„Potvrzuji, že v klubu FC Písek proběhla dezinfekce šaten mládeže v celkové ploše zhruba dvě stě metrů čtverečních,“ velice ochotně odpovídala na přímé dotazy Deníku členka výkonného výboru píseckého klubu Zdeňka Vejmělková. „Celý proces trval zhruba deset minut, akce se uskutečnila jednou a zajišťovala ji společnost Tymich s.r.o.“

Docela podobně akce probíhala v mnoha klubech České republiky. Čím se návštěvy lišily? Časem, jakou dobu dezinfekce trvala.

Dorazil zástupce firmy, vydezinfikoval, nic za to nechtěl a zase odjel. Scénář jako přes kopírák se loni v létě opakoval v zázemí mnoha českých fotbalových klubů.

FC MAS Táborsko a FC Písek figurují mezi 41 v celé zemi, kde měla proběhnout dezinfekce vnitřních prostor na účet FAČR.

Háček je ale v tom, že svaz zaplatil za dezinfekci v devadesáti klubech. Kolik? Bezmála 10 milionů korun!

Firma bývalého ligového hráče Jiřího Tymicha sice poté, co na nesrovnalosti později upozornila kontrolní a revizní komise FAČR, více než devět milionů vrátila. Případem se ale nadále zabývají kriminalisté. Kvůli podezřelé zakázce v těchto dnech (znovu) navštívili i sídlo asociace na pražském Strahově.

„Prvotní informace o akci jsme obdrželi od odpovědných osob společnosti Tymich s.r.o., poté jsme se informovali u FAČR, kde nám záměr potvrdili,“ vysvětluje přímo z kanceláře píseckého třetiligového stadionu .Zdeňka Vejmělková.

Prostory FC Písek byly ještě v dalším období několikrát pečlivě dezinfikovány.

„To už ale dezinfekce proběhla plně v režii správce areálu – MS Písek.“

Cena svazové „akce“ se pohybovala v poněkud jiných dimenzích. I kdyby firma vykonala dohodnutou práci ve všech devadesáti oddílech, činila by v průměru téměř 110 tisíc. Závratná zůstává částka i při zohlednění rozdílně velkých prostor jednotlivých stadionů.

Po Středočeském kraji (7) firma uskutečnila nejvíce zakázek na Plzeňsku (6) a v Praze (5). Na jihu Čech 2, v Písku a v Táboře.

Vybírány byly kluby se statutem sportovní akademie, centra či střediska mládeže. „V souvislosti s kauzou jsme byli kontaktováni pouze Revizní a kontrolní komisí FAČR,“ doplňuje Zdeňka Vejmělková.

Jak „akce“ proběhla v Táboře? Dlouho to netrvalo. V Písku bylo hotovo za deset minut, v Táboře za půl hodiny.

„Čísla sedí,“ přikyvuje výkonný ředitel jihočeského klubu Josef Holub. „Zavolal člověk, že nám vydezinfikuje šatny, že má požehnání ze svazu.“ A bylo to. Táborští šli ale také svojí vlastní cestou. „Objednali jsme od našeho partnera přístroj, který necháváme v šatně a dezinfikujeme. Stál osm tisíc.“ Ani Táborsku se vyšetřovatelé neozvali. „Pouze sekretář Revizní a kontrolní komise, kterému jsme odpověděli.“