronty ve výdejně velkého internetového obchodu. A více než poloprázdným dojmem působí před soumrakem taktéž parkoviště na východní straně komplexu.