„Nemůžeme říkat, že jsme ztratili dva body. My jsme totiž bod získali,“ uvedl po zápase trenér Dynama Jaroslav Šilhavý.

Slavia totiž po většinu času byla včera v Č, Budějovicích lepší a měla i více brankových šancí. „Chtěli jsme tu hrát útočný fotbal a jsem rád, že hráči to, co jsme před utkáním řekli, dodrželi,“ pochvaloval si kouč Pražanů Michal Petrouš.

Zápas měl slavnostní úvod, neboť před jeho začátkem byl do Síně slávy Dynama uveden Karel Vácha, nejlepší ligový střelec budějovického týmu a jedna z velkých postav tohoto klubu všech dob.

Zápas samotný začal svižně. Hned v první minutě prověřil pozornost Zlámala v brance Slavie střelou zpoza vápna a z téměř akrobatické pozice Nitrianský, ale už o minutu později měl mnohem více práce s Pospěchovou střelou domácí gólman Kučera a krátce nato po dobré kombinační akci pálil ze slibné pozice hostující Vlček nad břevno.

Dvě minuty nato však ochozy Střeleckého ostrova poprvé vybuchly nadšením, když po Otepkově rohovém kopu Stráský hlavou propasíroval míč za Zlámalova záda – 1:0!

„Slavia praktikuje zónovou obranu, jenže mě u bližší tyče nechala zcela volného,“ culil se domácí útočník.

Jenže Slavia ani po nečekaném úderu nesložila zbraně a ve 12. minutě Dynamo o vedení nepřišlo jen díky Kučerovi. Ten totiž vychytal skvělým zákrokem Vlčka, jenž pálil z deseti metrů přesně k tyči. A jak se ukázalo, zdaleka to nebylo naposledy, kdy ve včerejším zápase domácí gólman musel prokazovat své kvality…

Navíc už deset minut poté, co Stráský dal vedoucí branku Dynama, se skóre měnilo: Horejš zastavil únik Vlčka jen za cenu žluté karty, jenže co horšího, z nařízeného trestného kopu Koreš našel u vzdálenější tyče zcela volného Pospěcha a ten hlavičkou do protipohybu českobudějovického brankáře srovnal na 1:1.

A zápas o ligovou záchranu tak pro budějovické fotbalisty vlastně začínal znova.

A ten zápas pro ně vůbec nebyl jednoduchý, protože Slavii už obavy o setrvání v lize netrápily, zatímco pro Dynamo by domácí bodová ztráta mohla mít velice nepříjemné důsledky.

Věděli to i domácí fotbalisté, kteří poté, co se po inkasovaném gólu otřepali, se v závěru první půle dostávali před velké vápno Pražanů přece jen častěji, nicméně vážnější gólovou příležitost si do pauzy vytvořit nedokázali.

V evidentní snaze hosty zatlačit a donutit je k chybám přišli domácí fotbalisté i do druhého poločasu, jenže jejich tlak byl platonický a trval jen krátce. Naopak už sedm minut po přestávce gól mohla vstřelit Slavia, naštěstí pro Jihočechy ale střelu Černého, jenž se dostal do stoprocentní příležitosti, brankář Kučera skvěle vyrazil.

A hosté byli při chuti dál a v 59. miutě to zkusil šest metrů za vápnem Pospěch – a byla to střela hodně jedovatá, mezi tři tyče se však nevešla.

Hrozba gólu na klidu hráčům Dynama samozřejmě nepřidala a v poklidu a uvolněně hrající Slavia dál hrozila: v 65. minutě si Janda zaběhl až k brankové čáře a stihl ještě dát míč pod sebe na nabíhajícího Černého, jehož dělovka jen o pár decimetrů přeletěla břevno nad bezmocným Kučerou. Krátce nato se sám na značce pokutového kopu ocitl v další čisté možnosti Vlček, než si ale stihl balon nachystat na střelu, sebral mu ho vracející se Čirkin.

Slavia v této fázi utkání byla jasně lepší, hráči Dynama se trápili a míč je neposlouchal. Oba jejich hrotoví útočníci byli dobře kryti a ve středu hřiště kralovali Pražané. Ti předčili hráče Dynama jak po kombinační stránce, což se dalo čekat, tak ale i důrazem v osobních soubojích.

Pět minut před koncem srazil Pospěchovu hlavičku Vulin na roh a poté Kurešovu dělovku Kučera vyškrábl.

„Slavia tady hrála ze všech týmů, které se u nás na jaře představily, nejlepší fotbal,“ vyzdvihl hru soupeře trenér Jaroslav Šilhavý. „Pohybem a krátkými přihrávkami jsme soupeři míč příliš nepůjčovali,“ netajil se svou spokojeností trenér Michal Petrouš. „Jen ty neproměněné příležitosti mě mrzí,“ dodal ještě.

Dynamo Č. Budějovice – Slavia Praha 1:1 (1:1)

Branky: 7. Stráský – 22. Pospěch. ŽK: Horejš – Milutinovič. Diváci: 3061. Rozhodčí: Zelinka – Tacina, Kocián.

Dynamo: Kučera – Laštovka, Horejš (46. Simič), Lengyel, Vulin – Hudson, Čirkin, Otepka, Nitrianský (84. Pecka) – Stráský, Ondrášek (68. Mezlík).

Slavia: Zlámal – Kaufman, Čelůstka, Hubáček, Trubila – Černý, Milutinovič (59. Janda, 74. Hora), Jarolím, Koreš – Vlček, Pospěch.