Fotbalisté Dynama na svém hřišti tři body nakonec získali, ale jednoduché to rozhodně neměli. „Soupeř přijel pro bod a dobře bránil,“ uvedl po zápase s Třincem trenér David Horejš už před dvěma měsíci, kdy v posledním utkání doma hrálo Dynamo právě s Třincem 0:0.

S důslednou obranou přijel Třinec do jihočeské metropole i tuto neděli k prvnímu kolu nové sezony. „My věděli že hrají tříobráncový systém, v němž zatahují ty halfbeky do pětičlenné obrany a ten obranný blok je velice těžké překonat. My věděli, že se musíme snažit volit kombinaci po zemi, že vzduchem to nepůjde, protože všichni tři třinečtí stopeři jsou nadstandardními hlavičkáři. Proto jsme se snažili o rychlý přechod, ale prosadit se proti dobře organizované třinecké defenzivě prostě nebylo snadné,“ vysvětloval trenér Dynama.
Jeho svěřenci zahájili zápas aktivně a hned v úvodu měli Pouček a Javorek dvě dobré příležitosti. „Do utkání jsme dobře vstoupili a je škoda, že jsme žádnou z vypracovaných docela solidních možností nevyužili,“ litoval trenér Horejš.

Vedoucí gól dali Jihočeši až po změně stran. „I druhá půle byla z naší strany poměrně slušná a po zásluze jsme se dostali do vedení, po gólu jsme se ale zbytečně zatáhli, soupeř toho využil a zaslouženě vyrovnal,“ uznal budějovický kouč, dle něhož byly i fáze, kdy měli hosté více ze hry. „Naštěstí Křížek nás podržel,“ pochválil zkušeného gólmana Horejš.

Nevyužitých šancí litoval jeho třinecký protějšek Jiří Neček: „Byl to výborný zápas s řadou šancí na obou stranách, my ale ty své bohužel nevyužili,“ měl jistě na mysli jak Šumberovu tyčku, tak Omastovu hlavičku do břevna.

O výhře Dynama rozhodli střídající hráči: 86. Táborský 2:1, 90. Šplíchal 3:1. „Střídání nám vyšla,“ vyzdvihl Horejš vedle střelců vítězných gólů i Havelku: „Nemá žádné zábrany a já věřil, že může do naší hry vnést žádoucí klid.“

Slova chvály měl i pro dorostence Šplíchala. „Chtěli jsme od něj, aby naši hru ještě víc oživil. Ačk je to teprve ročník 2000, už v přípravě prokazoval, že si místo v kádru áčka zaslouží a patřil i přípravě v zápasech, které odehrál, k těm lepším hráčům. Byť je to ještě dorostenec, nebáli jsme se ho tam za stavu 1:1 poslat. I za tu krátkou dobu vytvořil pro soupeře dvě nepříjemné situace a nakonec dal gól na 3:1,“ nešetřil chválou Horejš.

„Myslím, že ti lidi, co na zápas přišli, určitě nelitovali. Na to, že šlo o první kolo, se hrál velice dobrý fotbal. My věděli, že nás čeká hodně těžký soupeř, který v minulé sezoně patřil ke špičce druhé ligy. My se ale na zápas celý týden pečlivě připravovali a hráči za vítězstvím šli až do posledních vteřin. Bylo to hodně těžké utkání, o to cennější ale ty tři body jsou,“ uzavřel David Horejš.

V dalším kole hraje Dynamo v neděli na Žižkově a zápas od 10.15 hod. vysílá přímo ČT Sport.

TÁBORSKO DOMA PADLO
Těsnou porážkou vstoupil do nového ročníku II. ligy omlazený tým FC MAS Táborsko: už ve 2. minutě nedělního zápasu u Jordánu Šandera ve středu hřiště ztratil míč a Martan po Vlkanově centru poslal míč o tyč do sítě na 0:1. Víc gólů už nepadlo a Hradec Králové si vezl od Jordánu tři body. „Řekl bych, že Šandera udělal první chybu. Po ní ale navazovaly další dvě chyby a bohužel my hned ve druhé minutě inkasovali rozhodující gól,“ litoval pro klubový web trenér Kamil Tobiáš.

Vyrovnat mohli ještě do poločasu Vandas, Navrátil i Kopřiva, jenže neuspěli, a protože gól po hodině hry nedal ani Valenta, tři body si vezli hosté. „Sice jsme v druhém poločase měli pasáž, kdy jsme tahali za kratší konec, v zápase jsme horším týmem ale nebyli. Nenašli jsme ale zbraň, kterou bychom Hradec potrestali a aspoň vyrovnali. Byť jsme i po půli v určitých fázích byli nebezpeční a měli tam i šance, ale míč nenašel přesného adresáta a ke konci utkání, kdy jsme to stáhli na tři beky, nás už Hradec přečísloval.“

Hosté z Hradce jeli od Jordánu spokojeni. „Zápas jsme hlavně v úvodu zvládli výborně, pak tam byla velká nervozita, zbytečně jsme se zatáhli. Ale přesto jsme měli ještě dvě další stoprocentní příležitosti,“ ocenil trenér Zdenko Frťala.

V neděli jede Táborsko do Varnsdorfu (17).