Oddíly navrhly tři kandidáty a se dvěma z nich včera Deník jižní Čechy hovořil.

„Nabídku jsem dostal od lidí, kteří se v krajském fotbale pohybují. Mám–li být upřímný, nijak dlouho jsem se nerozmýšlel a kývl. Prošel jsem v okrese i kraji snad všechny funkce, hlavně v komisích, a členství ve výkonném výboru by bylo jakýmsi vrcholem mé funkcionářské kariéry,“ svěřil se Vlastimil Šnajder, kterého navrhly Hrdějovice, Lažiště, Vimperk a Lišov. „Že si mě oddíly vybraly, je pro mne důkaz, že moje práce pro fotbal měla výsledky. Pokud budu zvolen, chtěl bych v té práci pokračovat,“ ujistil a dodal, že ke kauze předsedy KFS Milana Haškovce se vyjadřovat nechce. „Vím o tom jen z tisku a na základě takových informací žádné stanovisko rozhodně zaujímat nebudu.“

Předsedu TJ Hluboká nad Vltavou Karla Váchu staršího vedle mateřského oddílu za člena výkonného výboru KFS navrhly Katovice a Bavorovice. „Pětadvacet let jsem dělal předsedu fotbalu na Hluboké, před pěti lety jsem začal dělat i předsedu tělovýchovné jednoty,“ přiblížil svou funkcionářskou praxi Vácha, jenž poté, co si fotbalisté v podzámčí vysnili umělý trávník, všechno své úsilí vrhl tímto směren. „Vyžadovalo to velké úsilí, a proto jsem ukončil předsedování a věnoval se shánění peněz a stavbě hřiště s umělou trávou,“ vysvětlil.

Kvalitní umělku už na Hluboké mají. „A já jsem tři roky ve fotbale ve funkcionářském důchodu, a když se z několika oddílů ozvali, zda bych přijal kandidaturu do KFS, neváhal jsem,“ přiznal Vácha.

A co by chtěl, bude–li zvolen, Vácha ve výkonném výboru dělat? „Nevím, zda to ode mne není drzost či přílišné sebevědomí, ale myslím si, že mám mezi fotbalovými příznivci dobré jméno,“ usmál se. „Chtěl bych tudíž uplatnit své zkušenosti a zlepšit pohled na funkcionáře. Mě vždy štvalo, a to i na Nově v Okresním přeboru, jaký je pohled veřejnosti na zákulisí ve fotbale. Vím, že k tomu přispěly i aféry, které i v krajském fotbale byly. A které dle mého soudu nebyly jak v komisích, tak ve výkonném výboru vyřešeny správným způsobem. V tom by se práce výboru měla změnit a na tom bych se rádl podílel,“ podotkl Karel Vácha a dodal, že by chtěl i zlepšit financování sportu.

K tomu přidal i zajímavou myšlenku. „Já bych byl pro, kdyby peníze na sport nerozděloval ČSTV v Praze, ale aby šly peníze na obce, ať si je rozdělí samy. Tam lidi ví nejlíp, kdo co potřebuje,“ nastínil.

OFS v Č. Budějovicích ale chválí. „Tam ještě navíc získávají peníze z nájmů svých objektů a ty dávají do sportu.“

Ani on o Haškovcově kauze nechce mluvit. „Čtu o tom jen v novinách,“ krčil rameny.

Volby člena výkonného výboru se na sobotní valné hromadě KFS zúčastní i Alois Švarc, předseda fotbalu v Hradišti. „Navrhli mě členové našeho klubu, že prý mám smysl pro počádek a spravedlnost,“ směje se a dodává, že si dal dva dny na rozmyšlenou a pak kývl.

„Pár telefonátů jsem sice už měl, že prý je stejně už rozhodnuto, ale naději si dávám. Jinak bych do toho ani nešel,“ krčí rameny Švarc, jenž jde do volby s vizí, co by v KFS změnil či nastavil jinak: „Zlepšit tok informací k oddílům, hlavně o finančních možnostech.“

Chce využít i zkušeností ze své práce v klubu. „Jsem taky člen okresního výkonného výboru ČSTV v Písku, kde byli tři placení pracovníci a já se zasadil o to, že tam je jen jeden a jeden na částečný úvazek,“ dává Alois Švarc i příklad ze své praxe.