„Místní lidé se se zdejším fotbalovým klubem, který byl založen v roce 1996, identifikují. Pro kluky z vesnice je to srdeční záležitost, že hrají za náš klub,“ říká jeho manažer Josef Bastl.

Třebětický fotbal nyní zažívá nejúspěšnější období ve své pětadvacetileté historii. Na jaře vesnice slavila postup do I. A třídy a nyní po jedenácti odehraných kolech jsou Třebětice na čele vyrovnané tabulky.

Lidé tu fotbalem žijí. Například nedávné derby se sousedními Dačicemi navštívilo neuvěřitelných 650 diváků. Třebětice a Dačice se utkaly po sedmnácti letech. Naposledy na sebe oba rivalové narazili ještě v I. B třídě. Na zápasy chodí zhruba patnáctičlenné jádro fanoušků, kteří jsou pořádně slyšet. „Obvykle si vystačí s jedním bubnem, ale na Dačice byli bubeníci tři. Mezi nimi nechyběl jmenovec Tomáš, syn mého bratránka, který je tahounem kotle,“ doplňuje Bastl.

Třebětičtí příznivci o sobě dávají vědět i na hřištích soupeřů. Fandové nejezdí na zápasy stále ve stejném složení, záleží na jejich pracovním vytížení a časových možnostech. „Kluci se tedy u paliček střídají. Dalším skalním fanouškem je Pepa Přívětivý. Je to třicetiletý kluk z naší vesnice a ten to má v krvi,“ vypráví o partě třebětických bubeníků Josef Bastl.

Pro bubeníka Tomáše jsou nejsilnějším zážitkem letošní oslavy postupu do druhé nejvyšší krajské soutěže. „Pro hráče jsme připravili spanilou jízdu na dvou vlecích za traktorem doprovázenou ohňostrojem a dýmovnicemi, která projela celou vesnicí až na hřiště. Tam pak proběhla tradiční dokopná,“ vzpomíná na slávu vůdčí osobnost třebětického kotle.

Sportovní manažer má pro třebětický fanklub jen slova chvály. A nejenom on. Přítomnost třebětických bubeníků kvitují i soupeři, protože fandové Sokolu dokáží vytvořit atmosféru, která není na zápasech I. A třídy zrovna obvyklá.

Vedení zatím nemuselo řešit jediný incident, klub si vybudoval pověst kultivovaného fotbalového prostředí. Bastl je pyšný především na to, že tým je složený převážně z místních odchovanců a třináct ze šestnácti hráčů áčka je z Třebětic, což je taková rarita, která se dnes vidí málokde. „Místní lidé chodí v hojném počtu na fotbal právě proto, že kluky znají a ve vsi společně podnikají akce i mimo fotbalové hřiště. Potkávají se prakticky pořád,“ vysvětluje si Josef Bastl popularitu fotbalu v Třeběticích.