Po úterním utkání 2. kola Ondrášovka Cupu s Duklou Praha (2:3) odpovídal Novák na dotazy Deníku.

Přestože jste vedli 1:0 a měli slibný vstup do zápasu, nakonec jste prohráli a s pohárem se rozloučili. Hodně taková porážka mrzí?

Určitě to mrzí. A moc. Myslím si, že jsme byli lepší než Dukla. I ve druhém poločase. Jenže ze tří šancí, které Dukla měla, jsme dostali tři úplně zbytečné góly. To pochopitelně pak zamrzí.

Nepadá ten třetí gól trošku i na vrub vás, stoperů? Možná, že to byl ofsajd, ale přece jen, neměl by někdo s tím hráčem do vápna jít? Byl tam sám jak voják v poli…

Zda byl ofsajd, nebo ne, to si taky netroufnu posoudit, protože jsem tu situaci měl za zády. Tomáš Mašek mi říkal, že toho hráče měl za sebou a že to ofsajd tudíž byl. Rozhodčí to ale nemávl, takže těžko soudit. Chyba byla už v tom, řekl bych, že jejich hráč dostal míč z autu, kdy tam byl úplně sám, deset metrů kolem něj žádný náš hráč, takže on mohl v klidu a přesně odcentrovat.

Vy jste měli hodně slibný začátek, dali vedoucí gól a měli více ze hry. Byl to záměr, začít takhle zostra?

My si říkali, že na ně půjdeme od začátku. Nebáli jsme se jich, hráli jsme dobře. Měli jsme plno standardek, ale nevytěžili jsme z nich vůbec nic.

Přesně po půlhodině hry jste vedli na rohy 6:0…

Právě o tom mluvím, že mít tolik standardek a nic z toho, to je špatně. Výškově jsme na tom byli líp, ale celý první poločase jsme před bránu totálně blbě nabíhali. Pořád jsme běhali jen tam, kam jsme neměli. Přitom jsme si to ještě den před zápasem na tréninku jasně řekli. A byla to jen naše chyba, protože Kosťa (záložník Kostečka – pozn. red.) ty standardky kopal dobře. Když máte tolik standardních situací, co jsme jich my tentokrát měli, tak aspoň musíte ohrozit bránu. A my snad z jediné standardky neměli pořádné zakončení… Anebo z jedné, kdy šel míč z rohu do brány a Peťa Martínek to dával hlavou přes. Jinak vůbec nic.

Když jste zmínil výškovou převahu, neměli jste zkusit v závěru hrát všechno do vápna? Chvílemi jste si tam přihrávali po zemi mezi sebou.

Já si myslím, že ty balony jsme si vyměňovali ještě za stavu 2:2. My jsme zpočátku nechtěli míče nakopávat dopředu. Tím spíš, že jsme tam neměli Mariána Horku, zatímco Dukla tam vzadu měla Šmíďáka (Michal Šmíd, hrával i v Dynamu – pozn, red.), a to je dobrý hlavičkář. Stopeři Dukly vyhrávali hlavičkové souboje, tak jsme tam museli ty míče dostávat jinak.

Obrat ve vývoji utkání přinesly dva slepené góly, které jste dostali během tří minut ještě před půlí.

Dali jsme gól, ale pak se zatáhli, a když jsme sami pak gól dostali, úplně nás to položilo. Báli jsme se už něco s míčem udělat, vůbec jsme nehráli. V poločase nám trenér řekl, ať se zvedneme, že na ně máme. Kosťa dal pěkný gól, jenže pak nás další hloupý gól zase srazil dolů.

Jak jste ty dva slepené góly viděl?

První padl po standardce, kdy nám trenér říkal, že jsme se nechali od soupeře hodně zatlačit do vápna. Pak tam nebyl prostor pro Davida Šimona, aby si pro ten míč došel z brány. Druhý gól padl po brejku ze strany od půlky hřiště, kdy se ale nemůže stát, že nám tam mezi třemi hráči prostrčí míč do vápna. Ani David v bráně možná nebyl ideálně postavený, ale situaci gólmana hodnotit nechci a nebudu, když jsem v životě pořádně nikdy nechytal…

Trenér dal v poháru příležitost i hráčům širšího kádru, takže jste se konečně dostal na hřiště i vy. Hodně jste se těšil?

Samozřejmě, že jsem se těšil. Když nepočítám zápas za béčko proti Třeboni, byl to pro mne po třech měsících zase ostrý zápas. Bral jsem to tudíž jako výzvu a možnost ukázat trenérovi, že na druhou ligu mám. Doufám, že jsem ho přesvědčil. Myslím, že jsem nehrál tak špatně.

Když jsme se spolu bavili v létě na turnaji v Soběslavi, docela jste se na působení v Sezimově Ústí těšil. Říkal jste, že byste v Dynamu asi tolik nehrál. Jenže nehrajete ani tady…

A to je právě to, co mě mrzí. Kdybych zůstal v Budějovicích, třeba bych po odchodu Mariána Jarabici tu šanci dostal. Nicméně teď jsem v Sezimáku a musím se soustředit, na to, co předvádím tady. Tady musím bojovat o místo v sestavě. Prát se o to.

Až na zmíněný zápas s Třeboní nechodíte hrát ani za béčko…

Divizi nepodceňuji, abych ale řekl pravdu, koukám výš. Mám ve fotbale vyšší ambice. Doufám, že jsem teď trenéra přesvědčil a třeba už v sobotu v Třinci, anebo pak v dalším kole, mi tu důvěru dá.