Fotbalisté Dynama do nové sezony vstoupí v sobotu v Třinci a my hovořili s generálním manažerem klubu Martinem Vozábalem.

Okamžitý návrat do I. ligy jste loni za cíl neměli, že ale budete až dvanáctí, s tím jste asi nepočítali…
Jasně, že ne! To zavánělo ostudou… Sice kdybychom zvládli poslední kolo s Vlašimí, skončili jsme nějací sedmí osmí, jenže my ten zápas ostudně prohráli a zaslouženě skončili v tabulce dole. Kvůli fanouškům nás hodně mrzelo, že jsme plno bodů poztráceli doma. Právě to bylo v tabulce zlomové a my body doma prostě ztrácet nesmíme. Z Budějovic se body nikdy lehce nevozily.

Na tiskovce jste odtajnili, že v nové sezoně chcete být do pátého místa. Je to reálný cíl?
Na ten cíl máme nastaven i prémiový řád. Hráče s tím teprve seznámím, prostě ale je postaven tak, že zajímavých odměn se mohou dočkat až na konci sezony, pokud tento cíl splní. Cíl možná vysoký, ale přece nemohu přijít do kabiny a říct hráčům, byli jste dvanáctí, tak letos musíte být desátí. To si klub naší tradice dovolit nemůže.

Není žádným tajemstvím, že ekonomická situace klubu není růžová. Máte v tomto směru hodně velké starosti?
Já si myslím, že hodně věcí, co se o nás říkají, jsou nepravdy. V tuto chvíli nemohu říct, že bychom něco ekonomicky nezvládali. Spíš bych řekl, že se trošku nadechujeme. Majitelé o klub totiž mají zájem, a to hlavně o mládež. Pustili jsme obrovské peníze do mládeže, konkrétně jsme v létě do Dynama přivedli 97 dětí od kategorie U8 po U19. Chtěli jsme přivést to nejlepší, co v kraji je, abychom tu kvalitu dostali na Složiště. Kolem toho byly různé názory, ale s Regionální akademií to vůbec nesouvisí. Nepopírám ale, že nám k tomu napomohla změna přestupního řádu. Vím, že všech sedmadevadesát jich ligu hrát nebude, ale kdyby se z nich patnáct dvacet prosadilo a nám se povedlo tři čtyři prodat, bylo by to krásné a klubu by se zase dýchalo líp. Všichni o nás říkají, že nemáme peníze, ale třeba kategorie od U12 po U17 dostaly míče i jednotné vybavení tréninkové i vycházkové. Věříme, že investice do mládeže se nám vrátí.

O budoucnost Dynama tudíž obavy nemáte?
Rozhodně ne. Ať se říká, co se říká, majitelé se v této době o klub starají a zajímají. Jsou nakloněni tomu, do mládeže prostředky pouštět a taky to dělají.

Dočká se Táborsko stadionu?

Před nedělním zápasem úvodního kola II. ligy kopané na Žižkově na otázky Deníku odpovídal většinový majitel FC MAS Táborsko Jiří Smrž.

S pátou příčkou v minulé sezoně jste byli spokojeni?
Když se splní cíl, spokojenost převládá. Naše výkony na jaře vždy nebyly dle našich představ a myslím si, že i proto, že hráči tím, jak četli v novinách, jak jsou dobří, trochu zpychli a mys᠆leli si, že to přijde samo, ale nakonec stanovený cíl být do pátého místa tým splnil. V době, kdy jsme výsledky neměli, jsme se začali už smiřovat s tím, že cíl nesplníme, nechtěli jsme ale panikařit a sahat k odvolání trenéra či podobným opatřením. Naším záměrem je, aby kádr i trenéři byli delší dobu spolu. Vyplatilo se to, cíl jsme splnili a páté místo je hezké a příjemné. Je to druhý největší úspěch v his᠆torii klubu. A to klubu, který stále musíme brát jako malý klub z malého města.

Cíl skončit do páté příčky jste si dali i do nové sezony, jenže druhá liga bude letos zřejmě atraktivnější, ale i kvalitnější soutěží než dosud. Věříte si?
Souhlasím, letošní druhá liga slibuje být hodně zajímavou soutěží. I proto, že druhá liga by měla být vždy ve středu v televizi. Atraktivní je samotná účast takových celků, jakými jsou Baník či Olomouc, ale i nováčci Vítkovice a Prostějov nebudou žádnými outsidery. Prostě čekám velice atraktivní a vyrovnanou soutěž.

Poslední roky jste na tiskovce vždy říkali, že byste na jaře už rádi hráli na novém stadionu, ale zůstalo jen u slov. Zaznělo to i letos, vyjde to?
Především to, kde hrajeme druhou ligu, je ostuda. Ani ne tak naše, jako profesionálního fotbalu. My ani ty roky předtím nespali, ale dělali jsme věci, které nebyly vidět. Třeba různá vyjádření a povolení. Teď už máme firmu, která na Kvapilce sundá umělku a položí přírodní trávník. Do 15. října by měly být dokončeny základní práce. Dříve to z naší strany byla spíš přání, teď už na to vidíme. Když se nic nestane, na jaře už bychom nějaký zápas II. ligy na novém stadionu měli odehrát.

Z čeho byste vy měl větší radost? Ze stadionu, či postupu do první ligy?
Nechci se rouhat, nejradši bych bral obojí… (úsměv) Pokud bych si ale měl vybrat, pak ligu. Myslím si totiž, že postup do ligy by obrovským způsobem rozhýbal i vše kolem stadionu.