Miroslav Rambousek se narodil v Českých Budějovicích a do svých jedenácti let žil v Lipně nad Vltavou. A právě s jižními Čechami jsou spojené jeho první fotbalové krůčky. Konkrétně s Loučovicemi, kde Miroslav společně se svým starším bratrem Jaroslavem poprvé poznali kouzlo „kulatého nesmyslu“.

Od roku 1976 hrál Rambousek v Českých Budějovicích. Nejprve za žáky a poté i dorosteneckou ligu. A právě jako mladík zdejšího Dynama si ve svých patnácti letech zahrál za fotbalovou reprezentaci do sedmnácti let v Holandsku. Následující roky pak oblékal barvy Českého Krumlova, Čtyř Dvorů i Blatné.

Miroslav Rambousek se svým trenérským kolegou Janem Staňkem.Miroslav Rambousek se svým trenérským kolegou Janem Staňkem.Zdroj: archiv

Další kroky jeho kariéry jej zavedly do Chanovic na Klatovsku. Jako hráč s nimi v roce 1989 vybojoval postup do kraje a později v roli trenéra dokonce slavil postup mezi divizní smetánku. Kromě Chanovic působil také v Nepomuku, Horažďovicích a naposledy ve Svéradicích, s nimiž se rozloučil v roce 2017 po téměř sedmi společných letech, ve kterých týmu pomohl zachránit I. B třídu, postoupit o patro výš a pak ještě jednou mezi krajskou elitu.

Petr Vaněček vyhrál půlmaraton v rekordním čase.
Famózní Vaněček vyhrál půlmaraton v rekordním čase a splnil limit na MČR

„Bylo to krásné angažmá, dvakrát jsme slavili postup, hrajeme nejvyšší krajskou soutěž, ale sedm let strávených u jednoho mužstva je strašně dlouhá doba,“ vysvětlil tehdy Rambousek v rozhovoru pro Deník.

Jeden z posledních mohykánů amatérského fotbalu

Ačkoliv už další interview nepřidá, v srdci svých přátel nejen z fotbalového prostředí zůstane napořád.

„Když se řekne jméno Míra Rambousek, napadne mě jeden z posledních mohykánů amatérského fotbalu a dnes už bohužel legenda svéradického fotbalu. Měl jsem tu čest ho zažít jako hráče, rozhodčího a především trenéra, který ve své první sezoně na lavičce Svéradic dokázal tým zachránit a v dalších letech dovést až do krajského přeboru,“ vzpomíná Martin Heimlich, 46letý kapitán současného výběru Svéradic.

Miroslav Rambousek se svými fotbalovými přáteli.Miroslav Rambousek se svými fotbalovými přáteli.Zdroj: archiv

„Míra byl přísný, ale spravedlivý trenér. Taková stará škola. I přesto, že u nás s trénováním skončil už před čtyřmi lety, vždy když mu to čas dovolil, nevynechal žádný domácí zápas našeho áčka a z Klatov, kde žil, přijel. Míra nám tady všem bude moc chybět. Doufám, že mu tam nahoře bude dobře a bude nám dál držet palce v bojích o udržení fotbalu ve Svéradicích,“ doplnil.

Jeho slovo mělo váhu…

Své vzpomínky ze Svéradic připojil také Václav Dušek mladší, který s Miroslavem Rambouskem spolupracoval a nějaký čas s ním také prožil.

„Jeho doménou bylo to, že nikdy nepotřeboval příliš široký kádr. Svéradickou cestu I. A třídou na jaře roku 2015 projel pouze s dvanácti hráči, což bylo až neuvěřitelné. Vždy si dokázal poradit. Měl cit pro sestavu, uměl přeházet hráčům posty a najít jim na hřišti nové místo. Nezpochybnitelný byl i jeho přínos v manažerské roli mimo trávník. Na všech svých angažmá dokázal hráče přesvědčit, aby za ním šli. Jeho slovo mělo váhu,“ tvrdí Václav Dušek mladší.

Svéradice dovedl až do krajského přeboru.Svéradice dovedl až do krajského přeboru.Zdroj: archiv

„Výrazný ale nebyl jen na hřišti nebo lavičce. Skvělým parťákem byl i na pozápasových posezeních, dokopných nebo klubových schůzích. Z těch nikdy neodcházel mezi prvními a vždy se se svými historkami staral o dobrou zábavu. I po skončení trenérských aktivit zůstal svéradickému fotbalu věrný a často zavítal do zrekonstruovaného areálu jako divák. Ještě na podzim minulého roku bavil hospodu v nově otevřených kabinách. Strašně smutné je, že to bylo naposledy," dodal v současnosti jeden ze členů výkonného výboru OFS Klatovy.

Poslední rozloučení s Miroslavem Rambouskem proběhne v rodinném kruhu.

Úspěchy mladých šachistů. Hlavina je mistrem republiky, Roubal má bronz.
Úspěchy mladých šachistů. Hlavina je mistrem republiky, Roubal má bronz