"Právě jsem skončil sezonu v Humber College," říká o svém aktuálním působišti sympatický třiadvacetiletý mladík. Jmenuje se Federico Leal Suarez. Jeho aktuální angažmá je velmi povedené. "Právě jsme se stali národními mistry země na vysokoškolské úrovni v CCAA."

V době svého působení v Českých Budějovicích zaujal trenéry pohyblivostí, dobrou prací s míčem. Je pravda, že se musel sžívat s prostředím, přechod do neznámé země pro něj nebyl vůbec jednoduchý. Přesto se dokázal docela rychle adaptovat na způsob života v Evropě a v černobílém dresu Dynama nastoupil i k několika zápasům v ligové soutěži dorostenců. "Českou republiku si pamatuji jako krásnou zemi s úplně jiným kulturním prostředím, než v jakém jsem žil v Ottawě a Torontu," vzpomíná Federico Lael Suarez.

Během působení na jihu Čech navštívil Lipno, divadelní představení, poznal rodiče a prarodiče svých nových spoluhráčů…

"Fotbal v Dynamu České Budějovice, kde bylo velmi pěkné zázemí a kde jsme hráli v lize do devatenácti let, byl skvělý."

Bohužel, přímo do ligového A týmu mužů to Kolumbijec nedotáhl. "Bylo nešťastné, že věci skončily tak, jak skončily, protože jsem se těšil, že budu rozvíjet svou budoucnost v češtině," konstatuje.

Přestože se ve svém životě už nacestoval dost, do Kataru na fotbalové MS osobně nepoletí. "Budu se dívat z domova s ​​přáteli a budu podporovat Kanadu." Proč právě tuto zemi? Zaprvé Kolumbije na MS není a zadruhé: "Fandím Kanadě. Jsem občanem této země už od svých dvou let." Samozřejmě dobře ví, že Kanada se na světový šampionát probojovala téměř po čtyřiceti letech. Země, kde je sportem číslo jedna hokej a králem sportovců je Wayne Gretzky, se chystá na šampionát ne s pukem, ale s fotbalovým míčem!

Historické snímky z úspěšného návratu Dynama ČB do I. ligy
Pomohl vrátit ligu Dynamu. Teď dobrovolně odešel. Zemřel Václav Litvan

Kanadští fotbalisté si na mistrovství světa zahrají přesně po 36 letech. Druhou účast v historii si zajistili vítězstvím 4:0 nad Jamajkou, po kterém si pojistili vedení ve finálové fázi kvalifikace zóny CONCACAF. Ve skupině šampionátu v Kataru si zahrají postupně s Belgií (23.11. ve 20.00), Chorvatskem (27.11. v 17.00) a Marokem (1.12. v 16.00). "Je to opravdu po dlouhé době poprvé," usmívá se Federico. "Mám pár přátel, se kterými jsem vyrůstal a jsem nesmírně hrdý na jejich kariéru a na to, jak daleko se dostali." Federico Leal Suarez, který se málem stal fotbalistou české nejvyšší soutěže, bude držet palce Kanadě a nejvíc Jonathanu Davidovi a Tajonu Buchananovi. Že je neznáte? Seznamte se. Jonathan David (Lille OSC, Ligue 1) bude na mistrovství světa 2022 v Kataru startovat za tým Kanady. Sezonu 2022-23 prožívá fantasticky. Během úvodních 13 zápasů David vstřelil devět gólů a přidal tři asistence. Téměř už teď vyrovnal patnáctigólovou sezonu 2021-22, kdy odehrál 38 zápasů. Podle expertů se Kanada bude v Kataru silně opírat právě o Davidovu schopnost dávat góly. Je velký předpoklad, vzhledem k Davidově formě, že Kanada nezůstane na mistrovství světa bez branek, jako tomu bylo v roce 1986. "Úspěšný turnaj posílí Davidovy šance pro evropskou Ligu mistrů před lednovým přestupovým obdobím." Nabídky má z velkých klubů: Arsenal, Chelsea a Manchester United.

Fotbalisté hrát nebudou, mohou stavět sněhuláky
Góly padat nebudou, na Střelecký ostrov padá sníh

A Buchanan? (Brugge, belgická první divize A): 23letý hráč z Bramptonu v Ontariu byl poprvé pozván do kanadského seniorského národního týmu v lednu 2021 a debutoval v červnu téhož roku. Okamžitě pod vedením hlavního trenéra Johna Herdmana výkonostně vyrostl. Na cestě k vítězství Kanady 7:0 nad Arubou v kvalifikaci mistrovství světa loni v červnu dal dva góly. Od té doby si odbyl svůj debut v Lize mistrů UEFA 4. října proti Atléticu Madrid.

"Jsem opravdu hrdý na to, co oba dokázali," zopakoval Federico Suarez, fotbalista, který hrával v dresu českobudějovického Dynama, a který bude na MS fandit Kanadě.