První nulu v české lize vychytal 10. srpna 2008 v Č. Budějovicích, kde Bohemians pomohl k bezbrankové remíze. Tehdy ho určitě vůbec nenapadlo, že o dva roky později se právě do budějovické kabiny přestěhuje…

Po středečním pohárovém utkání v Praze s Meteorem odpovídal Beláň na dotazy Deníku jižní Čechy.

Váš příchod byl pro většinu fanoušků překvapením, kdy vás Budějovice oslovily?

V kontaktu jsme byli delší dobu, nějaké detaily mezi vedením obou kůubů se ještě dolaďovaly. Nakonec k dohodě došlo a já jsem rád, že tu jsem.

Věděl jste, že v Budějovicích chytá Kučera, který je velikou oporou mužstva, a že mu záda kryje spolehlivý Křížek?

Samozřejmě, že jsem to věděl. Přehled o situaci v ligových klubech stále mám, vždyť jsme ještě před třemi měsíci jsme ji v Bohemians Praha hráli. Dobře jsem tudíž věděl, do čeho jdu. Že Kůča tady má pozici jasné jedničky. Šlo o to, aby se ty gólmanské posty rozšířily na trojici. Počítám s tím, že o místo v sestavě budu muset bojovat. Jsem na to určitě připraven.

Pokus zase se vrátit do ligy tudíž pro vás byl hlavním důvodem příchodu na jih Čech?

Určitě. To byl nejhlavnější důvod, že jsem přistoupil na pozici, ve které momentálně tady jsem. Možnost být stále v lize je pro mne hodně důležité. Byť jen s tím, že budu zatím chodit do brány třeba jen v poháru. Anebo, dejme tomu, po případě i za béčko. S tím nemám žádný problém.

Ve středu jste si proti Meteoru v Praze odbyl premiéru v budějovickém dresu. S jakými pocity jste se do brány šel?

Já se vysloveně na ten zápas těšil. Šlo o soutěžní utkání, které jsem chytal po dlouhé době. Nějaké přípravné zápasy za Bohemku jsem sice chytal, soutěžní zápas je ale něco úplně jiného. Jak říkám, hodně jsem se těšil, zároveň ale cítil i zodpovědnost. Pohárová utkání bývají nevyzpytatelná, takže jsem musel být koncentrovaný celých devadesát minut.

Blýskl se proti Štefanovi pěkným zákrokem…

Hm, pěkný… Asi ano, bylo to ještě na začátku střetnutí, domácí hráč se dostal do dobré pozice, ale trefil to tak nějak v ideální výšce, takže jsem stačil zareagovat. Ale byl jsem rád, že to tam nepadlo.

Ostatně vy jste byl asi ze Střížkova zvyklý si pořádně zachytat?

To je pravda. Hlavně druhou sezonu, co jsme z ligy vypadli, nám to v defenzívě moc nešlo a já byl v permanenci neustále.

Po sestupu z ligy jste v Bohemians Praha místo druhé ligy spadli až do ČFL. Bylo to pro vás hráče velké zklamání?

Pochopitelně, že jsme byli zklamaní. Se sestupem jsme se smířili, ale počítali jsme, že si zahrajeme aspoň druhou ligu. Bohužel svaz rozhodl, že Boehmka má zaplatit velkou pokutu, to naše vedení neudělalo, a tak nás poslali až do třetí ligy. Já měl určitě vyšší ambice, a jsem i proto rád, že přišla ta nabídka z Budějovic.

Kdyby Budějovice po skončení hostování uplatnily opci, kývl byste?

Jistě, s tím jsem sem šel. Chci udělat v přípravě i v zápasech vše pro to, aby vedení mělo důvod tu opci uplatnit.

Vizitka Jaroslava Beláně

Narozen: 21. května 1981

Výška a váha: 192 cm, 85 kg

Předchozí působiště: Dolné Vestenice (1987–90), Baník Prievidza (1990–98), Dolné Vestenice (1998–99), Baník Prievidza (1999–2003), Kysucký Lieskovec (2003–04), FK Most (2004–06), Blšany (2006–07), Bohemians Praha (2007–10).

Dostanou fotbalisté Dynam domácí úkoly?

Reprezentační přestávku v Gambrinus lize fotbalisté Dynama vyplnili vítězným pohárovým kláním v Praze s Meteorem, a tak na víkend dostali volno.

Zahálet ale nebudou. „Na pátek jsme připravili dva tréninky a v sobotu jeden. Ještě ale zvažujeme, že hráči dostanou sporttestery a ten trénink si každý udělá sám,“ sdělil v rozhovoru pro Deník trenér Jaroslav Šilhavý. „Chceme to bez ohledu na to, že se hrál pohár, kondičně dojet.“

„Někteří hráči navíc pojedou v sobotu hrát za béčko do Kunic,“ dodal trenér Šilhavý, na jehož tým teď v lize čekají dva zápasy venku: příští sobotu na Slovácku a další týden v Teplicích s Ústím.

Ve III. lize na hřiště soupeřů

FC Písek, který po výhře s Pardubicemi poskočil do čela III. ligy, dnes míří na horkou půdu do Chomutova. „Jedeme pro tři body,“ věří trenér Karel Musil.

Béčko Dynama po sérii tří výher jede do Kunic s cílem bodovat, ale i s pokorou. „Čeká nás těžký soupeř, bude to složité,“ ví trenér Jiří Lerch, jenž bude mít osm pendlů (Beláň, Sajtl, Koutný, Rakovan, Nitrianský, Klavík, Stráský a po zranění Riegel). „Bereme i bod,“ říká Lerch.