Důvod je zřejmý. „To aby v pondělí 4. ledna, kdy máme první sraz, přišli připraveni,“ podotýká Tobiášův asistent Martin Frantík. V tomto roce se Dynamo U19 naposledy představí pohromadě 30. prosince na turnaji v českobudějovické Sportovní hale. Hráči se tam dozvědí detaily o zimní přípravě. Pavel Tobiáš avizuje, že se náročností nebude příliš lišit od té prvoligové v mužích. „Chceme, aby se jak frekvencí tréninku, tak jeho obsahem přiblížila dospělému fotbalu,“ říká Tobiáš, jenž se vrátil na post šéfa sportovního centra mládeže a zároveň vede Dynamo U 19 v I. lize st. dorostu.

Devatenáctku čekají v zimě dvě soustředění. To první, kondiční, absolvuje třetí lednový týden v Písku, kde samozřejmě využije hřiště s umělou trávou. „Hráči vědí, co mají v tomto období odběhat, dostali za úkol individuální silové i vytrvalostní tréninky, abychom se na hřišti mohli věnovat takticko – technickým věcem a hráči se zdokonalovali zejména po fotbalové stránce. Kondičně jich je na tom většina dobře,“ říká Tobiáš.

Druhé soustředění, které již bude herní, situoval zkušený kouč do Uherského Brodu. Dynamo tam rozbalí stan 11. února a pobude čtyři dny. „Čeká nás zajímavá česko – slovenská konfrontace s Trnavou a Senicí, dvěma dorosteneckými týmy do 19 let, které hrají slovenskou ligu,“ doplňuje budějovický kouč.

Generálkou na jarní část se tradičně stane souboj se spřátelenou Akademií Linec. „Celkem chceme odehrát v zimě deset utkání. Máme je zajištěna,“ doplňuje Pavel Tobiáš. Ten se podle svých slov nevyhýbá v přípravě ani soubojům s dospělými celky (dorost narazí na Strakonice či béčko Příbrami), větší váhu ale přikládá utkáním se stejně starými soupeři. Tři podzimní opory byly pro zimní přípravu přeřazeny do třetiligové juniorky Dynama: brankář David Schopf, ofenzivní záložník Filip Rein a stoper Karel Sláma. „Aby si zvykali a zvládli přechod do dospělého fotbalu. Naším úkolem je, abychom je na něj co nejlépe připravili,“ zdvihá prst trenér Tobiáš. „V létě opustí dorosteneckou kategorii kolem dvanácti hráčů,“ upozorňuje. Poněvadž juniorka patří pod centrum mládeže, avizuje, že mezi ní a devatenáctkou bude docházet k pohybu hráčů. „Prolínání bude pružné a opakované,“ tvrdí Pavel Tobiáš.
Trenérský kolektiv na Složišti zaměstnává nejvíce situace v Dynamu „18“. „V tuto chvíli pracujeme na výrazném doplnění týmu pro příští rok, kdy má hrát první ligu staršího dorostu. Jsme přesvědčeni, že je nutné ročník 1992 posílit!“ zdůrazňuje šéf centra mládeže.

Na konci listopadu proto uspořádal hráčský kemp, kde trenéři mohli adepty prověřit. Na Složišti testovali přes třicet hráčů nejen z regionu. „V kraji máme tento ročník hodně vyčerpaný,“ vysvětluje Tobiáš, proč Dynamo při hledání talentů muselo zabrousit za hranice regionu, dokonce i do zahraničí. „Kemp byl velice úspěšný. Vytypovali jsme na něm dvanáct fotbalistů. Jak jednáme, okruh se zužuje. Snažíme se zkvalitnit ročníky, kde nás tlačí bota, abychom byli konkurenceschopní,“ uzavírá šéftrenér sportovního centra mládeže na Dynamu Pavel Tobiáš.