„Všichni si dobře uvědomujeme, oč nám jde. Další ztráta by byla krajně nepříjemná,“ říká trenér František Cipro, jenž po pěti úvodních kolech bez jediného bodu vystřídal u kormidla Jiřího Kotrbu.

„Na druhou stranu ale taky víme, že Baník je pořád Baník, Ostrava je Ostrava,“ připomíná Cipro, že nedělní sok jeho týmu stále má ve fotbalovém světě svůj zvuk. „Přestože ani Baník ještě neuhrál ani bod, podle mého soudu o záchranu hrát nebude,“ míní.

Z Baníku v minulých dnech odešli Řezník, Frejlach a Hušbauer, naopak ale přišli Svěrkoš či Vomáčka. „Viděli jsme Baník na videu a ještě v sobotu budeme jeho hru i s hráči rozebírat,“ tvrdí Cipro, podle něhož hráčské změny Baníku neuškodily. „Že jim Svěrkoš hrozně pomůže, o tom netřeba ani mluvit. Ať v kabině, tak i na hřišti svými zkušenostmi a tím, jak gólovým hráčem je. A na Vomáčku jistě spoléhají, že jim vzadu nahradí Bolfa. “

Po Vomáčkově příchodu ze Slavie dostal Baník ve třech zápasech jediný gól (v I. lize s Bohemkou 0:1, pohár v Šumperku 2:0 a příprava v Žilině 1:0). „Musíme hrát v Budějovicích podobně jako proti Bohemce nebo v přípravě v Žilině. Samozřejmě by to chtělo k tomu přidat víc produktivity a agresivity v soupeřově šestnáctce,“ poznamenal Vomáčka pro klubový web.

Menších změn doznal i kádr budějovického týmu. Skončil Vulin, za něhož přišel z Trnavý 25letý obránce Machovec, k dispozici je i uzdravený Halama. „Změny v sestavě oproti minulému zápasu s Jabloncem určitě budou,“ potvrdil nový trenér, že chystá i zásahy do nominace hráčů či jejich rozestavení.

Chybět určitě bude mladý stoper Novák, jenž v pohárovém utkání v Králově Dvoře dostal červenou kartu. Příležitost se ukázat v novém dresu tudíž možná dostanou jak Machovec, tak Halama. „Tato varianta samozřejmě přichází v úvahu,“ nevylučuje Cipro ani možnost, že by proti Baníku mohli naskočit oba. „Poté, co nám vypadl Novák, příliš hráčů do obrany na výběr není,“ krčí staronový kouč Dynama rameny.

„Nicméně pro nás je to klíčový zápas a my do něj půjdeme s cílem vyhrát,“ ujišťuje zkušený trenér, jedním dechem ale dodává, že pro jeho muže bude v této době každý zápas klíčový. „Co si budeme vyprávět, situace, která nastala, sice není tragická, ale je vážná,“ konstatuje. „Chceme tři body, což by na mém místě ale řekl asi každý. Určitě pro to ale uděláme maximum.“

Hráči i nový trenér věří, že mužstvu v mimořádně důležitém utkání, jehož výkop je jako obvykle na Střeleckém ostrově v neděli v 17 hodin, pomohou i domácí diváci. Proto také vedení klubu snížilo na Baník vstupné jen na padesát korun! „To je dobrá věc a snad to přiláká do hlediště víc lidí,“ doufá František Cipro, dle jehož soudu návštěvnost na fotbal je v Č. Budějovicích bohužel probémem. „Samozřejmě, kdybychom hráli o poháry, lidi by asi chodili víc,“ uznává.

Přitom jde Dynamu o hodně.

Jde totiž o ligu!

„Já si vůbec nedovedu představit, že by se tady zase hrála druhá liga,“ vrtí hlavou muž, jenž fotbalisty Dynama v sezoně 2006/07 dovedl do I. ligu, kterou budějovičtí fotbalisté od té doby nepřetržitě hrají.

„A všichni věříme, že ji budeme hrát i nadále,“ uzavírá František Cipro.

Chceme se konečně odrazit, tvrdí Halama

23letý bek Jan Halama přišel do Dynama v létě z Plzně, první zápas ale vinou zranění odehrál až před třemi týdny v divizi v dresu strakonické farmy Dynama s Měcholupy (4:0). V Dynamu si

Ostrý start za Dynamo jste si odbyl v Králově Dvoře, kde jste v poháru vyhráli 2:0. Jak se vám hrálo?

Řekl bych, že to bylo dobré. Kluci mi to hodně usnadnili a i výsledek se nám povedl.

Se svými partnery v obraně jste hrál prvně, žádné potíže s komunikací a souhrou nebyly?

Já už mám něco s klukama odtrénováno, a byť jistě je ještě co zlepšovat, až tak špatné to, řekl bych, nebylo.

Bylo znát, že jste zápasové vytížení měl díky startům za Strakonice?

Určitě. Sice je to jen divize, ale zápasové manko jsem měl a jsdem tudíž rád, že mi Strakonice umožnily si tam pár zápasů zahrát.

Jenže Baník a Svěrkoš, to je jiné kafe než Horní Měcholupy!

Nevím, zda budu hrát, trenér nám ještě základní sestavu neřekl, určité náznaky ale z tréninku jsou. Ať budu hrát, nebo ne, ať proti nám nastoupí Kweuke či Svěrkoš, my prostě v neděli musíme makat naplno. Záleží na trenérovi, jakou sestavu postaví, ale ta sestava se musí porvat o dobrý výsledek, abychom se konečně od něčeho už v lize odrazili.