Přitom začátek utkání takovému debaklu nenapovídal. Liberecký favorit sice měl od začátku zápasu více ze hry, ale na dostřel Křížkovy branky se v úvodu příliš nedostával. „Dvacet minut jsme hráli solidně a drželi s mužstvem, které teď má velikou formu, krok. Sice jsme žádnou gólovku neměli, ale to Liberec taky ne,“ všiml si trenér František Cipro, jedním dechem k tomu ale dodal: „Jenže jakmile jsme dostali gól, prakticky jsme se sesypali.“

Podobně začátek utkání viděl i náš liberecký kolega Jaroslav Sedlák: „Hostující tým držel favorita na uzdě jen v úvodu, pak doplatil na hrubé individuální chyby při bránění,“ napsal do referátu pro Liberecký deník.

Ty chyby byly skutečně povážlivé.

První zlomové brance předcházela Otepkova nepovedená rozehrávka, kdy míč liberečtí hráči z autu rychle rozehráli a Breznaník, jenž si v tu chvíli přeběhl k pravé lajně, se zbavil jak Machovce, tak ve vápně i nedůrazného Sandra a nechytatelným „angličanem“ otevřel skóre.

„Řekli jsme si se Šuralem, že se na chvilku zkusíme vyměnit, a tak já na dvě tři minuty šel doprava. Zrovna v tu chvíli mi tam přišel míč, já vystřelil a dal super gól. Pak jsem se zase vrátil na své místo u levé lajny,“ líčil po zápase slovenský záložník.

Právě Michal Breznaník byl také u druhého gólu, protože po jeho centru sklepl Štajner míč na nabíhajícího Gebre Selassiho, jehož Sandro znovu stíhal marně. „Breznaník má teď mimořádnou formu, ale na to jsme hráče upozorňovali,“ krčil rameny trenér Cipro, dle něhož ale Breznaníka v současném Liberci výborně doplňují i další hráči. „Třeba Štajnera to taky teď hodně baví, výborně hrají i Rabušic a Šural. Prostě celý manšaft odzadu hraje kompaktně a ve veliké pohodě,“ vyzdvihl výkon soupeře budějovický trenér. Liberci závidí i lavičku: „Ať naskočí kdokoli, hru oživí.“

Liberec vyhrál čtvrtý zápas v řadě, navíc v těchto čtyřech zápasech nastřílel úctyhodných třináct branek. „Liberec je někde jinde než my, je rozjetý a ve velkém laufu. Co si budeme povídat, vždyť vyhrál na Spartě 3:0,“ připomněl nedávný liberecký triumf Cipro.

Vysoká výhra samozřejmě potěšila i libereckého trenéra Jaroslava Šilhavého, jenž dva dny před zápasem oslavil padesáté narozeniny. „Sešlo se mi to parádně, protože vedle toho mého jubilea sem navíc přijelo mužstvo, ve kterém jsem strávil téměř dva roky a kde pořád mám spoustu přátel. Lepší dárek mi hráči nemohli dát,“ popisoval čerstvý padesátník.

Zato Františku Ciprovi jeho svěřenci moc radosti neudělali. „Zase vyvstal problém, který – jak jsem si myslel – už byl za námi,“ poznamenal budějovický kouč a upřesnil, že má na mysli přístup k zápasu, či jakousi mentalitu mužstva, které se po prvním úderu složí. „V poločase bylo šest sedm hráčů na střídání – a já v tu chvíli měl pocit, že by to mnozí i přivítali,“ vrtěl hlavou.

Jednotlivé hráče Cipro hodnotit pro noviny nechtěl, ale třeba výkon Brazilce Sandra proti Příbrami a teď v Liberci se vůbec nedal srovnávat. „To bylo jako nebe a dudy.“

V nedbalkách zápas v Liberci zastihl českobudějovickou defenzívu, kde zejména kraje hořely. Ale nejen ty, při čtvrtém gólu, kdy Lengyel vyrazil dopředu na pronikajícího Rabušice, pláchl Štajner druhému ze stoperů Brezinskému a hokejovým blafákem vyzrál i na vybíhajícího Křížka.

Přitom právě hostující gólman, byť dostal čtyři góly, jako jeden z mála českobudějovických hráčů v Liberci obstál. „Nejméně dva tutové góly ještě chytil,“ měl trenér Cipro zřejmě na mysli dvě veliké příležitosti, které ve druhém poločase měl neudržitelný Breznaník. „Mohl jsem dát víc gólů a trošku mě mrzelo, že jsem ty šance neproměnil, ale hlavní je,že jsme vyhráli. Třeba mi to zase vyjde příště,“ uvedl Michal Breznaník pro klubový web.

Podle Ciprova názoru vedle Křížka v Liberci obstáli ještě Lengyel a Javorek. „Lengyho trápila před zápasem viróza, musel i na lůžko, přesto byl z našich hráčů nejlepší. A pokud jde o Javorka, ten hraje pořád stejně dobře, běhá, bojuje a je fotbalový,“ ocenil výkon 25letého halva, jenž přišel do Dynama na hostování z druholigového S. Ústí.

Z pohledu Dynama jedním z mála kladů sobotního utkání v Liberci bylo, že na relativně velkou část zápasu se na hřiště dostali také mladíci Petráň a Němec. „Kdy jindy je tam pustit,“ říká pragmaticky Cipro. „Byla to pro ně škola.“

Naopak vůbec do hry nezasáhl nejlepší střelec budějovického týmu Zdeněk Ondrášek. „Měl střevní potíže, hrát nemohl,“ odmítá trenér Dynama, že by obávaného kanonýra chtěl šetřit z taktických důvodů na důležité zápasy, které jeho svěřence do konce podzimu v lize ještě čekají.

„Ondrášek sice má tři žluté karty, a kdyby dostal v Liberci čtvrtou, proti Žižkovu by hrát nemohl. Ale tři karty má i Otepka a další hráči, navíc takové taktizování se často nevyplácí,“ podtrhl Cipro.

Zatímco Liberec může směle spřádat plány na boj o nejvyšší ligové příčky, Dynamo má úplně jiné starosti. „Jsou před námi dva klíčové zápasy doma, které potřebujeme nutně vyhrát,“ připomíná kouč Dynama, že za dva týdny přijede na Střelecký ostrov Žižkov a další dva týdny nato pražská Dukla. „Bohužel viróza, která potkala Lengyho, se nám nepříjemně rozšířila,“ vraštil čelo zkušený kouč, dle něhož se s virózou potýkali i Křížek a Otepka. „Ligovou přestávku jsme tudíž teď docela uvítali. Snad do příští neděle, kdy přijede Žižkov, viróza odezní,“ přeje si František Cipro.