„Máme se na co těšit. Do hlavního závodu je přihlášeno 1600 běžců, zbývá už jen 200 volných míst,“ říká prezident závodů RunCzech Carlo Capalbo. Půlmaraton startuje ve 13.00, už od 11.00 je na programu tříkilometrový dm rodinný běh, do něhož se registrovalo 800 závodníků.

Letošnímu seriálu RunCzech zatím jasně vévodí Hana Homolková. Triumfovala v Karlových Varech, v Olomouci i v Ústí nad Labem, kde si dokonce vytvořila časem 1:18:10 osobní rekord. „Vyhrát i čtvrtý závod série by bylo krásné. RunCzech mám moc ráda, takže se opravdu těším. Skvělá organizace, atmosféra a diváci jsou vždy dokonalou součástí těchto závodů. A myslím, že i v Českých Budějovicích tomu nebude jinak,“ uvedla Homolková.

Vytrvalec Michal Stanovský si v polské Varšavě doběhl v maratonu neslyšících pro zlato
Mistr světa mezi neslyšícími Michal Stanovský: Mým vzorem je Zátopek

Mezi muži se na trati představí i čeští elitní běžci Jiří Homoláč a Vít Pavlišta. Zaskočit je ale může Michal Stanovský, který si koncem září v polské Varšavě doběhl v maratonu neslyšících pro zlato. „Chtěl bych si to v Českých Budějovicích užít a zlepšit svůj národní rekord neslyšících. Loni jsem tam běžel závod na deset kilometrů. Město se mi líbí, takže se na půlmaraton moc těším,“ prohlásil Stanovský.

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice startuje za podpory statutárního města i kraje na Náměstí Přemysla Otakara II. „Závod je už několik let zařazen mezi významné akce města. Je to vždycky velká událost a sportovní svátek s nezapomenutelnou atmosférou přesahující náš region. Poutá pozornost i za hranicemi. Vysílá se online přenos a živé vstupy má i Česká televize, což je pro nás samozřejmě dobrá reklama,“ přiblížil Jiří Svoboda, primátor Českých Budějovic. „Historické náměstí Přemysla Otakara II. tvoří samo o sobě nádhernou kulisu. Jak pro běžce, tak i pro mě je závod vždy celkem emotivní záležitostí,“ doplnil Svoboda.

Královna závodů RunCzech Homolková
Zvládá doktorát i náročný trénink. Královna závodů RunCzech

Na své si v Českých Budějovicích přijdou i diváci, pro které je připraven zajímavý doprovodný program – například Marathon Music Festival. „Naše akce nejsou pouze pro závodní běžce. Úplní začátečníci nebo rekreační běžci se mohou zapojit do štafetového závodu. A dm rodinný běh je ideálním programem pro celou rodinu. Přimět lidi ke zdravému pohybu vidíme zvlášť v současné době jako za jednu z klíčových aktivit,“ prohlásil Carlo Capalbo s tím, že každý běžec dostane online diplom, speciální finišerské triko a po doběhu také medaili. (autor: Jiří Uhlíř)