Úřadující okresní přeborník z Borovan v sobotu dopoledne prožije svou premiéru v I. B třídě, kam postoupil z přeboru Českobudějovicka.

Nováček soutěže vyhlížel blížící se start sezony bez nejlepšího střelce celého okresního přeboru Kamila Kubíčka. Od týmu se navíc v létě trochu odvrátilo štěstí, když se v turnaji zranili zkušení Linhart s Plachtou, kteří při tažení za postupem patřili k ose mužstva.

Věří mladým

Přesto předseda oddílu Václav Tůma obavy vyvrací. Věří, že nastupující mládí vzniklé mezery zacelí. „Začali hrát dorostenci, kteří přešli do prvního mužstva, v manšaftu jich máme nyní pět. Někteří už nastupovali na konci soutěže a zatím podávají kvalitní, zodpovědné výkony,“ chválí Tůma odchovance. Startu do sezony se tudíž neobává. „Musela by přijít nenadálá událost, která by nás ohrozila. Může přijít výpadek formy, nemoc či zranění, ale práce s mládeží se nám vyplácí,“ spoléhá Tůma na vlastní zdroje.

Atmosféra v mužstvu příchodem „mladých pušek“ nijak neutrpěla, prý právě naopak. „Ti starší je přijali velmi dobře, našli k nim vztah. Vinou věkového rozdílu nevznikly žádné rozbroje,“ cení si Václav Tůma nálady v týmu, který při výčtu příchodů a odchodů oslabil, o tom však předseda oddílu nechce slyšet. Ztrátu mládského Milana Plachty ale Borovany pravděpodobně pocítí na hřišti i mimo ně. „V turnaji se nám zranil, má zlomenou zanártní kůstku.“ Borovany po zranění upustily od vyjednávání o jeho dalším hostování, případně přestupu, z SK Mladé. Tůma však podotýká, že pokud se velký hecíř uzdraví, může spolupráce v budoucnu pokračovat. „Přejeme mu brzké uzdravení, aby byl v pořádku. Je to parťák, který k mužstvu patří, i když není naším hráčem,“ cení si Tůma služeb mládského matadora.

Z původního mládského tria zůstává pro podzimní část I. B třídy v Borovanech jen Radomil Procházka. Nový kustod A – mužstva Dynama se pokusí skloubit pracovní povinnosti tak, aby stihl odehrát co nejvíce zápasů. „Jakmile Dynamo hraje venku, je pro nás nepoužitelný. Měl by odehrát polovinu zápasů, díky reprezentační pauze možná sedm,“ uvažuje nahlas Václav Tůma a doplňuje, že Borovany záměrně stanovily termín domácích zápasů na dopoledne. Už v sobotu tak přivítají v premiéře Novou Bystřici. Výkop je v 10.15 hodin. „Dopolední začátky uvítali i starší hráči, kteří mají rodiny,“ tvrdí Václav Tůma.

Z českobudějovické Slavie přišel do řad nováčka I. B Filip Matoušek. Po pauze dohání hlavně kondiční manko, aby byl schopen absolvovat naplno celá utkání.

Na marodce je velezkušený Stanislav Linhart a předseda oddílu včera předpokládal, že první kolo určitě nestihne, protože jeho zadní stehenní sval si vyžádá delší léčení.

Kamil Kubíček se na podzim neobjeví v dresu Borovan vůbec, neboť si ho vyhlédl Mariner Bavorovice. „Po střelcích je poptávka,“ chápe zájem Tůma. „Kamil měl přání odejít a my mu to umožnili. Nastřílel za nás spousty gólů, stal se nejlepším střelcem okresního přeboru, ale věřím, že i další naši hráči jsou schopni dávat góly,“ prohlašuje optimisticky.

Až mistrovská utkání napoví, zda–li se borovanským fotbalistům povedlo střelecky disponovaného Kubíčka nahradit. „Podle trenérových plánů zřejmě přeskupíme řady,“ avizuje šéf Calofrigu, jenž Kubíčkovi přeje, aby se v Bavorovicích prosadil. „V přípravě za ně už pár gólů dal, myslím, že pro ně bude užitečným hráčem. Zatím je na půlročním hostování. Uvidíme, zda se mu tam bude líbit a jestli se prosadí,“ přemítá Václav Tůma.

Kdyby bylo obsazení čtyř skupin I. B třídy stejné jako v minulé sezoně, věřil by si borovanský předseda na umístění ve středu tabulky. „Podle toho, jaké jsem měl informace od kamarádů z Ledenic, trenérem počínaje, tak béčko Krumlova, Kaplice, postupující Horní Planá, Ledenice – a nesmím zapomenout na Olešnici – měly vyšší kvalitu. Úroveň ostatních týmů nedosahovala úrovně špičky okresního přeboru,“ soudí trochu odvážně Tůma.

Po letošním nalosování klubů do skupin je v prognózách přece jen opatrnější. „Těžko říct, je tam spousta neznámých manšaftů,“ uzavírá.