Pro prvoligové Dynamo České Budějovice je zimní soustředění v teplých krajinách, kde se může připravovat na přírodních trávnících, dnes již nutností.

Dříve se fotbalisté Dynama museli spokojit „jen“ s Lipnem, kde v zimě vybíhali kopce a pracovali na fyzické kondici. Dnes, pokud chtějí v ligové konkurenci obstát, musí odjet za teplem, stejně jako to dělají soupeři.

V současnosti již zimní příprava u moře není luxusem, který si mohou dovolit pouze nejbohatší kluby jako Slavia nebo Sparta. V teple, na přírodní trávě a s kvalitními soupeři hrají v zimním období snad všichni ligisté. Trénink pouze na umělé trávě už pro ně není dostačující.

„V dnešní době je cestování mnohem dostupnější než v minulosti. Letenky nejsou tak drahé jako dřív, takže vyrazit na zimní soustředění za teplem si dnes může dovolit prakticky každý profesionální klub,“ říká dosluhující tiskový mluvčí českobudějovického Dynama Aleš Strouha.

Právě Dynamo bylo v uplynulých dnech na soustředění v Turecku, kde dolaďovalo formu před prvním soutěžním utkáním, které černobílí odehrají už tuto sobotu doma se Spartou.

Do Beleku cestovala početná skupina. „Bylo nás celkem osmatřicet. Neřeknu teď z hlavy přesnou částku, ale soustředění vyšlo Dynamo určitě na víc než milion korun,“ odhaduje Strouha.

Pro menší kluby, které hrají fotbal na amatérské úrovni, znamená zimní soustředění především zpestření přípravy. Slouží k odreagování a k utužení kolektivu.

Například fotbalisté třetiligového Písku se tento rok připravují v domácích podmínkách. Na zahraniční soustředění si naposledy vyrazili Písečtí předloni, síly nabírali v lázeňském městečku Celldömölk. V Maďarsku strávili celkem tři dny.

„Letos jsme zahraniční soustředění vypustili, protože pandemická situace stále není optimální. I když se podmínky ohledně cestování zlepšily, upřednostnili jsme tentokrát přípravu v domácích podmínkách,“ říká trenér FC Písek Milan Nousek.

Pro klub jako Písek je soustředění v cizině především únikem z tradičního prostředí. I v Maďarsku trénoval třetiligový tým na umělém trávníku, stejně jako doma.

„Je to i otázka financí. Třeba si zase někdy vyjedeme na soustředění za hranice, když budou peníze,“ říká Nousek.

Třídenní soustředění v Maďarsku vyšlo jednotlivce zhruba na tři tisíce korun.