Když po těžké porážce od letos nevýrazné Slavie v Edenu porazili fotbalisté Dynama na svém hřišti v důležitém ligovém utkání Brno a poté dovezli zmíněnou pohárovou výhru z Teplic, jak hráči a trenéři, tak i fanoušci věřili, že sérii nepovedených duelů na venkovních hřištích už konečně zlomili.

S touto vírou jeli i do Olomouce, vraceli se však s pětigólovou nadílkou. Dali sice i gól a trefili tyč, obojí zásluhou Rudolfa Otepky, to je na takový výprask ale slabá náplast…

„Bylo to jednoznačné utkání a zasloužené vítězství domácích, kteří nás předčili ve všem. V dynamice, rychlosti, v kvalitě i v koncovce. Hodně jsme jim to ale usnadnili, třeba v prvních dvou gólech měli prsty oba stopeři, kteří přitom předchozí zápasy odehráli velice dobře,“ uvedl trenér Jaroslav Šilhavý, dle něhož se domácí chtěli po nevydařených utkáních v Hradci Králové a v poháru v Písku rehabilitovat. „To se jim také stoprocentně povedlo,“ dodal.

Domácí od začátku zápasu Jihočechy zatlačili před jejich bránu. Deset minut odolávali, a to i díky brankáři Kučerovi, poté ale loňský král ligových střelců Michal Ordoš přeskočil Romana Lengyela a Olomouc vedla 1:0. Budějovický kapitán byl také u páté branky, kdy tečoval střelu Hořavy.

„Toho vlastence si nevyčítám, ty první dva góly ale ano. První gól šel přes mě a také druhý jsme dostali přes střed obrany,“ uznal Lengyel v rozhovoru pro ČT4 svůj podíl na Ordošově gólu. Své si řekl i ke druhé brance, jejímž autorem byl též hlavou Šultes, určitě jeden z nejmenších hráčů na hřišti… „Taky druhý gól jsme dostali ze středu obrany, přitom tam jsme dva dvoumetroví chlapi,“ kroutil hlavou kapitán Dynama.

Lengyel za pátý gól nemohl. „Chtěl jsem tu střelu zblokovat, to se prostě stane,“ krčil smutně rameny.

Zato Laštovkova hlavička, která skončila za zády vybíhajícího Kučeru, to byl vlastňák jako vyšitý… „Cítil jsem za sebou někoho z hráčů Olomouce, tak jsem to chtěl dát domů, jenže Kůča si vyběhl a já to tam plácl,“ vysvětloval budějovický bek. „Ten jeho gól bude možná k vidění ještě na závěr sportovních zpráv jako Borec na konec,“ podotkl na tiskovce trenér Šilhavý.

Zatímco fotbalisté Dynama se domů vraceli s nadílkou, jejich přemožitel slavil. „Naším hlavním cílem byla rehabilitace za to, co jsme minulý týden předvedli v Hradci,“ řekl na tiskovce olomoucký trenér Zdeněk Psotka, jehož vedle vítězství potěšila také produktivní koncovka jeho svěřenců. „Finální fáze se nám dařila. Jsme rádi, že se nám podařilo nastřílet víc gólů, což je dobré pro diváky,“ uvedl.

Zářili Ordoš a Šultes, kteří loni vytvořili nesmírně produktivní duo. Hlavně Ordoš byl v první půli stálou hrozbou pro budějovickou obranu. „Michal hrál dobře už pohár v Písku. Tady bylo v první půli z jeho strany možná až příliš snahy. Že dal branku, je ale pro něj obrovsky pozitivní. I když tam měl i další dvě dobré šance, ze kterých mohl dát gól. Sám se trochu uklidnil, mužstvu může znovu pomoct,“ uvedl Psotka.

Sílu Olomouce už ve středu prověří v pohárové odvetě Písek (první zápas skončil 3:3) a na pohár půjdou diváci zítra i v Č. Budějovicích, kde Dynamo od 17.30 hodin bude mít v osmifinálové odvetě s Teplicemi slibnou výchozí pozici – v Teplicích totiž 1:0 vyhrálo.

Jen počítal, kdy už bude konec

Pavel Kučera patří mezi nejlépe hodnocené gólmany v lize, za poslední dva týdny však musel skousnout už druhý těžký debakl. Před dvěma týdny si Dynamo odvezlo čtyři góly z Edenu a nyní Jihočechům nasázeli ještě o jeden gól více Hanáci. „Jen jsem koukal na hodiny a počítal, kdy už bude konec,“ přiznal po utkání skleslý Kučera, jenž si kromě domácích útočníků musel dávat pozor i na své spoluhráče. V jedné minutě ho nejprve ukázkovým vlastencem překonal Laštovka a vzápětí tečoval Hořavovu střelu do sítě i Lengyel.

Jaký je to pocit, když gólman dostane pět gólů, přičemž nemůže ze žádným z nich takřka vůbec nic dělat?

Takový už prostě fotbal je, i když to samozřejmě není nic příjemného. Musím se přiznat, že jsem koukal na hodiny a počítal, kdy už bude konec, mnohem víc, než kdybychom třeba vedli 1:0.

Napadlo vás, že by se zápas mohl zvrtnout v takový výsledek?

Abych řekl pravdu, já čekal, že tady nějakou práci mít budu, ale že tu dostaneme pět gólů, to mě nenapadlo.

Vlastní gól Laštovky na 4:0 byl velmi kuriózní. Co se vlastně přihodilo?

Zařval jsem si, že jdu pro míč, ale on mě asi neslyšel. Jenže i takové góly padají a vidíme je i ve vyspělejších ligách. To je zkrátka fotbal. Když se jednomu mužstvu daří všechno a druhému nic, tak to dopadá tak, jak to dopadlo.

I při následující brance vás překonal váš spoluhráč. Nemá člověk v takové chvíli chuť se vším seknout?

Víte jak to chodí. Hráč vystřelí, obránce se vám snaží pomoci, ale tečuje balon tak, že spadne přímo pod břevno, a my si tak dáme druhý vlastní gól během šedesáti sekund.

Za celý zápas jste měli víceméně jen dvě šance Otepky. Není to příliš málo na to, abyste v Olomouci uspěli?

Určitě ano, ale když budu soudný, tak kvalita Olomouce a kvalita naše jsou naprosto rozdílné. Sigma nás dnes rozběhala a přehrála a vyhrála naprosto zaslouženě.