Nezvykle brzy, už v polovině července, se tudíž vydají na ligu i fanoušci českobudějovického Dynama, na jejichž mužstvo čeká v neděli od 17.00 hodin na Střeleckém ostrově v ligové premiéře proti Liberci soupeř sice atraktivní, také ale hodně těžký.

Fotbalistům Liberce se sice loňská sezona nevydařila, nijak se ale netají tím, že by letos chtěli navázat na roky minulé, kdy v lize patřili k nejlepším. „Naše cíle lze rozdělit na tři varianty,“ řekl na předligové tiskovce ředitel Slovanu Libor Kleibl. „Cíl konkrétní: skončit lépe, než v minulém ročníku. Cíl ambiciózní: obsadit v lize první místo. Cíl reálný: něco mezi tím, ale opět bojovat o evropské poháry,“ upřesnil.

Soupeře respektují

Sílu nedělního soupeře svého týmu uznává i trenér Dynama Jaroslav Šilhavý. „Liberec je silný tým, který vždy měl ty nejvyšší ambice,“ zdůraznil budějovický kouč, dle něhož nejlepším důkazem je i příchod Jiřího Štajnera. „Ten sice má už svá léta, pořád ale je to velký hráč. Je vidět, že zraje jako víno,“ ocenil kvality exreprezentačního útočníka.

Útočná síla Liberce se zdá být vskutku hrozivá: Štajner – nejlepší ligový střelec sezony 2001/02, Kerič – nejlepší ligový střelec sezony 2008/09 a Nez〜mar – nejlepší ligový střelec liberecké historie.

Útočník Andrej Kerič sice podle některých informací z minulého týdne už byl jednou nohou v Turecku, ale nakonec v Liberci zůstává. „Po nabídce z Konyasporu jsme nastínili naši představu o částce a Turci nás překvapili tím, že ji byli ochotni akceptovat. Andrej do Turecka odletěl k dalším jednáním, ale vedení našeho klubu poté rozhodlo, že hráče neuvolní,“ vysvětlil pro Liberecký deník ředitel Libor Kleibl. „Přestupní termín ale nekončí a ve fotbale nemůžete nikdy vědět, co bude za dalších čtyřiadvacet hodin…“

To je sice pravda, jenže v neděli proti Dynamu Kerič se vší pravděpodobností na hřiště vyběhne. A pozor si Jihočeši nebudou muset dávat jen na něj a na Štajnera: „V Liberci je i Honza Nezmar, což je velice nebezpečný hráč. Jsou tam i další velezkušení hráči, jako Holeňák či Papoušek. Jednoduché utkání to pro nás určitě nebude,“ připustil Šilhavý.

Byť hráči i trenéři Dynama sílu Liberce respektují, do ligové premiéry jdou s odhodláním i optimismem. „Kvalitu Liberce respektujeme, musíme ale koukat sami na sebe,“ zdůraznil na předligové tiskovce trenér Šilhavý.

Ten by měl mít s výjimkou dlouhodobých marodů Stráského a Klavíka v neděli k dispozici všechny hráče. Včetně Šímy a Jarabici, kteří v týdnu byli na Slovensku na testech v Senici (Šíma) a Popradě (Jarabicu tam zkoušel Leeds).

Na jihu Čech hodně spoléhají na Pecku. „Víme, že umí dávat góly. Věříme, že je bude dávat i tady,“ zadoufal Šilhavý. „Vstup do sezony je důležitý, chceme uspět,“ dodal.

Liberec si ale věří. „V Budějovicích nám budou chybět jen Janů, jenž má naštíplé žebro, a Kelič, který hájí barvy Chorvatska na ME do devatenácti let. Nejistý je start Vojty a Vulina. Sestavu sice neprozradím, ale postavíme ji takovou, aby byla vítězná,“ ujistil trenér Josef Petřík.

Snad začneme dobře, doufá Jiří Štajner

Čtyřiatřicetiletý internacionál Jiří Štajner je největší posilou fotbalistů Liberce před novou ligovou sezonou. Fanoušci si od něj po jeho návratu z bundesligového Hannoveru hodně slibují, mohl by oprášit svou střeleckou bilanci ze sezony 2001/02, kdy se s 15 góly stal králem ligových kanonýrů.

„Příprava byla velmi kvalitní, a pokud jde o zápasy, prostřídali jsme se, hráli jsme v různých sestavách a ke konci už jsme začali hrát i fotbal. Věřím, že zahájíme sezonu dobře ,“ doufá Štajner před cestou do Č. Budějovic.

V Liberci jste sice absolvoval zatím jen přípravu, ale můžete porovnat kvalitu současného kádru Liberce s tím, který tu byl před osmi lety?

To se zatím nedá. Jisté je, že tu chybí střední generace, kterou jsme v té mistrovské sezoně tvořili právě my. To je asi největší rozdíl. Pokud jde o fotbalovou stránku, nemůžu hodnotit, dokud nezačne liga.

Sázková kancelář Fortuna vás ve své kursové nabídce staví spolu s jabloneckým Davidem Lafatou na největší dva favority sázky na nejlepšího střelce ligy. Co tomu říkáte?

Nečekal jsem, že mi Fortuna bude takhle důvěřovat. Na mě a na Lafatu je kurs deset, na sparťana Wilfrieda třináct. Pokud jde o mě, myslím, že ten kurs na mě je moc nízký. Tak velký favorit na korunu krále střelců nejsem.