Velký fanda fotbalu a okresní rozhodčí Josef Brom je prvním týnským tipérem, který kdy soutěž vyhrál. „Sázím dlouho, od doby, kdy Tip Liga začala," podotýká. „Vždycky jsem byl kolem desátého místa. Nejméně jsem měl sedmdesát dva body, nejvíce letos, sto dvacet čtyři body, a tím pádem jsem vyhrál," usmívá se Josef Brom st., jenž v koncovce uhájil, ba dokonce ještě o trochu zvýšil náskok v čele pořadí – ze tří na šest bodů.

Se svými předchůdci se shodne v jednom: Aby člověk E.ON Tip Ligu vyhrál, potřebuje štěstí. „Chtěl bych poděkovat všem mužstvům, která hrála tak, jak já jsem tipoval, protože, jak říkal Pospíchal, míč je kulatý a věc záludná."

I mistra ale na jaře řada výsledků zaskočila. Některé má ještě v čerstvé paměti. „Nejvíc mě překvapila výhra Hluboké v Prachaticích. Naopak vůbec ne výhra Želče na Rudolfově, protože potřebovala zvítězit."

Medailové umístění atakoval v soutěži i Josef Brom mladší, vítězův syn. Jen fatální chyba, nevypsané údaje na kuponu, ho v posledním kole připravily o 4. místo.

Vítěz udělal z tipování pravidelný rituál. „Kupon vyplňuji v pondělí v práci, můj kluk v úterý nebo ve středu a pak je oba nese na náměstí, abych je nemusel posílat poštou," líčí zažitý postup Josef Brom starší, jenž má o fotbale dostatečný přehled, aby se nemusel s nikým moc radit.

A že by měl s kým… Jedna z jeho dcer se provdala za bývalého fotbalistu Dynama Vladimíra Dobala, druhá se stala partnerkou Zdeňka Hrdiny.

Při návštěvě Deníku týnsko – temelínský matador pucoval auto a cenu, značkový míč, vítězi po krátkém testování na zahradě pochválil.

„Mám tu Zdeňka, mám tu Vláďu, a hlavně se fotbalem zabývám prakticky celý život. Je to můj koníček. Navíc pískám, i když jen prales, okresní třetí a čtvrtou třídu," připomíná vítěz uplynulého ročníku E.ON Tip Ligy.

Jeden Brom (syn) nastupuje za A-tým Olympie, další dva za béčko (Jaroslav a Daniel), ale jde prý jen o shodu jmen. Bromů je, s nadsázkou řečeno, plný Týn! „Je tady asi sedm rodin, nebo kolik, příbuzní s nimi však nejsme," usmívá se Josef Brom starší, jenž kdysi sám aktivně hrával za rezervní tým Olympie, posléze až do starších žáků trénoval v Týně žáky, včetně syna. „Od jeho osmi až do těch čtrnácti let, kdy kluci přecházeli do dorostu. No a pak jsem začal pískat," vzpomíná.

Vltavotýnští fotbalisté letos zůstali v tabulce I.A třídy třetí, nepostoupili jen kvůli horším vzájemným zápasům s Olešníkem. Čekání na návrat do kraje pokračuje. „S tím nic neuděláme," krčí rameny Brom. „Tady je to tradicí, že všichni jsou nadšení, říká se, že se postoupí, ale ten poslední krok chybí… Přesto věřím, že příští rok už to vyjde, když je Olešník pryč! To byl pro nás osudný soupeř, který nás prakticky připravil o postup," připomene dvě porážky v derby, z nichž to druhé, na konci května v Olešníku, mimořádně vynechal. „To jsem zrovna někde pískal. Ale když mám čas, tak jezdím i ven," ujistí.

Ostatně vyrazit na fotbal může nejen doma v Týně nad Vltavou. V okolí hraje (nižší) soutěže řada dalších klubů – Dříteň, Temelín, Chrášťany, Koloděje nad Lužnicí. „Pořád jsem někde," ujišťuje starší z Bromů, že víkend bez fotbalu v sezoně neexistuje.

V podzimní E.ON Tip Lize se pokusí o obhajobu. „Tipovat budu dál," slibuje Josef Brom st., věrný čtenář Českobudějovického deníku. „Kupuji si noviny každý den, svůj kupon tam najdu a výhodu mám, že jej nemusím posílat poštou, protože jej tam odnese syn, který studuje vysokou školu a je na brigádě v E.ONu," chválí si muž, jenž přivedl bezmála dvousethlavý peloton tipérů do cíle jako první.