Fotbalisté Marineru Bavorovice nedokázali zastavit výkonnostní pád a tato skutečnost je stála privilegium startovat v nejvyšší krajské soutěži.

Kdo by se však domníval, že v Bavorovicích od červnového sestupu do I. A třídy drží smutek a vyvěšují černé prapory, mýlil by se.

„Vynikající, vynikající, vynikající,“ s úsměvem odpovídá staronový trenér mužstva Marineru Karel Franěk na otázku, jaká je v Bavorovicích čtyři týdny před začátkem nové sezony nálada.

„Sestup nikoho nepoznamenal, máme novou chuť do fotbalu,“ hlásí Franěk. „V krajském přeboru jsme se pohybovali na hraně, což nemělo cenu,“ dodává.


Orlíček do Kaplice


V Bavorovicích prý průběh a následky poslední sezony důkladně analyzovali a vše si mezi sebou vysvětlili.

„Promluvili jsme si a snažili jsme se najít nový impuls k tomu, abychom zase hráli na úrovni. A také si uvědomujeme, že se sestupuje ze všech soutěží – i z první ligy,“ podotýká Franěk.

Letní přípravu Bavorovičtí zahájili minulé úterý pod vedením osvědčené trenérské dvojice Karel Franěk – Norbert Král. „Bývalý trenér Jiří Orlíček odešel do Kaplice,“ informuje Franěk.

„Trénujeme třikrát týdně s tím, že na každý víkend máme domluvená přípravná utkání,“ přibližuje trenér, jemuž se na prvním tréninku sešlo hned osmnáct hráčů. „Docházka je zatím dobrá. Do začátku sezony zbývají už jen čtyři týdny a já věřím, že si to kluci uvědomují.“

Úvodní zápas přípravného období Bavorovičtí sehráli v neděli, kdy těsně podlehli Hluboké (0:1).

Dnes od 18 hodin bavorovičtí fotbalisté podstoupí duel s Vlachovým Březím a v sobotu zavítají na turnaj do Rudolfova. Týden nato na Fraňkův soubor čeká další turnaj – tentokrát v Dřítni.


Nabitý program


„Ve středu 11. srpna k nám přijede Ševětín a v sobotu odehrajeme první kolo Poháru JčKFS v Nové Vsi – Brlohu,“ přibližuje kouč Franěk.

Ve srovnání s loňským létem, kdy fotbalisté Marineru sehráli jen tři přípravná utkání, působí jejich letošní program nabitě.

„Myslím, že kluci raději hrají než trénují,“ míní Franěk. „Navíc máme hodně obměněný kádr, který se potřebuje sehrát,“ vysvětluje.

Důsledkem Fraňkem zmíněné obměny kádru je i omlazení mužstva. „I ti mladí už však mají něco odehráno,“ upozorňuje Franěk s tím, že jeho cílem je postavit mužstvo, které bude mít týmového ducha. „Chci tady mít partu a kamarádství,“ zdůrazňuje.

Bavorovickým funkcionářům se v létě povedlo změnit několik hostování v přestupy. Konkrétně se jedná o Nováčka a Baščevana (Slavia ČB) či Jakeše z českobudějovické Lokomotivy.

„Z Rudolfova k nám přichází Nevosad, z Lomnice Melichar a zároveň bude pokračovat hostování čtyřdvorského Slípky,“ doplňuje Franěk, podle jehož slov jsou ještě tři hráči v klubu na zkoušce.

Kádr Marineru naopak opustil Fojtík, jenž letní přípravu zahájil v Borovanech. Aktivní činnost ukončil Martiš a Anton kariéru zatím „jen“ přerušil (zdravotní důvody). „A Vokurka zřejmě odejde do Ševětína,“ jmenuje Franěk zkušeného útočníka.

Podoba bavorovického fotbalového areálu nedoznala přes léto zásadnějších změn. „Prováděli jsme jen drobné údržbářské práce,“ uvádí Franěk, podle něhož nemusí mít příznivci jeho mužstva obavy ani o stav trávníku. „Ve vedrech jsme zavlažovali čtyřiadvacet hodin denně vodou z blízkého potoka,“ ujišťuje.

Pro nadcházející sezonu byl bavorovický Mariner nasazen do I. A třídy, skupiny B, kde se bude setkávat se soupeři převážně z českobudějovického okresu.


Zájezd do Dačic


„Po této stránce jsem spokojený, protože prakticky v každém druhém kole nás čeká malé derby. Hráči z jednotlivých mužstev se navzájem znají, a tak budou vzájemné zápasy určitě atraktivní,“ domnívá se Franěk.

Jedinou nevýhodu účinkování ve skupině B vidí trenér Bavorovic ve faktu, že se bude muset s mužstvem jednou vypravit až do Dačic. „To bude takový větší zájezd na Moravu,“ usmívá se.

V prvním utkání nové sezony Bavorovičtí pojedou na hřiště ambiciozního nováčka do Borovan a o týden později doma přivítají Soběslav. „Ta je zkušená a ambiciozní,“ uvědomuje si Franěk. Ve třetím a čtvrtém kole na Mariner čekají duely se dvěma českobudějovickými soupeři – Slavií a Lokomotivou.

Konkrétní cíle si v Bavorovicích zatím nevytyčili. Zatímco loni si kouč Franěk přál uhrát čtyřicet bodů (ve skutečnosti jich Mariner získal o patnáct méně), nyní by byl rád, kdyby jeho tým předváděl pohledný fotbal a bavil se jím.

„Tentokrát chceme hrát bez nervů tak, abychom se pohybovali v lepším středu tabulky. Ambice na okamžitý návrat do krajského přeboru v tuto chvíli nemáme,“ uzavírá trenér Marineru Bavorovice Karel Franěk.