„Pochopitelně, že každý chce hrát, nebo v mém případě chytat. Určitě bych byl hrozně rád, kdybych se do branky dostal, je to ale věc trenéra,“ říkal před nedělním zápasem I. ligy s Baníkem osmadvacetiletý brankář Dynama Zdeněk Křížek, jenž v této sezoně bránu svého týmu hájil jen ve dvou utkáních Ondrášovka Cupu, v lize prvních pět kol dostal přednost Pavel Kučera.

Proti Baníku trenér Cipro ale dal prvně v sezoně důvěru strakonickému odchovanci, jenž stejně jako v obou zmíněných pohárových kláních uržel i s Baníkem čisté konto.

Byť jste nedostal gól, zrovna nadšeně se netváříte. Mrzí vás, že jste nevyhráli?

Samozřejmě, že ty moje pocity jsou hodně rozporuplné. Pro nás to totiž byl klíčový zápas, i když to slovo já nemám vůbec rád. Ale určitě to pro nás prostě byl hrozně důležitý zápas. Asi nejen pro nás, totéž platí i o Baníku, ale to je jejich starost. My hrozně moc chtěli vyhrát a bojovali jsme na doraz a dali do toho všechno. Myslím, že to bylo vidět, muselo to být vidět. Vytvořili jsme si i spoustu šancí, bohužel nám to tam ale nespadlo. Ale fotbal je takový, že nakonec jsme tady mohli ležet a bulet až do večera…

Jistě máte na mysli tu obrovskou šanci, kterou měl Kraut v nastaveném čase: jak vám bylo, když se najednou řítil na vás zcela sám?

Já si zrovna kontroloval, kde stojím, a najednou koukám, že se Kraut uvolnil a běží z úhlu sám na bránu. Moc dobře mi nebylo, to přiznávám. Akorát jsem se koukl, jestli mu někdo ještě nenabíhá, ale viděl jsem, že ne, tak jsem se soustředil už jen na to, abych ho co nejvíc vystál. Abych nešel nějak moc brzy na zem. Zaplaťpánbůh, že on to chtěl dát nahoru, a mně se podařilo to nepatrně škrtnout kloubem ruky. Nevím, zda to tu střelu ovlivnilo, rozhodně se ale míč naštěstí odrazil od břevna. V tu chvíli to štěstíčko stálo při nás.

Ztratili jste doma další dva body, ale vy jste si vychytal ligovou nulu. Se svým výkonem tudíž můžete být spokojen, ne?

To asi ano, upřímně však říkám, že bych byl mnohem radši, kdybychom 3:2 vyhráli. Nicméně, že jsme vzadu uhráli nulu, je samozřejmě super pro příští zápasy a pro sebevědomí mužstva směrem dozadu. Přesto je velká škoda, že jsme Baníku nedali alespoň jeden gól. Myslím, že za odvedený výkon jsme si vyhrát určitě zasloužili.

O tom, že jste v zápase byli lepším mužstvem a měli i více šancí, není pochyb. Vždyť Baník pořádnou příležitost měl až v té poslední minutě. Nečekali jste od Baníku přece jen trošku víc?

Já bych řekl, že oni zpočátku hráli docela dobře. Měli tam i dvě střely a taky jeden takový nepříjemný závar po standardce. Ve druhé půli už ale bylo vidět, že hrajou vyloženě už jen na bod. A ten nakonec vezli a pořádně se z něj taky radovali. My je tlačili a válcovali, ale gól jsme bohužel nedali.

Kdy vy jste se dozvěděl, že budete chytat?

Oficiálně ve středu, kdy za mnou před ranním tréninkem přišel trenér Cipro, že půjdu do brány, abych se na to připravil. Já už to ale tak nějak tušil, nějaké náznaky byly už předtím. Ostatně já se připravuji na každý zápas.

Teď jste všichni hrozně zklamaní, že jste nevyhráli. Nemůže vám ale i ten bod pomoci? Přece jen jste tu černou sérii zlomili, ne?

Jistě, v lize se počítá každý bod. Nehledě na to, že chyběly centimetry a nemuseli jsme mít nic… Teď jedeme na Slovácko a tam prostě musíme bodovat. Stejně pak i s Plzní doma. I když to bude těžké.

Pomůže Dynamu k záchraně i mladý brankář z Chelsea?

Atraktivní posilu hlásí fotbalisté prvoligového Dynama: na hostování na Střelecký ostrov přichází devatenáctiletý brankář anglické Chelsea Matej Delač!

„Přestože jsme v lize v posledním zápase s Baníkem neinkasovali a hráli 0:0, za šest prvních kol jsme v první lize získali jen jeden bod a navíc jsme se sedmnácti obdrženými góly nejhůře bránícím týmem soutěže,“ uvedl ve svém mailu pro Deník výkonný ředitel Dynama Radim Šupka a dodal, že poté, co během reprezentační přestávky vyztužil obrannou formaci trnavský obránce Jaroslav Machovec je posílení brankářského postu o nadějného devatenáctiletého chorvatského brankáře z anglického velkoklubu dalším krokem ke zlepšení defenzivní činnosti mužstva.

Matej Delač je dle informací webových stránek Dynama rodákem chorvatského Gornji Vakuf-Uskoplje. S fotbalem začal v mládežnické akademie Interu Zaprešić, za který si v únoru 2009 jako šestnáctiletý poprvé zahrál ligu Chorvatska, čímž se stal historicky nejmladším hráčem, jaký kdy v chorvatské lize nastoupil. Od patnácti let je členem reprezentačního týmu Chorvatska a ve stejném věku byl také na testech v Benfice Lisabon. Ta o něj měla tehdy velký zájem, nedokázala se však s NK Inter Zaprešić dohodnout na podmínkách přestupu.

Velkého přestupu do zahraničí se dočkal 11. září 2009, kdy jako člen chorvatské reprezentace do devatenácti let přestoupil do anglického velkoklubu Chelsea FC. V sezoně 2009/2010 ještě zůstal na hostování v mateřském NK Inter Zaprešić, za který odchytal 23 utkání. Další sezonu 2010/11 byl na hostování v nizozemském Vitasse Arnhem.

V Dynamu by měl hostovat do konce sezony. „Matej Delač je jedním z největších brankářských talentů v Evropě. Jeho příchod mi doporučil i brankář Chelsea Petr Čech,“ řekl pro klubový web k Delačově hostování v Dynamu předseda klubového představenstva Karel Poborský.