Druhou příčku obsadilo Dynamo, které na turnaj přijelo hlavně s těmi hráči, kteří o místo v Kotrbově kádru usilují. Až třetí byla pražská Slavia, která v úvodním utkání nečekaně podlehla Dynamu 0:2.

Už před cestou do N. Včelnice nový trenér Dynama Jiří Kotrba ujistil, že výsledky na turnaji upřednostňovat určitě nebude. „Šanci se předvést dostanou noví hráči,“ řekl.

Jak slíbil, tak udělal. Možná i proto nevypadal ani po debaklu od Liberce až tak zklamaně. „My to vzali tak, že je to pro ty mladší hráče obrovská zkušenost. Což taky byla. Navíc dokázali porazit Slavii a s Libercem už jim viditelně došly síly. Nikdo se nezranil, to je hlavní,“ připomněl, že těsně před turnajem na marodku k Hudsonovi, Halamovi a Šimičovi přibyl i Brazilec Sandro. „Rentgen prokázal štíplý palec na noze,“ sdělil klubový lékař MUdr. Martin Scheichl, dle něhož by nadějný záložník měl být mimo hru tři týdny.

V úvodním utkání mezi Dynamem a Slavií byli Pražané favority. Trenér Petrouš sice také zkoušel mladíky, nicméně vedle nich hráli i ostřílení ligisté Hubáček, Kaufman, Jarolím, Vlček či Janda. Slavia měla v úvodu více ze hry, své šance ale její hráči zahazovali jako na běžícím pásu. Ať už malým důrazem v koncovce (v 11. min. po dlouhém autu se Vyhnal ocitl sám před bránou, než stačil vypálit, míč mu ukopl vracející se Petráň), tak hlavně proto, že jim byl nepřekonatelnou překážkou skvěle chytající Křížek. Ten si poradil s Jarolímovou dělovkou z 22 m, zázračně zneškodnil Voráčkovu hlavičku k tyči a skvělý zákrok vytáhl i proti osamocenému Vyhnalovi.

V první půli byla Slavia lepší, jenže po změně stran se obraz hry úplně změnil. Hlavně poté, co po Vondráčkově faulu na Jasanského dal Benát z penalty první gól. Pražané ve snaze vyrovnat totiž všechny síly vrhli do ofenzívy a hbití mladíci Dynama se z brejků dostávali do šancí. Ve 49. min. propadl dlouhý centr k Jasanskému, jehož výstavní ránu z voleje brankář Berkovec srazil jen reflexivně na roh, po jehož zahrání se míč po hlavičce Horejše jen o centimetry odkutálel podél celé brány do autu. Minutu nato Berkovec v čisté šanci vychytal Jelovace, jenž osm minut nato obešel i gólmana, z opuštěné brány ale míč vykopl obránce Hurka. V 66. min. po Jurkemikově úniku a ideální nahrávce pečetil F. Němec na 2:0 a ještě v poslední minutě Benát sám před Berkovcem mu poslal míč jen do náruče

„Že ti naši mladí kluci dokázali Slavii porazit, vidím jako velké pozitivum. I to, že jí dali dva góly. Šance v první půli měla i Slavia, ale to měli i naši hráči. A ve druhé půli jsme vedle dvou gólů ještě čtyři tutovky neproměnili,“ chválil své hráče trenér Kotrba.

Nezlobil se na ně ani ani po výprasku od Liberce. „Ještě na jaře hráli ligu dorostu či ČFL a teď hrají proti Breznaníkovi. To je pro ně obrovská škola. Přesto, že dostali takovou nadílku. V první půli měli i šance, třeba Repa mohl dát na 1:0,“ zmínil tutovku, kterou Repa v duelu s Libercem měl už v 5. minutě. Pár vteřin předtím však měl první loženku i Liberec, Diviš ale sám před bránou pálil vedle. Právě Diviš si ale pak vše vynahradil, když třemi góly v řadě srazil budějovické mladíky do kolen. První dal ve 14. min. hlavou po centru Rabušice, druhý přidal nevídanou střelou z těžkého úhlu ke vzdálenější tyči a třetí krátce po půli z penalty za Horejšův faul na Hadaščoka. Zbývající dva góly přidali v 52. minutě Rabušic po ukázkové brejkové akci Hadaščoka a v 59. minutě debakl Dynama završil Breznaník. A to ještě fotbalisté Liberce další šance nevyužili a hodně střel pochytal i gólman Pernecký.

„Těch pět gólů já beru tak, že ti kluci už opravdu nemohli. Poctivě trénují, za to je musím pochválit. A že jim došly síly, to není ostuda. Šíře kádru Liberce je jiná než naše, ten může udělat dvě plnohodnotné jedenáctky. Proto se na své hráče vůbec nezlobím,“ krčil po zápase rameny trenér Jiří Kotrba a dodal, že si nemyslí, že by poslat do zápasů s tak silnými soupeři mužstvo bez hráčů základu bylo nějakým hazardem. „Ti hráči, co tady nastoupili, usilují o místo v sestavě a musí tudíž plavat. Musí si vyzkoušet i to negativní a musí se s tím umět vyrovnat. Já to jejich vystoupení v Nové Včelnici tak špatně nevidím,“ uzavřel Jiří Kotrba hodnocení 48. ročníku tradičního včelnického turnaje.

DYNAMO – SLAVIA 2:0 (0:0)

Branky: 46. Benát (11), 66. F. Němec. Bez karet. Rozhodčí: Jílek – Makovička, Nádvorník. 2×35 min.

Dynamo: Křížek – Bakala, Horejš, Uvíra, Jurkemik – Petráň, Benát, Rakovan (59. Leština), Jasanský – Jelovac (66. Repa), Kaňák (52. F. Němec).

Slavia: Berkovec – Kaufman (36. Janda), Chazura, Hubáček, Dostál (Hurka) – Prošek (36. Vondráček), Jarolím, Milutinovič, Vyhnal – Vlček, Voráček.

DYNAMO – LIBEREC 0:5 (0:2)

Branky: 14., 25. a 39. (pen.) Diviš, 52. Rabušic, 59. Breznaník. Bez karet. Diváci: 1000. Rozhodčí: Jílek – Makovička, Nádvorník.

Dynamo: Pernecký – Leština, Horejš, Uvíra, Jurkemik – F. Němec (49. Petráň), Bakala (61. Benát), Rakovan, Repa (61. Jasanský) – Kaňák, Jelovac.

Liberec: Hauzr – Gebre Sellasie, Zieris, Polák, Liška – Diviš, Janů, Bosančič, Breznaník – Rabušic, Hadaščok.

LIBEREC – SLAVIA 3:1 (1:1)

Branky: Šural 3 – Petrák, sudí Makovička, konečná tabulka:

 1. Liberec 2 0 0 8:1 6

 2. Dynamo ČB 1  0 1 2:5 3

 3. Slavia 0 0 2 1:5 0

Nejlepší brankář: Zdeněk Křížek (Dynamo ČB), nejlepší hráč: Jiří Štajner (Liberec)

Ozdobou exhibice Panenkovy dloubáky

Zpestřením úterního turnaje v Nové Včelnici byl i ehxibiční duel mezi výběrem okresu J. Hradec a českými internacionály, jehož ozdobou bezesporu byly dva nefalšované „vršovické dloubáky“ Antonína Panenky, stejně jako vytříbená technika Ládi Vízka či umění jako v dobách největší slávy hrajícího Jana Bergera. Představil se i odchovanec českobudějovického fotbalu František Straka, bývalá opora Sparty i národního týmu, jenž před časem vedl i fotbalisty Dynama – a hrál výborně, i ve svých třiapadesáti letech by se v týmu krajské úrovně určitě neztratil. Zbylé dva góly vítězů dali Michal Petrouš a Vít, za domácí skóroval z penalty Blažek.

Šilhavý se do Nové Včelnice těšil

První místo v turnaji, skóre 8:1, takže jistě spokojenost?

Určitě. Byť v prvním zápase proti Slavii chvíli trvalo, než kluci setřásli únavu z dlouhé cesty autobusem a než si taky zvykli na hustější a vyšší trávu. Nicméně na první gól Slavie jsme dokázali zareagovat střeleckou potencí Pepy Šurala a ve druhé půli už jsme hru měli ve svých rukou.

A co pět gólů Dynamu, odkud jste do Liberce v létě přišel?

I když Budějky nastoupily kombinované a s řadou mladých kluků, byl jsem rád, že jsme dali tolik gólů. Byť svou roli hrálo i to, že Dynamo přijelo s minimem hráčů na střídání a bylo vidět, že potom už jeho hráči neměli síly na to, aby odolávali našemu tlaku.

Šural, jenž dal Slavii tři góly, právě tady ve Včelnici loni utrpěl těžkou zlomeninu nohy. Jak se zdá, žádný komplex ale neměl…

Bavili jsme se o tom a já ho i trošku hecoval, ale řekl mi, že strach mít nebude. A zřejmě neměl, vždyť dal tři góly! Byť se Slavií, jak šel sám na bránu a gólman vyběhl, jsem si všiml, že ucukl a do toho souboje nešel. V hlavě mu to asi přece jen problesklo.

A co Nová Včelnice a vy osobně?

Já sem jezdil vždycky rád a už jako hráč, ještě za Cheb, jsem tu dostal cenu za nejhezčí branku. Jsou tu příjemní lidi a skvělá atmosféra. Tentokrát to bylo umocněné i tím, že jsem se těšil na kluky z Dynama, že je zase uvidím. Jsem moc rád, že jsem si mohl s nimi pokecat…