„Jablonec sice porazil Spartu a remízoval v Plzni, ale pořád to jsou jen lidi, a pokud budeme hrát zodpovědně, můžeme i v Jablonci uspět,“ říkal po vítězství s Ústím v rozhovoru pro Deník nejlepší střelec týmu Zdeněk Ondrášek.

Jenže v zápase samotném si budějovický kanonýr zahrál jen krátkou chvíli, poté s poraněnou rukou musel ze hřiště odstoupit. „Právě v době, kdy byl Ondrášek ošetřován a my hráli jen v deseti, domácí ze své první vážnější akce dali první gól,“ smutnil trenér Jaroslav Šilhavý

Přitom začátek utkání patřil nečekaně hostům z jihu Čech. „Začátek jsme měli dobrý, ale jen prvních deset minut, než jsme dostali první gól,“ všiml si budějovický kouč.

Za pravdu mu v tomto směru dal i jeho jablonecký protějšek. „V úvodu utkání soupeř kontroloval hru, chvílemi s námi hrál až báčko,“ kroutil hlavou trenér František Komňacký. „Byl jsem docela dost nervózní, protože jsme chtěli hrát agresivní fotbal a soupeře atakovat před vlastní šestnáctkou, což se nám zpočátku vůbec nedařilo,“ připustil.

Po prvním gólu však rázem bylo všechno úplně jinak. „Od okamžiku, kdy se David Lafata poprvé střelecky prosadil, jakoby naše mužstvo přišlo na to, co má hrát, a situaci pak už mělo pod kontrolou,“ pochvaloval si Komňacký, dle něhož Lafatův gól na 1:0 tudíž skutečně byl zlomem ve vývoji utkání.

Ten gól přitom přišel trošku jako blesk z čistého nebe, protože situace před budějovickou brankou se zdála být zažehnána, jenže exbudějovický útočník dokázal skórovat málem zpoza brány. „Míč jsem napálil z velkého úhlu a Kučerovi to asi nějak prošlo pod tělem,“ svěřoval se po zápase novinářům David Lafata .

Své bývalé spoluhráče nijak nešetřil, rychle přidal ke své první trefě další dva góly a na jaře tak zaznamenal svůj už třetí hattrick – a to klasický, nepřerušený ani gólem jiného hráče, ani poločasovou přestávkou. A stačila mu na něj pouhá půlhodinka…

„Na Lafatu jsme se připravovali, jenže je to mimořádný střelec, má vynikající výběr místa a čich na góly. Je pracovitý, dělá prostor i pro jiné hráče, v Jablonci hraje prim,“ nešetřil na adresu odchovance z Olešníku trenér Dynama superlativy. „Navíc my se při jeho hlídání chovali jako děti,“ dodal ještě nahněvaně.

„Lafata je v rámci naší ligy výjimečný. Tím, jak jde za gólem, jak vyhledává prostory, svou předvídavostí i důrazem v koncovce,“ chválil hvězdu týmu Komňacký a dodal, že i ve druhé půli měl Lafata další šance, ty už ale neproměnil.

„Lafy je ve vynikající formě, jenže to, co jsme my předvedli, to byla tragédie,“ spínal ruce brankář Pavel Kučera, jenž byl celý zápas v jednom ohni a jen Lafatovi snad tři další góly ještě chytil. „Jablonec nás rozbil, jednoznačně nás přehrál. To byl rozdíl tří tříd,“ soptil v rozhovoru pro televizní Studio fotbal budějovický gólman.

Byť se David Lafata po změně stran do listiny střelců už nezapsal, zaskočili za něj jeho dva mladí spoluhráči Vaněk a Kocourek. Pro ně to na rozdíl od Lafaty, jenž v lize střílí góly už dlouho, byly první ligové trefy v jejich kariéře.

„Já o přestávce hráčům jasně řekl, že nesmí přestat hrát, že ani druhou půli nesmí vypustit,“ zdůraznil jablonecký trenér, dle něhož jeho hráči kromě pěti branek ještě několik akcí nedotáhli. „Něco taky pochytal gólman Kučera, nicméně po vítězství 5:0 musím být spokojen,“ uzavřel na tiskovce František Komňacký.

To na budějovické straně ke spokojenosti bylo daleko. „Pět gólů je hodně,“ uznal trenér Šilhavý, dle něhož s výjimkou prvních deseti minut odehráli jeho svěřenci hodně špatný zápas. „Ještě za stavu 1:0 měl Stráský velkou šanci vyrovnat, bohužel ji nevyužil,“ litoval budějovický kouč. Stráský ale dle jeho soudu jako jeden z mála hráčů snesl přísnější měřítko. „Chyběla nám patřičná zodpovědnost i větší agresivita,“ zlobil se. „Přitom jsme věděli, že Jablonec je ve velké formě, že Hradci nastřílel sedm gólů. Byť jsme si tento zápas rozebírali, nedokázali jsme se poučit,“ kabonil se.

Jen na lavičce byl Lengyel. „Má tři žluté karty a v neděli nás čeká klíčový zápas o ligovou záchranu,“ potvrdil kouč Dynama, že nechtěli riskovat, že by zkušený stoper nemohl proti Příbrami hrát. „Nečekali jsme ale, že nám bude tolik chybět. Je to zkušený hráč, vyhrává osobní souboje, vzadu je oporou. Ani to, že nehrál, ale rozhodně pro výkon mužstva nemůže být žádnou omlouvou,“ zlobil se Šilhavý. „Přejít to nemůžeme, určitě si vše zhodnotíme a rozebereme. Hráči si musí uvědomit, o co hrajeme, oč klubu jde,“ nebral si kouč Dynama servítky.

Zranění Ondráška snad nebude tak vážné. „Má přišláplé prsty na ruce, až rentgen však ukáže víc,“ uzavřel Šilhavý.