„Možná, že jste ten balvan, co mi spadl ze srdce, slyšeli až sem,“ smál se na čtvrtečním setkání s budějovickými novináři trenér Jaroslav Šilhavý, jenž s cílem ligu pro Budějovice udržet do Dynama v říjnu loňského roku přicházel.

„Všichni máme samozřejmě obrovskou radost, že ty nervy skončily a že tady budeme dál vídat Spartu, Slavii, Baník a další špičková mužstva,“ vyzdvihl trenér Dynama, dle jehož soudu hráči poslední zápasy odvedli kus práce. „Prali se o body a ukázali, že jim není jedno, jak na tom v tabulce jsou. Za to jim, ale i lidem kolem týmu patří velký dík.“

Šilhavý si sice je vědom, že hlavně doma jeho hráči často fanoušky svou hrou příliš nenadchli, na druhou stranu ale upozorňuje, že výsledky tak špatné nebyly. „Když to počítám, tak jsme na jaře včetně předehrávky se střížkovskou Bohemkou udělali dvacet bodů. To je, myslím si, dobrý počin,“ zdůraznil.

Výhry v Boleslavi, která pro jeho tým znamenala definitivní záchranu, si Šilhavý velice váží. „Boleslav prohrála pět zápasů za sebou, takže na její hráče byl velký tlak, aby už konečně vyhráli,“ upozornil, že domácí fotbalisté jeho hráčům nic neulehčili. „Výhodou bylo, že nehrál Kulič, jenž tuto sezonu dal v lize už jedenáct gólů. Jenže tak skvělí hráči, jakými jsou Sylvestre či Kudela nebo v útoku Táborský, Mendy či Chramosta, dokazují, že potenciál v Boleslavi stále je,“ připomněl.

„Nám se ale podařilo setřást tu úvodní nervozitu a odehrát první půli aktivně. Díky Volešákově střele jsme se dostali do vedení a měli i další slibnou příležitost, tu jsme však nevyužili. I druhou půli jsme chtěli hrát nadále tak aktivně, Boleslav nás ale přitlačila na naši polovinu. I při neúčasti zraněných dvou beků Horejše a Laštovky naše obrana naštěstí hrála velice dobře. A co propadlo, to vyřešil opět výborný Kučera v brance. To je naše jistota,“ ocenil Šilhavý.

Po vítězném zápase vypukla na lavičce Dynama obrovská radost. „Přiznávám, že jsme v Boleslavi vědomost o tom, jak hrají další ohrožená mužstva, měli. Lítalo tam kolem mě, že Kladno i Slovácko prohrávají, takže jsem to jedním uchem vnímal,“ připustil.

Pozápasovou euforii se ale prý snažili členové realizačního týmu hned v Mladé Boleslavi krotit. „Už jen vůči fanouškům by nebylo fér, kdybychom zbytek ligy vypustili,“ dal najevo, že na oslavy ligové záchrany je času dost.

„V žádném případě ty dva zápasy, co nás ještě čekají, byť v nich možná dostanou příležitost i další hráči z kádru, nechceme podcenit,“ zdůraznil. „A taky se chceme pořádně připravit na další sezonu.“


Potěšit diváky


Tuto sobotu se fotbalisté Dynama představí naposledy na svém hřišti: od 17.30 hodin se na Střeleckém ostrově střetnou s Brnem, které je v tabulce jen o jednu příčku výš než Dynamo. Ve středu hrálo Brno doma se střížkovskou Bohemkou jen 0:0. „Oběma mužstvům chyběla kvalita směrem dopředu, pro mne je náš výkon velikým zklamáním,“ zlobil se brněnský kouč Miroslav Beránek.

Když Dynamo v sobotu vyhraje, v tabulce by fotbalisty Brna přeskočilo. „Stále je v lize oč hrát,“ nemá trenér Dynama o motivaci svých hráčů obavy. „Chceme hrát oba zápasy na vítězství. A hlavně to sobotní doma. Se svými diváky se chceme rozloučit co nejlepším výkonem,“ ujistil.