V ČLÁNKU NAJDETE:
Pražské sídliště Petřiny je pro svou polohu v blízkosti obory Hvězda, občanskou vybavenost a dopravní dostupnost stále oblíbenějším místem k bydlení. Jde o jedno z nejstarších panelových sídlišť v Praze, které v současnosti zažívá generační obměnu.
Trvale se zde rozhodl žít i mladý investor, který zdědil byt po babičce. Jelikož byl v původním stavu, nezbylo nic jiného, než byt zrekonstruovat. Na spolupráci se proto domluvil se zkušeným týmem z ateliéru Artvibe.
„Od začátku jsme věděli, že základem bude navrhnout novou dispozici, protože původní uspořádání působilo velmi stísněným dojmem. Požadavkem klienta bylo rovněž v bytě vytvořit dostatek úložných prostor a počítat s celkovou variabilitou bytu pro budoucí rodinné využití,“ uvedl architekt Jan Kropík, který na projektu spolupracoval s Janou Kropíkovou.
Variabilní prostor
Jana Kropíková popsala, že v oboustranné orientaci bytu na východ a západ dvojice projektantů viděla potenciál ho celkově propojit a prosvětlit.
„Nahradili jsme proto původní stěnu mezi ložnicí a obývacím pokojem truhlářem zhotovenými posuvnými dveřmi, které umožňují místnosti spojit i uzavřít dle aktuálního využití. Posuvné dveře, jejichž součástí je i knihovna, se staly dominantou celého bytu,“ popsala Jana Kropíková.
K prosvětlení prostoru rovněž velmi přispělo zvětšení okna vedle balkónových dveří v nové ložnici. Vzniklo tak francouzské okno s příjemným vstupem na balkón. I ten se dočkal nového povrchu. Jde zároveň o ideální místo, kde si umístit venkovní nábytek pro posezení.
Prostor lze kromě toho propojit pomocí posuvných dveří do pouzdra, které vedou do kuchyně a předsíně. Díky tomu nový domov snů působí velmi vzdušně a velkoryse.
Komfortní bydlení
Úprava dispozice představovala i zvětšení původní koupelny tak, aby odpovídala moderním standardům bydlení.
„Proto jsme zrušili chodbu, která původně vedla do kuchyně. Nyní se do nové koupelny pohodlně vejde vana, pračka se sušičkou i rohová umyvadlová skříňka s úložným prostorem,“ popsal Jan Kropík.
Většina nábytku v celém bytě byla zhotovena na míru truhlářem. Podařilo se tak získat maximum úložného prostoru, který chyběl. Díky tomu prochází barevnost celým bytem. Také veškerá dubová dýha byla záměrně vybrána z jednoho stromu.
V obývacím pokoji vznikla kromě relaxační zóny s pohovkou a televizí také pracovna s rohovým pracovním stolem, který nabízí místo pro 2 osoby.
Součástí návrhu bylo i umístění klimatizace, jejíž vnitřní jednotka je nenápadně zakomponovaná do šatní skříně. Na lodžii je též designově skryta.
Hra s barvami a materiály
Výrazným prvkem návrhu je práce s materiály, jemnými barvami a vzory. „Investor preferoval přírodní materiály a světlé barevné odstíny, a tak jsme pracovali především s přírodní dubovou dýhou a odstíny béžové a jemně zelené,“ doplnila architektonická dvojice.
Pro svítidla, kuchyňskou kamennou desku a některé další doplňky zvolili kontrastní černou. Pro posuvné dveře mezi obývacím pokojem a ložnicí vybrali jemný vzor listů, stejně jako pro obklad v koupelně a na toaletě
„Speciálního efektu jsme docílili zvolenou dlažbou ve formátu parket v předsíni, koupelně, na toaletě a v kuchyni, která plynule navazuje na nové dubové parkety v obývacím pokoji a ložnici. Celek tak působí velmi lehce a hravě. Zároveň podporuje dojem propojenosti prostoru,“ přiblížil Jan Kropík.
Dodavatelem stavby byl Sprintstav, technickým dozorem Slaviboj Baránek, o truhlářské práce se postaral Jan Filla. Sanita a obklady jsou od Keraservis.
Pohledem investora
Architekti z klasického panelákového bytu na sídlišti vytvořili otevřený prostor nad původní očekávání. Byt je velmi praktický. Je skutečně bohatě vybaven úložnými prostory, aniž by někde byla hluchá nebo nevyužitelná místa. Zároveň díky práci s přírodními materiály a barvami, celkovému prosvětlení a výhledu na vzrostlé stromy ze všech oken je to prostor velmi příjemný, kam se člověk rád vrací.
Máte rádi pěkné stavby a udržované zahrady? Mohly by vás zaujmout i nápady českých kutilů i šikovných tuzemských architektů: