„Je to poměrně daleko,“ řekl kouč po nedělní prohře v Sofii. Češi podlehli Bulharsku v posledním utkání kvalifikace 0:1 a nehráli dobře. Také tento přešlap bude mít vliv na to, kteří borci odjedou na šampionát. „Dostali jsme jasnou informaci,“ pronesl trenér. To zní jako výstraha, rozhodně to tak má být.

Kdo má jistotu?

Samozřejmě, prohra je průšvih, jenže na základ mužstva pro EURO mít dopad nebude. V kádru jsou muži, kteří (pokud se nezraní či výkonnostně na jaře naprosto nezkolabují) mají pozvánku jistou.

Zleva Ladislav Krejčí, Vladimír Darida a Zdeněk Ondrášek z ČR.
Prskající Kobra. Dva zápasy kariéru nedělají, ví sympaťák "repre" Ondrášek

„V kádru teď převažují hráči, kteří mají na devadesát procent do nominace blíž,“ přiznal sám Šilhavý.

Na tom není nic neobvyklého či špatného. Naopak. Trenér si během čtrnácti měsíců ve funkci vytvořil kostru mužstva. Jaký rozdíl oproti jeho předchůdci Karlu Jarolímovi…

Éra trenéra ŠilhavéhoZdroj: DENÍK

Proto je už nyní jasné, že na Euro pojedou Tomáš Vaclík, Ondřej Čelůstka, Jan Bořil, Tomáš Souček, Vladimír Darida, Patrik Schick. A pár dalších.

Těmi není nutné se zabývat. Jde spíš o borce na hraně či možná překvapení.

Mladíci a „Polák”

První skupina jasně vyplývá z hráčů, které Šilhavý během své éry použil. Jsou tu brankáři, obránci Jakub Brabec, Ondřej Kúdela, záložníci Jan Kopic, Josef Hušbauer, Ladislav Krejčí, útočníci Zdeněk Ondrášek, Michael Krmenčík.

Někteří jsou blíž, někteří dál. Dá se však očekávat, že Šilhavý bude hodně konzervativní. Když bude mít dva borce podobné kvality na výběr, vsadí na zavedeného.

„Zatím se soustředíme na konec roku. Než skončí ligový podzim, chceme ještě objet některé soutěže, mluvit s hráči,“ naplánoval Šilhavý.

Brankář pražské Slavie Ondřej Kolář
Z Koláře je brankář na telefonu: Byla to hořká premiéra

Během toho času bude dozajista přemýšlet i nad překvapivým oživením mančaftu. Do této kolonky zapadají rozličná jména. První v řadě je sparťanský extratalent Adam Hložek. Je tu Jan Matoušek, superrychlík hostující ze Slavie v Jablonci, a Michal Sadílek, člen sestavy Eindhovenu.

To jsou talenti, všeobecně braní za českou budoucnost. Ale Šilhavý by mohl například sáhnout při potížích se středními obránci i do polské ligy. Tady kope za Čenstochovou Tomáš Petrášek, obr původem z Hradce. V soutěži je hodnocen jako hvězda.

Připraví Šilhavý nějaký podobný šok?