Fotbalisté Dynama poté, co na Kladně především ve druhé půli totálně propadli a propásli tak šanci si s předstihem zajistit příslušnost mezi elitou i pro příští sezonu, si proti vysoce favorizované Spartě notně pošramocenou reputaci zase napravili.

A to nejen díky tomu, že s ligovým lídrem vydřeli cenný bod. Hlavně proto, že si ten bod plně zasloužili, že se favorita nezalekli a že s ním sehráli velice solidní partii.

„Nepopírám, že jsme za bod rádi. Bod se Spartou, to v naší situaci je skoro jako výhra,“ vyzdvihl trenér Jaroslav Šilhavý. „Musím kluky pochválit. Velmi dobře, zodpovědně a kompaktně zahráli v obranné fázi. Byť Sparta měla tlak, její šance pramenily z centrů, ze standardek či nákopů. Nedovolili jsme Spartě dostat se do její obvyklé kombinace.“

Tu chválu si jeho svěřenci zasloužili. I při neúčasti zraněného Hunala totiž obranná čtveřice, jištěná v bráně opět bezchybným Kučerou, odvedla kvalitní výkon. A to včetně Martina Leštiny, jenž znovu potvrdil, že na ligu, byť mnohými již mnohokrát odepisován, stále má. Také Žižka opět potvrdil, že kdykoli dostane šanci, tak se jí pevně chopí.

Trenér Šilhavý připustil, že při stanovení taktiky počítal i s tím, že Sparta měla vedle ligy v nohách dvě náročná pohárová derby se Slavií. „Proto jsme klukům kladli na srdce, aby velkou bojovností, pohybem a napadáním se snažili Spartě co nejvíc hru tady znepříjemnit,“ odtajnil. „To se nám podařilo a navíc si myslím, že jsme měli i nějaké náznaky docela dobrých příležitostí,“ do­dal.

Českobudějovičtí fotbalisté totiž nebránili své vápno jen tím, že zhustili střed hřiště. Dobře věděli, že proti tak silnému soupeři, jakým Sparta jistě je, se nelze zakopat před svou bránu a míče jen odkopávat. Domácí se snažili držet míč ve středu pole a díky tomu, že Otepku v tomto směru dobře doplňoval i rekonvalescent Benát, byli úspěšní.

Jihočeši se pokoušeli i vyjíždět po stranách. I to se jim poměrně často dařilo. Hlavně zásluhou „Ferdy“ Hudsona, jehož rychlé nohy levému beku Hohenederovi párkrát pořádně zamotaly hlavu…

Vedle brazilské rychlonožky a konstruktivního tandemu Otepka – Benát operoval v pětičlenné středové formaci na postu defenzivního štítu Černák (a plnil své povinnosti stoprocentně) a dopředu se z beka na levý kraj zálohy posunul Krob. Ten měl možná největší šanci svého týmu, po Hudsonově zpětné přihrávce ale Kozáčikovu branku přestřelil. „Kdybychom některé náznaky šancí dotáhli, mohli jsme se radovat ještě víc,“ zalitoval Šilhavý.

To v týmu soupeře té spokojenosti bylo míň. „Z naší strany to bylo nepovedené utkání. Byť jsme si před zápasem říkali, že do něj musíme vstoupit aktivně, vůbec jsme aktivní nebyli,“ netajil se svým zklamáním trenér Jozef Chovanec. „Začali jsme liknavě, a to nás provázelo vlastně celý zápas. První půli jsme prakticky netrefili branku soupeře,“ hněval se kouč Sparty.

Druhá půle dle něj byla přece jen trošku lepší, na víc než na bod to ale nebylo. „Dobře zformovaná obrana Budějovic odolávala. Měli jsme málo šancí a ty, co jsme měli, jsme neproměnili,“ litoval.

Boj jak o titul, tak o záchranu pokračuje. „Že Kladno veze bod ze Slavie nás netěší, ale víme, že ligu si musíme uhájit sami,“ uzavřel Šilhavý.

Blažek sinezachytá do konce ligy

To, že letenským fotbalistům v Č. Budějovicích bude pro žluté karty chybět útočník Wilfried, se vědělo. Že se ale do brány místo Blažka, jenž v letošní lize Spartě nechyběl ani minutu, postaví Kozáčik, to bylo velké překvapení.

Blažka vyřadily zdravotní potíže. „Jeho zranění je vážné, Bláža bude s natrženým zadním křížovým vazem v koleni chybět až do konce sezony,“ informoval novináře po zápase v Č. Budějovicích trenér Jozef Chovanec.

„Technická hra Slavie se zase ukázala,“ se sarkasmem v hlase poté upřesnil, že Blažek si vážné zranění přivodil v derby se Slavií při souboji se záložníkem Petrem Jandou.

„Ta utkání se Slavií, především v píšících médiích mediálně vyhecovaná, nás stála hodně,“ posteskl si ještě.

Spartě totiž na jihu Čech chyběl i Jiří Kladrubský, jenž sice v zápise byl uveden jako hráč základní sestavy, do hry ale místo něj naskočil Žofčák. „Jirka se zranil při rozcvičení a nikterak nezastírám, že je to pro nás nepříjemnost. Každé zranění je vždy komplikace,“ zdůraznil letenský kouč, jenž potíže budějovického odchovance označil za další vážnější problém. „Přidal se k Pamičovi, na druhou stranu už tady byl alespoň na lavičce Luboš Hušek,“ připomněl Chovanec. „Bohužel se ta zranění nám nakumulovala, teď ale máme týden na to, abychom se dali zase dohromady. Samozřejmě je ti, u nichž to bude možné,“ dodal.

Brankář Matúš Kozáčik si možnosti opět naskočit do ligy vážil, bodová ztráta ho ale mrzela. „Ty dva body jsme tu ztratili zbytečně, Budějovice ale výborně bránily,“ uznal.