Na kondičním soustředění v Písku zkušený stoper odpovídal na dotazy Deníku.

Máte za sebou první týden letní přípravy, kterou fotbalisté většinou příliš nemilují. Co vy?

Myslím si, že letní příprava je určitě příjemnější než zimní. Takže nic tak hrozného.

Vyměnili se trenéři, je to znát?

S tím, že tréninkové dávky budou větší než za minulého trenéra Šilhavého, jsme počítali. V tom jsme se nespletli, ale jsme tady v Písku od toho, abychom něco natrénovali. Abychom na tom fyzicky byli líp, než jsme byli do teďka.

Byť vše v minulé sezoně optimální z vaší strany nebylo, nakonec jste závěr ligy zvládli docela slušně, ne?

V lize jsme skončili jedenáctí, takže jsme si mohli říkat, konec dobrý, všechno dobré. Záchranářské starosti jsme ale měli skoro až do konce sezony, protože jsme se definitivně zachránili až tři kola před koncem. Letos bychom se podobné situaci chtěli vyhnout. Pro mne osobně příkladem, jak na to, je Hradec Králové. Ten se zachránil už na začátku jara a zbytek sezony mohl hrát v klidu a uvolněně. Stejně tak Bohemka, která udělala šnůru zápasů. Pak to mužstvo šlape úplně jinak, bez nervů. To obě mužstva na jaře ukázala, podávala dobré výkony a dělala body.

Na jaře se složení stoperské dvojice dost měnilo, vás osobně se to ale netýkalo. Koho byste si k sobě vzal vy?

To je těžké, to je věc trenéra. A nikde není psáno, že tam budu já… Je nás tu pětadvacet, všichni jsme na začátku a ještě jsme nehráli ani žádný přípravný zápas. Pokud bych si měl já vybírat, tak nejvíc jsem toho nahrál s Horynou, takže určitě by to byl David Horejš. Ale jak říkám, sestavu určuje trenér.

Jistě byste ale byl raději, kdyby se stoperská dvojice stabilizovala.

Samozřejmě, že mít jednoho parťáka celou sezonu je lepší. Jste na sebe zvyklí, víte, co od něj můžete čekat. Víte, co udělá, jak v určitých situacích zareaguje. Změny vzadu jsou nepříjemnější než v útoku či záloze. Když se šlape, sestava se moc nemění. Jenže my dostávali dost hloupé góly. Někdy i proto, že jsme neměli to potřebné štěstí, které i obránce musí být. Když jsme dostali gól, vždycky se tam někdo z nás nachomýtl… Není divu, že se pak sestava točila.

Pokud se nemýlím, gól jste po svém návratu v lize ještě nedal.

Bohužel ne. A hodně mě to mrzí. Když už tam člověk na ty standardky chodí a takovou dálku tam přes celé hřiště běží, nějaký ten gól by dát měl… Snad to letos vyjde.

Na jaře jste byl oporou týmu. Nedostal jste nějakou nabídku jít pryč?

Nějaké nabídky byly, ale já je okamžitě zavrhl.

Můžete být konkrétnější?

Ozval se mi jeden agent, že by mě chtěli zpátky do Ruska. Do mého bývalého působiště, do Krasnodaru, akorát do jiného klubu, než jsem předtím hrál. A taky se mi ozvali z Izraele, ale já na obě nabídky řekl, že jsem se vrátil do Budějovic dohrát kariéru, že jsem tu spokojen. Že jsem se vracel i kvůli tomu, že se nám narodilo miminko a že já bez rodiny prostě už nikam nejdu.