A zřejmě by k záchraně stačil i bod. „To je možné, jenže hrát na bod by mohlo být velice ošidné,“ odmítavě kroutil hlavou Martin Vozábal, jenž v Dynamu působí jako jeden ze tří asistentů trenéra Jarolava Šilhavého. „Tabulku vidíme a víme, že i bod by měl svou cenu, určitě ale tam nepojedeme s tím, že si stoupneme a budeme na ten bod čekat,“ ujistil Vozábal, dle něhož v silách týmu v Brně bodovat určitě je. „Musíme ale pro to něco udělat,“ dodal.

Vozábal viděl brněnské fotbalisty hrát na Slovácku. „Potvrdili tam, že jejich mužstvo má charakter a vnitřní sílu a že se dokáže semknout,“ připomněl, že Brno uhrálo v deseti bod s Plzní a v deseti naplno bodovalo i na Slovácku. „Myslím, že o nich máme informací dost a teď je jen třeba, abychom je dovedli uplatnit i v pondělním zápase,“ zdůraznil Šilhavého asistent.

Že Brnu bude chybět Dostálek, za jistou výhodu Vozábal považuje. „Dostálek je v Brně hnací motor týmu, je to zkušený hráč a o jeho výkony se Brno opíralo. Nicméně na druhou stranu tutéž roli tam hraje i Rydel, na lavičce mají Borka, mají i Slováka Valentu. Myslím, že si s absencí Dostálka poradí,“ usoudil Vozábal, pak ale mávl rukou: „Nebudeme hledět na Brno, musíme se dívat sami na sebe.“

Velké změny v sestavě Dynama asi nebudou. „Leština, Riegel a Rakovan určitě hrát nebudou, zřejmě ani Benát,“ přemítal Vozábal.

Zápas v Brně začíná v 18.30.

Dynamo v Brně i s hráči z bývalé Jugoslávie


Srbský obránce Borislav Simić zaujal trenéry Dynama v zimní přípravě, kdy budějovický klub testoval desítku zahraničních fotbalistů. „Na pozici levého halva působil přirozeným a velice přesvědčivým dojmem. Velmi šikovně odebíral soupeřům míč a zároveň dokázal podporovat útok. Díky své postavě by byl určitě přínosem i při zahrávání standardních situací v pokutovém území,“ konstatoval na klubovém webu autor referátu z přípravy s Bohemians.

Odchovanec bělehradského fotbalu se na jaře rozkoukával v třetiligové juniorce a debut v I. lize si odbyl až před dvěma týdny v Ostravě, kde zaskočil na stoperu za vykartovaného Lengyela. „A nezklamal,“ pochválil ho trenér Šilhavý.

„Na to, že jsem ligu hrál poprvé v životě, snad nebyl můj výkon až tak špatný,“ líčil své pocity srbský mladík. „Bohužel jsme prohráli, a tak o spokojenosti se nedá mluvit.“

Extrémně nervozní prý nebyl. „Zpočátku jsem pochopitelně jistou trému měl, ale jak se zápas rozbíhal, všechno ze mne spadlo,“ poznamenal.

Po premiéře na Bazalech si Simić zahrál hned další týden i na domácím hřišti, když proti Slavii šel v půli za indisponovaného Horejše. „Byl to velice těžký zápas, protože jsme měli v hlavách, že musíme vyhrát, a to byla na naši psychiku velká zátěž. I tak jsme dali první gól, brzy jsme ale o vedení přišli a pak nás Slavia začala přehrávat,“ uznal.

Na dotaz, zda mu do I. ligy pomohly zápasy v béčku, jen pokýval hlavou. „Jistě. Hlavně v tom, že jsem potřeboval získat patřičné sebevědomí.“

V Č. Budějovicích je spokojen. „Všechno je, jak má být. Tréninky, parta v kabině, zázemí. Prostě super,“ vyzdvihl.

Přicházel s cílem hrát ligu, ale ani to, že na debut v nejvyšší soutěži čekal dost dlouho, mu na spokojenosti nijak neubralo. „Snažil jsem se od prvního dne, kdy jsem do Budějovic přišel, hrát co nejlíp a čekal jsem na svou šanci. Věděl jsem ale, že to lehké nebude, protože v týmu jsou výborní hráči. Jsem rád, že jsem nakonec tu šanci dostal.“

Přicházel jako krajní bek, do ligy ale šel jako stoper. „Já hrával jak beka, tak stopera. V tom není vůbec žádný problém,“ krčil rameny.

Jak říká, smlouvu v Dynamu má na rok, avšak je v ní i možnost opce. A na jihu Čech se mu líbí. „Jsem tu spokojen, rád bych zůstal.“

Čeština mu zatím moc nejde. „Dost rozumím, hlavně ty fotbalové věci, ale mluvit je horší,“ přiznává Simić, jemuž s překladem vydatně pomáhal chorvatský krajan Lovre Vulin, jenž se na tradičním předzápasovém brífinku ochotně ujal role tlumočníka. „Srbština a chorvatština si jsou hodně podobné. Ještě víc než čeština a slovenština,“ vysvětluje Chorvat Vulin.

Na pondělní zápas do Brna se oba fotbalisté ze zemí bývalé Jugoslávie těší. „Je to hodně důležitý zápas, jak pro nás, tak pro Brno. My v něm rozhodně chceme uspět a potvrdit, že do ligy patříme,“ ujistil na závěr Borislav Simić.

Vulin: Věřím, že ty tři body urveme

Šestadvacetiletý obránce Lovre Vulin se po svém příchodu z Liberce v Dynamu pevně usadil v základní sestavě, ve které se vší pravděpodobností chybět nebude ani v pondělním důležitém zápase v Brně.

Na čtvrtečním předzápasovém brífinku chorvatský bek odpovídal na dotazy Deníku.

Před zápasem se Slavií jste si moc pochvaloval, že jste za Liberec se Slavii nikdy nepoznal hořkost porážky. Ani teď jste s ní neprohráli, jenže doma jste uhráli jen bod…

I já věřil, že body uhrajeme všechny. Doma bychom měli vyhrávat. Mrzí mě, že se nám to nepovedlo, vzhledem k tomu, jak ale zápas vypadal, nakonec musíme být i s bodem spokojeni.

Se Slavií jste neprohrál, co s Brnem?

Na Brno tak pěkné vzpomínky, jaké jsem měl na Slavii, určitě nemám, což však stejně není až tak důležité. My prostě v Brně musíme získat alespoň bod. Lepší by ale bylo vyhrát, protože kdybychom vezli z Brna tři body, mohli bychom ligu potom dohrávat už úplně v klidu.

Že byl zápas v Brně z neděle přeložen až na pondělí, vám nevadí?

To pro nás žádné komplikace nejsou. Ba spíš naopak. Hrát o dva dny dřív, třeba bychom to nějak cítili. Když ale hrajeme o den později, je to ještě lepší. Můžeme se víc zregenerovat. Máme spoustu času se na zápas připravit.

Na koho si v Brně budete muset dávat hlavně pozor?

My víme, že Brno má v týmu jistá slabší místa, kterých my musíme využít. Na druhou stranu tam jsou i kvalitní hráči. Jako třeba Dostálek, ten však byl minule vyloučen a hrát nebude. Spolu s Doškem oni dva drží tým. Věřím, že Doška si pohlídáme, a že zabojujeme a ty důležité tři body urveme.