Jihlava úvodní barážový zápas v Karviné prohrála 1:2 a v domácí odvetě remizovala 1:1, takže slezský tým uhájil místo v nejvyšší soutěži. Jihlavané se cítili poškozeni několika kontroverzními výroky arbitrů. Proto se dožadovali opakování dvojzápasu, nebo alespoň odvetného utkání na Vysočině.


Kvůli chybám rozhodčích však zápas opakovat nelze. "Podle soutěžního řádu je možné opakovat mistrovské utkání pouze za předpokladu předčasného ukončení zápasu z bezpečnostních nebo jiných důvodů podle pravidel fotbalu, jako jsou například povětrnostní podmínky. Soutěžní řád na druhou stranu nedává řídícímu orgánu soutěže možnost nařídit opakování jakéhokoliv zápasu na základě chybného rozhodnutí rozhodčích na hrací ploše," uvedla Ligová fotbalová asociace v prohlášení.


Chyby arbitrů uznala i komise rozhodčích a kvůli špatnému výkonu vyřadila oba hlavní sudí Milana Matějčka a Martina Nenadála z listiny pro příští sezonu profesionálních soutěží. V Jihlavě nepovažují trest za přiměřený.

Odvetné utkání baráže o účast v první fotbalové lize mezi FC Vysočina Jihlava a MFK Karviná.
Je to řešení jen na oko, opakujte baráž, zní z Jihlavy po vyřazení rozhodčích


"Na první pohled je vyhození rozhodčích rozhodná reakce na skandální způsob, jakým vedli barážová utkání FC Vysočina. Z pohledu našeho klubu však komise rozhodčích obětovala oba rozhodčí (asistentů obou utkání se opatření nijak nedotklo) na časově nespecifikovanou dobu (půl roku, rok?) a pouze na oko celý problém vyřešila," uvedl klub v prohlášení.


"Pro náš klub však zcela neuspokojivě, když si lze jen stěží představit, že třetí den po skončení baráže mohla komise provést jakékoliv hlubší šetření obou duelů. Naopak postup komise v nás vyvolává jen další pochybnosti a je patrné, že se komise rozhodčích snaží problém bagatelizovat a zamést pod stůl," uvedl jihlavský klub.


Konstatoval také, že už před úvodním duelem měl informace o tom, že bude v baráži poškozen. Kontaktoval proto Fotbalovou asociaci ČR, předsedu komise rozhodčích Jozefa Chovance a zástupce Ligové fotbalové asociace. Ředitel klubu Jan Staněk v den utkání mluvil s Chovancem, který ho ujistil, že se Vysočina nemusí ničeho obávat.

Předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík.
Hysterická reakce, píše Malík na otevřený dopis Jihlavy. Slíbil podporu VAR


Po skončení baráže se druholigový klub v otevřené výzvě dožadoval rozpuštění komise rozhodčích a vyzval k rezignaci Chovance i místopředsedu Martina Wilczeka. Předseda FAČR Martin Malík to označil za hysterickou, zbytečnou a nekonstruktivní reakci.


Nové prohlášení jihlavského klubu už vedení svazu odmítlo komentovat. "Předseda fotbalové asociace Martin Malík reagoval na tu původní otevřenou výzvu jihlavského klubu jasnou nabídkou k debatě obou dvou zmíněných stran nad aktuální situací kolem rozhodčích. Pokud jihlavský klub ale chce celou situaci řešit vyřizováním si vzkazů skrze média, tak Fotbalová asociace to dělat nebude," řekl ČTK mluvčí FAČR Michal Jurman. LFA uvedla, že se bude průběhem celého ročníku včetně baráže zabývat na nejbližším zasedání Ligového výboru i Ligového grémia.

Odvetné utkání baráže o účast v první fotbalové lize mezi FC Vysočina Jihlava a MFK Karviná.
Zloba v Jihlavě: Otevřený dopis kvůli skandálním praktikám ve fotbale